Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Noćna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
Lala
 Hunter-Danko:
Svi tvoji reklamni upisi su obrisani, moja je greška što ih nisam ranije primetio i obrisao na vreme.
Kao prvo, u Srbiji je ZABRANJEN svaki lov pomoću IC uredjaja ili pojačivača slike. Ako ne znaš to, onda prvo proveri propise i na navlači lovce da krše zakone i koriste te naprave. Pogledaj lepo:
ZODL clan 76, st.1, t.3, ZABRANJENO!
Zakon o zaštiti prirode, cl.79, st.2, t.12 ZABRANJENO!
Pored prekršaja navedenih zakona i sankcija za tako nešto, postoji i krivično delo NEZAKONIT LOV, u Krivičnom zakoniku, za čega je predvidjena i zatvorska kazna.
Nemojte se igrati sa nedozvoljenim stvarima.

Drugo, bilo kakvo reklamiranje u upisima na Srbijalov nije dozvoljeno. Zloupotrebljavaš bezobrazno Srbijalov portal za ličnu materijalnu korist i pokušavaš da administratore i članove praviš budalama. Takvi ljudi kao ti niti su pravi lovci niti im je mesto ovde na forumu. Još se hvališ kako ti lično koristiš nedozvoljena sredstva u lovu. Sram te bilo. Užasnut sam količinom koju su uspeo da prodaš naivnima.
Ban i brisanje iz članstva - takvi kao ti samo prizivaju nevolje lovcima.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
bravodenisu
 Gledam već davno ovaj post i ne mogu verovati što je napisao naš admin Lala !
Kao prvo kažete da je zabranjeno koristiti noćni IC uredjaj a upravo komuniciramo ovde na temu koju ste otvorili (Noćne optike).

Mislim skoro svaki 4 lovac kod nas i u našem okruženju imaju noćne uredjaje. Da budemo realni. O čemu mi onda pričamo prijatelju?
Sve zemlje u okruženju koriste sada noćne uredjaje, noćne optike ili lampe. Ja još uvek nemam noćnu optiku jer ne idem u noćni lov ali već dugo razmišljam da kupim jer skoro sve ove naše kolege već imaju i naravno imaju i uspešniji lov od mene. Vrlo tuan

U Hrvatskoj kako sam razumeo je u obavezi imati noćnu optiku ako se ide u noćni lov. Smatraju da bolje i sigurnije je imati NV upravo zato da bi dobro videli u šta se tačno puca i sigurnije pogodi. Tri prsta
Volim ovaj HOBI fazan
 
clico2
 

bravodenisu kaže:

Gledam već davno ovaj post i ne mogu verovati što je napisao naš admin Lala !
Kao prvo kažete da je zabranjeno koristiti noćni IC uredjaj a upravo komuniciramo ovde na temu koju ste otvorili (Noćne optike).

Mislim skoro svaki 4 lovac kod nas i u našem okruženju imaju noćne uredjaje. Da budemo realni. O čemu mi onda pričamo prijatelju?
Sve zemlje u okruženju koriste sada noćne uredjaje, noćne optike ili lampe. Ja još uvek nemam noćnu optiku jer ne idem u noćni lov ali već dugo razmišljam da kupim jer skoro sve ove naše kolege već imaju i naravno imaju i uspešniji lov od mene. Vrlo tuan

U Hrvatskoj kako sam razumeo je u obavezi imati noćnu optiku ako se ide u noćni lov. Smatraju da bolje i sigurnije je imati NV upravo zato da bi dobro videli u šta se tačno puca i sigurnije pogodi. Tri prsta
Izvini a u kojoj ti Drzavi zivis lovis ?
 
clico2
 Citiram Lalin post!!!(Kao prvo, u Srbiji je ZABRANJEN svaki lov pomoću IC uredjaja ili pojačivača slike. Ako ne znaš to, onda prvo proveri propise i na navlači lovce da krše zakone i koriste te naprave. Pogledaj lepo:
ZODL clan 76, st.1, t.3, ZABRANJENO!
Zakon o zaštiti prirode, cl.79, st.2, t.12 ZABRANJENO!
Pored prekršaja navedenih zakona i sankcija za tako nešto, postoji i krivično delo NEZAKONIT LOV, u Krivičnom zakoniku, za čega je predvidjena i zatvorska kazna.
Nemojte se igrati sa nedozvoljenim stvarima.) Ako ovo vazi u Srbiji zasto bi neko da rizikuje?
 
AcaNik
 Најбољи су ови који знају све ловце и ко шта од њих ради. Еро он мисли да од свих ловаца сваки четврти користи ноћну оптику?! Како само то утврди јбт?
Ако знаш да неко крши закон а не пријавиш, ти си саучесник! Не пријављивање дела је кривично дело!
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
bravodenisu
 Pa kolege moje gledajte malo oko Vas, gledajte oko vaših kolega i videćete ko sve ide u noćni lov od Vaših bliskih. Onda komentarišite zakone ovde šta se sme i šta se ne sme. Vi samo spominjete noćne uredjaje i lampe itd... a šta kažete da već nekoliko hiljada lovaca u Srbiji koriste termalne kamere.
Malo se raspitajte od firmih koji prodaju termovizije i koliko termovizija se prodaju godišnje samo u našu zemlju! Znači ne pričamo o noćnim IC-optikama jer to su mala deca za razliku od termovizije i termalnih kamera. Nije mi jasno što se neko toliko začudi a toliko termovizija i termalnih kamera kod nas!!! Ali to kažem nije samo kod nas nego u celom našem okruženju, Evropi i svetu.
Volim ovaj HOBI fazan
 
tomo vrbas
 А по чему мислиш да су успешнији "ловци" од тебе и дали су уоште ловци те твоје колеге које користе ноћне уређаје за лов? Ја имам службени термал и још га ни једном нисам користио у лову. За мене је лов изгубио драж оног момента када су сви назови "ловци" покуповали термале и ИЦ уређаје, и ако је некоме циљ да сваки излазак у ловиште мора да улови дивљач не једну већ више комада ту престаје свака веза са традиционалним ловство.
 
bravodenisu
 

tomo vrbas kaže:

А по чему мислиш да су успешнији "ловци" од тебе


_Da li su uspešniji, pretpostavim da jesu. Idu u noćni lov za razliku od mene a verovatno i love nešto za razliku od mene ili drugih lovaca koji ne idu noću. A nikad nisam imao priliku gledati sa termovizijom ali kako sam razumeo vidi se zivotinja iza trske... To je za mene već preterano! Foto

Ja sam jednom bio sa nekim drugarom noću u šumi i mogu reći da nije to za mene. Uopšte nije sve jedno ići po potpunim mračnim šumama (barem ja sebe ne mogu videti) sam u mraku sa svim tim zivotinjskim zvucima. Ja takodje veoooma mnogo volim i cenim životinje za razliku od nekih drugih lovaca.

Imao sam pre nameru kupiti i ja noćni uredjaj ako naidjem na neki dobar-polovan. Nekoliko godina sam veoma aktivno pratio prodaju raznih noćnih uredjaja, čitao svetske forume kao i iz našeg regiona, zvao sam lovce koje imaju te noćne optike i sada žele to prodati jer su kupili druge još savremenije ili termovizije, takodje raspitivao se po prodavnicama kao i firmama koje prave profi-NV uredjaje itd. Comp

Samo Vam to mogu reći da jaaako puno ali stvarno jako mnogo lovaca imaju takve razne noćne optike. Čak ljudi ih i same prave sa digitalnim foto aparatima. Pun je Youtube kako napraviti noćni uredjaj za lov...
_ Da budemo realni i da se ne pravimo mutavi ovde da ne znamo... Ako nije svaki 4 lovac, onda sigurno svaki 5 lovac vole ici noću u lov a ne mora da bude nazvan lovokradicom ili slično. Jednostavno idu ljudi sa noćnim optikama sa čeke. Lov je takav hobi da neki lovci vole lov više od hleba ili bilo šta na svetu. OK poštujemo ih. Ne razumem

_Ja mislim da lovci kada idu u noćni lov niko od nih ne idu bez noćne optike, termovizije ili lampe. Jer u mračnim šumama prst pred oko se ne vidi ako nije napolju pun mesec.

Samo sam hteo malo da pokrenem ovu temu jer već dugo vidim nije aktivna.

Svima sa foruma koji slave sutra Uskrs želim Vam lep i srećan Uskrs "Hristos Vaskrse" Odobreno
Volim ovaj HOBI fazan
 
Vuja
 Vaistinu Vaskrs. Noćna optika, termalna optika i lampa su 3 različita pojma, kada se koriste noćna optika ili termalna divljač nema apsolutno nikakvu šansu ali nikakvu dok sa lampom divljač i ja kao lovac šanse su 50-50 a ako je kojim slučajem neko pre mene pucao na divljač i promašio šanse su u korist divljači
80-20. Lovim isključivo uz pomoć lampe što je zakonski dozvoljeno, divljač ima šansu da posle uključivanja lampe zbriše glavom bez obzira. Imao sam priliku da vidim snimak kako momaku izlaze dve divlje svinje jednu odstreljuje druga potrči par metara staje on odstreljuje i drugu i to ne zato što je fantastičan strelac i lovac nego zato što ona ne zna šta se desilo, dal bi se tako ponašala prilikom uključenja lampe i pucnja neeeee odrčala bi ne bi joj ni rep video. Zato je za mene lov termalom, noćnom ne lov nego streljanje divljači. Slažem se sa upotrebom noćnog dvogleda, pogledao si dal je divlja svinja,srna, šakal, lisica ili čovek spustio ga uzeo oružije divljač se pomerila 10-12-15 metara pališ far( lampu) ona ima šanse za beg. Gledaš je kroz termalnu, noćnu prst je već na obaraču gruuu i ćao. Noćni dvogled odlična stvar nažalost mnogo ljudi ide u krađu šuma neki idu i da osmotre noću bez lampe pa da seku šuška lomi u šumi kao svinja i eto sutra u crnoj hronici. Nažalost mnogi pucaju na šušanj. Ovo je moje mišljenje mnogi se sa njim neće složiti ali ja lično tako mislim. I da se osvrnem samo na to da svaki ti lovac ima noćnu optiku u mom LU ima oko 300 lovaca noćnu optiku oko njih 10 tako da je to daleko oko tog koleginog proseka.
Jedan koji hoce uvek je jaci od dvojice koji moraju!! Vojvoda Zivojin Misic!!
 
bravodenisu
 U potpuno se slažem sa tobom kolega VUJA. Možda sam preterao da svaki 5 lovac idu u noćni lov a čim idu noću mooraju da imaju ili lampu ili noćnu optiku barem ja tako razmišljam. Ali da ih imaju jako puno kod nas koji koriste noćne optike (uredjaje) da li monokulare ili optike na pušci verujte ima ih veoooma puno.

Takodje podržavam i Lalu ovde kada je ovo napisao da bolje bi bilo da se koristi noćna optika da bi se videlo siguran cilj i ne ranjavanje životinja. Upravo i ja tako razmišljam. Zato sam rekao da su u Hrvatskoj (bar tako je neko spominjao ovde) promenili zakon i moraju da imaju noćnu optiku ako žele ići neko u noćni lov.

Lala kaže:

Ovo je još jedna glupost u zakonodavstvu: dozvoljen je noćni lov na divlje svinje pomoću lampe, a nije dozvoljen sa noćnim nišanom?
Po meni, sigurniji je pogodak sa noćnim nišanom, manje je ranjavanja divljači, a i sigurnije je što se tiče nesreća u lovu - svake godine pogine nekoliko lovaca u noćnom lovu. Da su koristili noćne nišane, neko bi preživeo...



_ Zar se nije desilo pre par godina u Uzdin-u kolega iz susednog sela čeka u žitu u potpunom mraku a imao na glavu taj pčelarski šešir sa mrežicom zbog komaraca. Drugi kolega sa čeke (imao belu lampu) upalio je mislio da je divljač i ubije ga na licu mesta. Kad je otišao i video šta je upucao ubio se i on. (dva mlada života). Mislim ne daj Bože takve stvari nikome... Ali ako bi imao IC noćni uredjaj sigurno ne bi se desilo šta se desilo.

Ceo svet je pun noćnih optika za lov. Tako je došlo vreme i to niko nikad neće zaustaviti ovo sve modernije elektronsko vreme. Sve se oko nas promenilo tako se menja i ovaj naš lovački HOBI što ja kažem. Jedino što bi ja možda zabranio jeste koristiti termalne optike. E to je već stvarno preterano. Jadne životinje. Frown
_ Ja vidim tako da oni lovci koji idu i vole noćni lov nek koriste ako žele Zelenu-Lampu, IC-noćne optike, razne monokulare (iz ruke) da bi osmatrali teren, pol životinja itd... ali zabraniti termalne kamere postavljene na puške. To je moje mišljenje.
Volim ovaj HOBI fazan
 
Planinko011
 Lov docekom svinja se praktikuje uglavnom u ravnicarskim lovistima ili u delovima lovista pod kukuruzima koje treba cuvati zbog steta.

Licno ne mislim da vise od 10% lovaca uopste ide u lov na svinje cekanjem a savremene termovizije ima procentualno mali broj ali ih ima dosta i u mom drustvu (verovatno bar 30 od 200 lovaca koji redovno cekaju svinje).

E sad treba sa sobom rascistiti da li nismo za termovizije ili ic nocne nisane zbog nemanja novca ili zbog sportskog i etickog pristupa lovu.

Onako da kazem gledao sam da nabavim pa nisam imao pare (a kostaju i po 3000-5000e) pa sad mislim da divljaci treba dati sansu i niko to ne treba da ima mislim da je jasan dvostruki standard.
Osmatranje nocnim monokularom pa pucanje moguce je samo sa dva oka zbog privikavanja a drugar je kupio onog kineza Parda koji se stavlja na okular pa je omasio par puta a rekoh mu da mogu da zamislim njegov polozaj pri pucanju sa pomerenom glavom unazad za 20 cm.

Licno ja imam lampu na pusci sa zelenim filterom a posto imam dobru optiku sa crvenom tackom tu lampu nisam upalio vise od 2-3 puta u 50 odstrela.
ZA prasice, nazimad i krmacu nista to nije neophodno jer se oni dobrano cuju a i vide ali za vepra je potrebno majstorstvo i licno cu pre prestati da lovim docekom nego sto stavim termoviziju na pusku ili optiku.

Ali iskreno ne bih moralisao ljudima da li to nuzno treba da bude njihov stav.

Mislim da je upotreba termovizija i ic nisana u kombinaciji sa prigusivacem itekako opravdana kod smanjenja broja predatora a pogotovo sakala (a nikako vuka) a takodje i kod potrebnog veceg smanjenja crne divljaci (kao u mom LU Beograd) zbog prenamnozenosti i velikih steta na usevima.

E sad da li to odobriti samo lovocuvarskoj sluzbi ili svim lovcima koji idu na nocni lov predatora, recimo uz potvrdu lovackog drustva, tema je za izmenu ZOMa za sta sam skeptik prvo zbog nasg stanja svesti i nenaviknutosti na slobode ali i beskrajne kreativnosti naseg naroda za izvrgavanje zakona ruglu u cilju dokazivanja svoje "pameti" i verovatno bi se najpre desetkovala srneca divljac.

Opet u mnogim najrazvijenijim drzavama EU (kojoj kao satro tezimo) prigusivac je obavezan.
 
bravodenisu
 Licno ja imam lampu na pusci sa zelenim filterom
_________________________________________________

To uopšte nije isto. Svinje reaguju mnogo više na sve filtere koje se ubacuju u te lampe, a najmanje reaguju na frekvencijsku tamnu zelenu boju.... ali nije bitno...!

Kažem ja sam par godina (dok sam imao nameru po neki put da idem u noćni lov) sve živo proučio šta je najbolje koristiti. Koju posebnu zelenu lampu, kakve noćne optike koji IC dodati uz te noćne optike i to upoznao po forumima svetske lovce kao i iz naših krajeva koji žive za lov i tačno znaju šta je najbolje šta nije itd..itd... ali eto ja sam odustao ipak od noćnog lova. Nisam ja za to ali i radim za minimalac, porodica... pa iskreno nisam ni mogao sebi priuštiti neku noćnu optiku.

Slažem se sa tobom Planinko011 u svemu. Upravo je tako kao što kažeš. Kod nas ima puno starih lovaca koji neće to nikad prihvatiti takav lov ili imati bilo kakve neke uredjaje za praćenje... ali vreme učini svoje. Kao što se sve zemlje (svet) vrte oko nas moramo i mi da se kotrljamo nekako i da postanemo deo tog sveta. I mi imamo vrhunske profi lovce koji idu da love po Africi i svuda po svetu...

_ Jedino se ne slažem da IC noćni uredjaj i termalna kamera je isto! To ne može nikako biti. Po meni to su dve posebne stvari.

Imati neke IC uredjaje to je isto (slično) kao kada imaš neki telefon uključiš u šumi kupiš IC lampu i gledaš otprilike 100-150 metara da bi pratio tok životinja, pol životinja da li je to svinja, jelen, zec, lisica ili šakal i to je po meni sasvim korektno. Neki to koriste za ribnjake, neki za praćenje tok ptica ili životinja. Neke životinje koje su već osetile to ili primete IC-snop malo se i sklone. Zna da je čovek u blizini pa aj da kažem imaju veće šanse da se sklone ili zovu prasiće... Dok kada ljudi imaju postavljene termalne kamere na pušci onda im ne daju uopšte nikakvu šansu. Oni mogu posmatrati i na kilometar a puno nih čak i pucaju na 300-400 metara a to je neiskustvo. Ili kako pominje naš kolega Vuja da na žalost mnogi pucaju na šušanj... To je bolesno, apsolutno nije korektno i to je ranjavanje i mučenje samih životinja. Ne razumem

Upravo po meni termovizije treba zabraniti i kazniti a ne neke IC-uredjaje kao što spominje naš kolega Lala. Samo termovizije su za naš problem, ništa drugo. Lovci koji imaju malo više para već kupuju uveliko te termalne kamere. Ima puno i službena lica koji poseduju termovizije ali za razliku od našeg kolege tomo vrbas puno nih upravo koriste po lovištima. Rodeo

__ Šta mogu samo da kažem. Ljudi moji ako već koristite IC noćne optike (razne uredjaje, IC monokulare) koristite ih pametno. Koristite takve uredjaje samo da imate bolju sliku u šta tačno pucate. Nemojte to nikako zloupotrebiti. NEMOJTE kupovati termalne kamere samo da znate da je bolja i imate cilj da imate veći ulov. Ne nikako, onda termovizije nisu za Vas i ne treba Vam tako nešto. Nemojte životinje uznemiravati, nemojte te kamere postaviti na puške i pucati. Bolje onda nemate šta i da tražite noću u lov. Životinje su deo nas zbog nih i opstanemo i bavimo se ovim takozvani HOBI. Nije cilj ubiti sve životinje. Onda ovaj HOBI se ubrzo gasi. Mi svi se gasimo, udruženje se gase...! Dajte životinjama veće šanse, nemojte ići nikako bez dozvole u noćni lov, nemojte nikad ići sami u lov.

Kupovina noćnih uredjaja se nikad i niko ne može i neće zaustaviti nigde kao ni kod nas. To samo i samo zavisi on nas samih i našim mentalitetom kako ćemo ih koristiti. Stari
SAMO PAMETNO!
Volim ovaj HOBI fazan
 
Vuja
 Koristim najobicniju kinesku lampu sa zelenim filterom, svetleo sam dva nazimeta, vepra i krmaču nisu reagovali ni malo, svetleo sam zeca i lisicu ni oni, sasvim dovoljno. Prošlog septembra sam ranio vepra ima ceo doživljaj na forumu, pozvao sam drugare da pomognu da nadjem divljac izmedju ostalog i jednog koji ima termoviziju. Vepar je bio od nas nekih 30-40m ali ispod kupine i granja preko termovizije nije mogao da se vidi pa smo pristupili klasičnoj pretrazi po krvi pošto je bilo na pretek Grom iz PPUa je odragio svoj posao prosao je kroz obe butke slomio karlicu ali je zbog naleta adrenalina on uspeo da odvuče. Čuli smo ga da duva, osecali miris, čuli da trzne nogama pokušavajući da ustane ali ga preko termovizije nismo videli. Tako da ja njoj ne vidim nikakvu upotrebnu vrednost, zabranjena zakonom, divljač ako se rani pod granjem se ništa ne vidi a košta kao solidan polovan auto, što se mene lično tiče iako sam po godinama starosti mlad ali po stažu već nakupih 12 godina ako (ne računamo podmladak), na moj karabin neće biti stavljena.
Jedan koji hoce uvek je jaci od dvojice koji moraju!! Vojvoda Zivojin Misic!!
 
bravodenisu
 Probaj kolega ako imaš ikad prilike sa tamno posebnom zelenom frekventnom lampom i vremenom videćeš veliku razliku da je to najbolje moguće od lampih...

Ja ako bi imao dosta para (i ako bi se odlučio za noćni lov) ja lično ipak ne bi hteo nikako kupiti termoviziju (termalnu kameru). Preterane paprene skupe a imaju i dosta mana.
Ima hiljade stranica o tome po netu jako puno se žale korisnici Termovizija da ne prolaze nihove uredjaje ni kroz dim ni kroz sitnu kišicu. A obične jeftine IC-noćne optike to probija bez ikakvih problema.

Koliko lovaca su detektovali termovizijom iz daleka životinju (toplo telo) na kilometar. Kada su se približavali varali su se. To su bili krtičnjaci, isečeni panjevi, životinjska balega i ima još... Preko leta kada danju veoma toplo, noću se zemlja po šumama puši (ispari) a termovizija to uočava kao dim i ne može se dobro videti. To sa noćnim IC-Optikama takve stvari se ne dešava.

_Zato ja uvek dajem prednost običnim noćnim optikama. Postavlja se IC i veoma pametno da se pregleda teren i životinje. Nisu skupe i košta par stotina eura. Termovizije su enormno skupe kostaju po 3000 a dosta nih znam koji su kupili i za 7000eura ali to su za mene fanatici lova. Zato kažem enormno skupe a imaju i dosta mana. Da ne kažem da se žale i da ubija oči korisnicima. Ja sam protivnik termovizije i termalnih kamera. To je moj stav.
Ali lovci koji su već koristici termovizija (a znam da ih imaju mnogo) nek samo ih veoooma pametno koriste. Neki put je veće zadovoljstvo samo posmatrati životinje nego odmah pucati. Ali opet bi ih zamolio da ih ne koriste na puškama nego strogo samo iz ruke kao monokulare.
Volim ovaj HOBI fazan
 
Finnskogen
 [quote]bravodenisu kaže:


_Zato ja uvek dajem prednost običnim noćnim optikama.


Ne zelim ovde nista da promovisem, tim pre sto nocne optike nisu legalne u Srbiji koliko ja znam bilo da je u pitanju termalna ili IC tehnologija, pa cak po slovu zakona ako se dobro secam i lampa na pusci ili neki drugi pojacivac svetlosti nije u skladu sa zakonom.
Ja lovim u Skandinaviji gde i zivim i u Svedskoj je dozvoljena upotreba nocnie optike kada je u pitanju lov na divlje svinje.
Usporedjivati i davati prednost IC uredjajima kontra termalne opreme je apsurdno. To bi bilo nesto kao usporedjivati "Ficu" i "Ferrari"

Termovizija nikako ne "ubija oci korisnicima" kako ste vi to rekli. Tim pre sto se intenzitet svetlosti i kontrasta mogu podesavati. U sustini korisnik ne gleda direktno kroz nocnu optiku kao sto je to bio slucaj sa starijim IC uredjajima ( novi funkcionisu na istom principu ) nego se gleda u mali OLED ekran koji se nalazi u optici.

Temovizija naravno nije rengen i ne moze da gleda kroz zidove kako su to neki sebi naslikali u svojim glavama, pa tako ne moze imati idealnu sliku niti kroz dim niti kros maglu, ali tamo gde termovizija ( pogotovo noviji uredjaji koji imaju jos bolju detekciju ) ima problema, IC bazirani uredjaji nemaju nikakve sanse.

IC bazirani sitemi su ovisni o pojacivacima svetlosti sto u sustuni znaci da se svetlost reflektuje nazad, tako da se kroz zaita gustu maglu ili dim ne vidi ama bas nista, dok ce termovizija imati detekciju na odredjenu daljinu.

Ja licno do sada jos nisam doziveo da ne mogu pucati na daljinam od stotinjak metara bez obzira kolko gusta magla bila, ali elem sta ja znam mozda uslovno receno magle u Skandinaviji nisu dovoljno guste

Ti pre sto ce se svetlost IC pojacivaca reflektovati i od granja, trske idrugih prepreka sto u sustini znaci da i u idealnim uslovima moze biti poteskoca, sto sam i sam doziveo u mnogo navrata kada sam nekada na pusci koristio IC a u ruci imao termoviziju za osmatranje. Iako sam imao gen 3 uredjaj obicna Pulsarova rucna kamera koja je tada bila daleko iza modernih termovizija je bila u stanju da detektuje i projektira perfektnu sliku tamo gde kroz nisan na pusci ( IC ) nisam nista video.

Doduse mora se priznati da je i IC tehnologija uznapredovala i postala donekle hibridna
Ruku na srce danasnji IC uredjaji funkcionisu na slicnom principu kao i termovizije ( imaju OLED ekran ) sto sam vec pomenuo i iako su i dalje ovisni o pojacivacima svetlosti imaju bolju detekciju nego stari uredjaji sa fosfornim tubama bilo koje generacije

O samoj daljini detekcije ne treba nista ni pricati jer je detekcija na uredjajima koje ja danas koristim oko 1800-1900m ili da to tako kazem mogu skoro da vidim da je zemlja okrugla, a na lovnim daljinama od oko stotinjak metara mogu bez problema da identifikujem ciljeve.
Na daljinama od oko stotinjak metara mogu bez problema da vidim da li je u pitanju vepar, da li ima testise i "alat" ili je u pitanju krmaca.
Da li krmaca ima navucene sise ili ne.
Da li sa sobom vuce prasice u travi.
Cak bi se usudio reci da kada je identifikacija u pitanju termovizija je u sustini bolja od dnevnih optika.
Iako koristim i optike i dvoglede vrhunskih proizvodjaca kao sto su Leica i Swarovski ne retko mi se desava da pri identifikaciji ciljeva pa cak i po danu uzmem u ruke termoviziju.

Zasto bih ja koji koristim termoviziju bio fanatik kako ste me vi nazvali ili u sustini bolji, ili gori od lovaca koji koriste IC uredjaje ili nocne lampe samo zato sto mogu i zelim da sebi priustim potpuni ugodjaj ?

Svako ima pravo na svoje misljenje i ja to postujem ali ako ce mo se drzati nekakvih principa onda nekakve moralne razlike imedju koristenja IC ili termalnih uredjaja i nema ili je ja u sustini ne vidim.
Jedina razlika je cena.

Sto me u sustini navodi na to da motiv iza takvih izjava u nije moral nego ljubomora
 
Vuja
 Divlju svinju, sakala i lisicu je dozvoljeno loviti uz pomoć lampe po zakonu u Srbiji.
Jedan koji hoce uvek je jaci od dvojice koji moraju!! Vojvoda Zivojin Misic!!
 
bravodenisu
 Dragi moj kolega Finnskogen.

Ali kod Vas je dozvoljena upotreba noćne optike kao i skoro svuda u Evropi, a kod nas ne sme se kao ni pominjati noćne optike po forumima a kamo koristi a kao svi ih koriste a to niko ne znaju!!!

Kolega Finnskogen, ja samo dajem prednost običnim IC noćnim optikama za razliku od termovizije ili termalnih kamera najviše zbog samih životinja. A i zbog toga jer moramo da budemo i mi deo Evrope. U Srbiji imamo drugačiji mentalitet, ratovi, situacije... Zamislite ako se ovde odobri svima korišćenje termovizija na puškama. Veruj za dve-tri godine neće biti životinja više u našim šumama. Zato je (samo moje mišljenje) da se barem IC-noćne optike mogu se koristiti da ne bismo uvek mi zakasnili i propasti u vremenu. A i zbog toga jer već par hiljada IC-uredjaja lovci ih već poseduju i koriste godinama u Srbiji.

_Problem je to što su krenule (od skoro) da se koriste termovizije na puškama po našim lovištima i nestanu neke životinje a ostali krenu sve više da se bune upravo samo zbog tih termalnih kamera. Odbijaju plaćenje članarinstva, svadje izmedju samih članova, žele da da budu izbačeni iz saveza jer koriste takve kamere i pucaju sa velike daljine u šta ne smeju da pucaju pa puštaju termo-snimke itd... I to je počelo sada po više lovačkih društava samo zbog termalnih (termovizijskih) kamera jer upravo ti korisnici imaju veoma lak prst na obaraču...

_ Sa IC noćnim optikama lovac može videti lepo životinju u potpunom mraku, ali treba je više, bolje, opreznije pratiti, približiti se toj životinji . To po meni još uvek radi adrenalin, jače kucanje srca, malo drhtanje ako je životinja tu blizu Vas. Vi se potrudite da Vas ne vide ne oseti po mirisu, ne čuje. To već se vidi iskustvo kod starih kao kod novih lovaca. Upravo to ovom sportu daje dodatnu draž da se lovci učlane što više, da dobiju iskustvo da mogu osetiti život životinja kao i prirodu.

_ Kakve šanse ima ta jadna životinja koja je praćena (termalnim kamerama) na 1900 metara? Frown
Čemu svrha onda postati i biti lovac? Onda najbolje na dugme i tako ubiti životinje kao u nekim video igricama.
Volim ovaj HOBI fazan
 
Finnskogen
 Poz

Jos jednom, jedno je moral i ja to mogu da shvatim i razumem, ako nije dozvoljeno nije dozvoljeno.
Ali sa druge strane kao sto sam vec rekao i IC optika ulazi u istu kategoriju i tu prestaje svaka moralna dilema jer razlike nema.

Prednosti nocne optike u uslovima smanjene vidljivosti su ocigledne, i upravo zbog toga je upotreba takve opreme ovde dozvoljena, ovde su pravilna selekcija i human odstrel veoma bitne stavke i na vazi pretezu mogucu zloupotrebu takvih alata.

Ako ce mo pricati o nekakvoj zloupotrebi, onda treba krenuti od oruzja i tu staviti nekakvu granicu.

Prvenstveno ne moze se zabraniti sve sto je moguce zloupotrebiti jer bi takvih zabrana bilo mnogo vise nego sto je to ovde tema, zloupotrebe treba sankcionisati.
Da li je drustvo u stanju da se nosi sa svojim problemima je vec druga stvar, mozda i nije, mozda jos nije vreme da se neki procesi materijalizuju, mozda mentalni sklop drustva jos nije dovoljno sazreo, mozda treba da prodje jos neko vreme pre nego sto se neki procesi materijalizuju

Ali sa druge strane da li treba da zabranimo auta i farove ili mozda cak i upotrebu lovackog oruzja zato sto je neko u stanju da to zloupotrbi, po meni ne

Sakncionisati treba zloupotrebu a ne kaznjavati pausalno samo zato da bi se zaustavila zloupotreba, oni koji su mislili da takav alat koriste za zloupotrebu svakako ga vec koriste bio on dozvoljen ili ne.


Kao sto sam vec rekao koriscenje nocne optike je trenutno zakonom zabranjeno i svaka zloupotreba treba biti sankcionisana krivicnim prijavama, tim pre ako je uz preksaj koristeno i oruzje onda i ono podleze istom i treba biti oduzeto onima koji se ne ponasaju shodno zakonskim odredbama.

Sto se tice svadje unutar lovackih udruzenja, ja zaista ne vidim sta je tu sporno.
Ako stvari funkcionisu kako treba, svaka zloupotreba datih ovlasti i privilegija treba i mora biti sankcionirana, inace nikakvog reda nece i ne moze bit, ako lovacka udruzenja ili predstavnici zakona nisu u stanju da sankcionisu zloupotrebe onda je problem mnogo veci nego sto je to u ovoj temi pomenuto.

Samim time nekakva odvajanja na #"hajde da kazemo da je u redu koristiti IC opremu ali je termalna previse "# su po meni apsurdna !!!

AKO NIJE DOZVOLJENO NIJE DOZVOLJENO TACKA NA I !!!

Upotreba termalne ili opreme za lov u uslovima smanjene vidljivosti nije nikakva video igrica

Sto se tice nekakvih sansi ili ne, nije termovizija nikakav garant uspeha. Da su mogucnosi za uspesan odstrel povecane, naravno i neosporno ali to ne garantuje ulov. Termovizija nije niti rengen niti radar za pronalazenje divljaci a cak ni kada se divljac lokalizuje to jos uvek ne znaci da su papci vec u loncu

Niko pametan ne puca na 1800 metara, lovne daljine su po meni sto sam vec ranije pominjao do 200m max u normalnim okolnostima, uvek postoje izuzetci zavisno od specificnosti terena i divljaci koja se lovi npr divokoza i slicno ali to sada nije tema

Da li bi u sumi bilo zivotinja ili ne je pitanje koje je blize vezano za pravilno gospodarenje lovnim gazdinstvom nego upotrebe alata za odstrel.

To sto se danas na jednu markicu odstreljuje 5 ili 10 divljih svinja je po meni veci problem od toga da li ce neko koristi nocnu optiku ili ne pri odstrelu kvotom regulisane divljaci.

Po meni je veca steta koristiti farove i lampe jednom kada je lov u uslovima smanjene vidljivosti vec dozvoljen, ako u obzir uzmemo da je lovacka etika osnovni princip i vrlina svakog lovca.

Lovacka etika i moral moraju biti na prvom mestu kod svakog lovca, ovde necu ubrajati lovokradice jer oni vec krse zakon i koriste opremu koja im je dostupna bilo to da je ona kao takva zabranjena ili ne jer je lovokradica vec odavno u vecem prekrsaju od pomenutog.

Lovokradice ce termalnu opremu koristiti, ako im je ona kao takva dostupna, bila ona zabranjena ili ne

Ono o cemu ja pricam su legalni lovaci koji ce imati vecu mogucnost selekcije da odstrele regularne kvote u skladu sa gospodarskom osnovom tako sto ce imati vece i bolje mogucnosti odabira pravilnog grla za odstrel i smanjiti nepotrebno ranjavanje divljaci i samim tim pravljenja stete po lovistu jer se jedan dobar deo te nepotrebno ranjene divljaci nikada i ne pronadje jer nije ostala lezati u prvih 100 metara.

Po meni bi bilo bolje da jedmo ako i kada takva oprema bude dozvoljena i kod nas, lovacka udruzenja investiraju u takvu opremu koju bi stavili na dostup svojim clanovima ako je ona kao takva previse skupa i nedostupna pojedincu. Na takav nacin bi se pravilo puno manje stete u lovistu a i sama lovocuvarska sluzba koja bi i sama imala takvu opremu bila bolje opremljena za mogucnosti suzbijanja lovokradje u svojim gazdinstvima.

Problem ce opet biti sto su lovocuvarska sluzba i lovokradja jos uvek u mnogim nasim gazdinstvima jedo te isto ali kao sto sam rekao, to je problem drustva a ne opreme koja se koristi


To je moje licno misljenje kada je u pitanju upotreba i nacin upotrebe takve opreme, a o tome sta je efikasnije IC ili temovizija zaista ne treba raspravljati
 
bravodenisu
 _Lovci koji žele ići u noćni lov po tebi bi onda mogli bez problema koristiti nesmetano termovizije jer misliš će ih upotrebiti samo u uslovima smanjene vidljivosti!!! Ne znam, po meni ipak je to nerealno i previše moderno za nas. Ja nekako ne verujem da će se odlučiti za takvu promenu zakona da se i kod nas mogu upotrebiti nesmetano termalne kamere postavljene na puške.

Ali ljudi koji vole noćni lov i žive za takav lov nek se izbore za to pravo i za tu promenu zakona. Nek menjaju ZAKON O ORUŽJU I MUNICIJI iz Člana 5. i ne samo.

_Ja samo smatram da bi bilo previše veliki korak za nas ovde u Srbiju. Naravno za par godina (kasnije) nek se i termalne kamere odobre ali pustiti sada termalne kamere slobodno po našim šumama po meni je veliki zalogaj za naše ljude. Ponavljam (to je opet samo i samo moje mišljenje). A da se menja zakon i da se modernizuje zakon malo i kod nas... to je već trebalo čak i ranije.

_ _ Zato ja smatram da je dovoljno (trenutno) za naše područje i naše šume i naše lovce da mogu nesmetano koristiti te posebne lampe tamno-zelene boje (nikako bele lampe) da bi se što manje uplašile životinje i IC-noćne optike.

_ Ne bi bilo loše naravno pustiti i termoviziju da se koristi ali samo kao termalni ručni monokular, nikako postavljenu na pušku. Po meni sasvim korektno. Odobravam
Volim ovaj HOBI fazan
 
tomo vrbas
 Негде се закони косе и нису изгледа свугде исти код нас. Друг пре неки дан легализовао термалну оптику уписали му је у МУП-у у оружни лист као некада када се оптика уписивала.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 12
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,242,223 posete www.srbijalov.com