Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Vortex optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Vortex optika
krilas
 Kolega Negovane , jel si u praksi koristio ovaj model? Ako jesi kako se pokazao ?
Siroma
 
Negovan
 Za sada sam zadovoljan.
Negovan priložio:
dsc_0057_1_sr1_1.jpg
 
mb-bb
 

Negovan kaže:

Za sada sam zadovoljan.


Kolega koja je cjena ove optike, jesi li je uzeo kod nas?
Meni treba neka optika za kombinaciju pa sam razmisljao o vortex-u
Svaka budala ima svoju srecu u zivotu, a ja imam lov...
 
ProfiHunter
 Konacno da postavim optiku i da je upucam,samo upucavanje nije tesko proslo tj.jako lako,tako da je lepo legla i sada cekamo prakticnu nastavu.Zadnja dva metka su u belo i tu smo se zaustavili,e posle smo nas troje probali po jedan metak i sva tri metka su u belo tj.desetku legla. i66.tinypic.com/2di3iq8.jpgi64.tinypic.com/zmxkrd.jpgi67.tinypic.com/15x1emh.jpg
Lako je stici do vrha,mnogo je teze tu i ostati
 
dragan23
 Da li je neko od kolega lovaca imao priliku da koristi Vortex Strike Eagle 1 - 6 x 24 Riflescope? Kakva su iskustva i misljenja? Trenutno sam u Texasu i nasao sam Vortex Strike Eagle 1 - 6 x 24 Riflescope za 330 dolara. U Novom Sadu kosta 46500 dinara. Preko prijatelja meksikanca cija zena radi u radnji koja je specijalizovana za prodaju opreme za lov, ribolov, planinarenje...ima svega, mogao bih da dobijem dodatni popust od 15%. Grin Planirao sam da je stavim u rucni prtljag i prenesm iz Amerike u Srbiju. Planirao sam da kupim jedan dvogled i jos po nesto.
U radnji ima i Vortex Viper HS 4 - 16 x 44 Riflescope , koji mi se jako svidja ali je prevelik.
Vortex Strike Eagle 1 - 6 x 24 Riflescope mi se cini kao dobro resenje za lov predatora, a mogao bi da posluzi i za lov divlje svinje i srndaca. Vecinom sam pucao divljac u trku i nisam nesto imao srece da mi stane i namesti se.

Unapred vam hvala na odgovorima i sugestijama.
marka
 
dreger
 Nemam iskustva sa vortex optikama mada sam mnoge drzao u rukama i gledao kroz njih,i mogu reci da mi se jako svidjaju a i cuo sam od mnogih samo reci hvale.
E sad sto se konkretno yice tvog pitanja ja cu odgovoriti na samo onaj deo gde kazes da ti kazes "da ti se 1-6x24 cini kao dobro resenje za lov predatora"?
msm da debelo gresis osim ako nemislis da predatore lovis dok su u pokretu-trku.
ako je za ceku predatora onda je ta optika daleko od dobrog resenja.
za te stvari bi idealno dosao onaj vortex viper 4-16x44.ili najmanje nesto od 3-9x40-50mm. crosfire ili jos bolje diamondback serije.
zato ako mozes i jos sa popustom donesi nesto od ovog sto sam rekao,samo radi poredjenja dal ti se sve to isplati da kupujes tu preko pa da preneses itd.ovde u NS u peloponezu je vortex diamondback 3,5-10x50 oko 36000din.pa racunaj.
 
dzudzubajac
 Kolega, optika 1-6x24 je optika za pogon a ne za cekanje.

Kolega Dreger je dao dobre savete, ja bih samo dodao da je po meni bitnije imati veci objektiv nego li vece uvecanje. Lakse mi je da za lisice koristim 8x56 nego li 4-12x40.

Takodje da ti skrenem paznju da ti za uvoz optike treba dozvola buduci da je to roba dvojne namene. Znaci ako ti nadju optiku, neces platiti carinu i pdv vec ce ti istu oduzeti. Znaci app.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
dragan23
 Kolege moja greska je ta sto nisam napomenuo da predatore lovim u pogonskom lovu. Cesto se desi da samo pogledom ispratim sakala ili lisicu kako su se izvukli. Zbog toga sam ovu optiku odabrao kao dobro resenje za lov predatora. Najdrazi mi je lov na predatore. Kada dobri gonici poteraju, to je muzika za moje usi. Grin Inace mi je otac lud za posavcima i njegovi su stvarno vrhunski za lisicu i zeca. Uvek je brojno stanje oko 5 posavaca. Do sada sam sve raspakivao i prenosio kao svoje licno korisceno, ako se prevaris da ne skines cenu i etikete onda imaju pravo da naplate carinu.
Nisam nikada prenosio optiku iz USA pa sam zbog toga pitao sta i kako. Hvala na upozorenju kolega dzudzubajac. Sad si me bas bacio u dilemu. Inace moj izbor za cekanje je Vortex Optics Viper HS 2.5-10x44 Riflescope. Hvala vam na odgovorima i savetima.
marka
 
Brka bez brkova
 Za lov predatora ispred gonica,lovacka puska je najbolje resenje. Retko kad ces imati priliku da pucas na lisicu i sakala preko 30 do 40m kada ih gone gonici. To su lukave zverke nece na cistinu a male su i brze mete,tako da sa karabinom neces imati uspeha a ugrozavaces bezbednost ostalih lovaca
 
Slob
 Kolege moze li neko da objasni razliku izmedju BDC i V-plex koncanica koje videh na sajtu Vortexa? Koja je bolja za lov?
Lisica
 
Cvele
 Sigurno je najbolja ona na koju naviknes ;) Ja imam Accu-Range koja je u sustini namenjena za dalja gadjanja a koristim je za sve, od cekanja do pogonskog lova... jbg
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Cvele
 Sigurno je najbolja ona na koju naviknes ;) Ja imam Accu-Range koja je u sustini namenjena za dalja gadjanja a koristim je za sve, od cekanja do pogonskog lova... jbg
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
kolega_LOVEc
 Pa oko Vortexa i navedenih koncanica prica bi trebalo da izgleda ovako(bar meni)Smile.
V-plex
i68.tinypic.com/eivwnr.jpg
Standardna lovacka koncanica, "krstic" , neznam sta bi se moglo reci za nju. Klasika koja se upucava na odredjenu daljinu ,koristi se obicno tako sto se ravna centar koncanice sa centrom mete , bez obzira na daljinu mete i puca se bez korekcija.Daljina efikasnog koriscenja varira od balisticke parabole koriscenog metka i obicno se koristi svojstvo dve nule, linija nisana se sece na dva mesta sa parabolom zrna i dozvljenog odstupanja od "nule" . U evropi je to obicno u cm, a u zavisnosti od velicine mete, navika korisnika, ili cak i nekih opstih pravila npr. etike.
Primer opste poznat kod nas< meta 10 cm velicine, a kalibar npr 7x64 i ppu 9g, upucano na 100m 4cm iznad "nule".Putanja je u minusu na nuli za razliku visine koncanice od centra cevi, npr. 4cm, na 30m prva nula, 100m +4cm, 170m druga nula, 205m -5cm i margina nase efikasnosti sa opremom i pucanjem iz primera. Uz sve to dodati iskustvo, znanje i sposobnosti korisnika koji moze da produzi ili skrati efikasnost ovog sistema.
Debljina koncanice, tanka 8.7mm , debela 23.3,mm polovina duzine tanke koncanice 83mm, sve to na 100m na maksimalnom uvecanju.
BDC- BulletDrop Compensator
i65.tinypic.com/2nkpeuu.jpg
Koncanica dizajnirana da olaksa kompenzaciju pada zrna na vecim daljinama. Vortex za ovu njihovu kaze da je radjena po nekoj "opstoj balistickoj paraboli" i da radi za sve kalibre od kugle iz lovacke puske preko karabina do oruzja na crni barut (preterali ga basGrin).Mere koncanice su na slici .
Koriscenje koncanice je otprilike ovakvo...
Upucavanje centra koncanice na odredjenu daljinu, npr. 100 m
dok ostale crte po Y(vertikalno) ravni koncanice sluze za kompenzaciju daljine , naprimer 200,300,400,500 m.
Posto ova koncanica nije dizajnirana za odredjeni metak(kao neke vojne BDC) u praksi se nece poklopiti okrugle brojke u stotinama mertara sa nulom na odredjenoj crti, vec ce to vise biti npr. 327m nula na drugoj crti koncanice.Sad da bi to na odredjenom lovackom karabinu, kalibru i metku funkcionisalo potrebno je sledece...
Ispucati odredjeni broj metaka kroz hronometar i odrediti srednju brzinu metka. Zatim odrediti (izracunati) balisticku putanju za svaki vertikalni podeok na koncanici i odrediti najbolju daljinu za upucavanje da bi uklopili odstupanje svih putanja na + i - velicine vitalne zone mete koju pucamo. Npr. ako je meta 10 cm uklopimo da zona izmedju crta(koje su sad nule na odredjeenoj daljini) bude +- 10 cm. Zbog karakteristika balisticke krive svih projektila, sto je veca daljina bice teze to uraditi, jer recimo izmedju 350m i 370m daljine nase mete pad zrna moze biti 25cm a crte(nule) su na 330m i 390m.Jos jedan problem se javlja ukoliko je optika u 2. fokalnom planu, svi podeoci su tacni samo na max. uvecanju ili na odredjenom uvecanju deklarisanom od strane proizvodjaca (kod vortexa oznacenom crvenom tackom na prstenu za odabir uvecanja).
Kod ovakve koncanice prilikom koriscenja moramo znati i daljinu mete da bi mogli da odlicimo koji podeok koristimo a to mozemo odokativno, merenjem sa adekvatnim uredjajem ili koncanicom.
Koncanica nije dizajnirana za odredjivanje daljine, a da bi je iskoristili za odredjivanje daljine moramo znati , velicinu mete, velicinu podeoka koncanice u zavisnosti od uvecanja, racunanje MOA (koncanica je tako dizajnirana) prebacivanje mera iz imperijalnog u metricki sistem i dodao bih i srecu da nam se meta uklopi izmedju podeoka (opet zbog dizajna).Dakle "rangefinder" je tu bas potrebna sprava.
Koncanica ima jos i podeoke za korekciju vetra, pokretne mete.
Ukoliko se sve ispostuje kompenzacije na koncanici bice tacne, ali samo za meteoroloske uslove za koje smo racunali i testirali pucanjem(Sto za daljine za koje se obicno koristi bdc i nije prevelik problem) .
Mozda sam naveo dosta negativnosti vezano za ovu koncanicu ali je ne smatram losijom od V-plex -a, jer uvek se moze koristiti kao obicna "prazna" koncanica a dodaci su valjda uvek plus.
Takodje ima dosta korisnika i pobornika ove koncanice koji je uspesno koriste, uglavnom preko bare.
Sad koja je bolja od ove dve, e, to stvarno neznamConfused.
Vim vi repellere licet
 
Slob
 Zahvaljujem iveli
Lisica
 
Milan98
 Kolega Lovec,svaka cast na ovakvom odgovoru. Sve lepo objasnjenoiveli 3
Dimitrijević
 
kolega_LOVEc
 Evo i jos jedan primer kako bi se upotrebila ova BDC koncanica na "cevi" kal. 8x57. Karakteristike zrna
i67.tinypic.com/wvo8qb.jpg
i66.tinypic.com/9qz5h5.jpg
i66.tinypic.com/2q8oyki.jpg
Meta i uslovi gadjanja...precnik vitalne zone mete(centar) 10cm
upucavanje ...centar koncanice "na 0" na 200m
i66.tinypic.com/6r7j8h.jpg
Korekcija pada zrna koncanicom BDC vortex.
Od 0m do 50m nisanjenje u centar mete.
Od 50m do 200m nisanjenje, vitalna zona iznad centra koncanice
i68.tinypic.com/2psr1vp.jpg
Od 200m do 240m nisanjenje,vitalna zona ispod centra
koncanice
i66.tinypic.com/296mc5w.jpg
PRVI podeok koncanice+1.5MOA poklapa se sa 240m daljine
Od 240m do 270m nisanjenje,vitalna zona ispod centra
koncanice
DRUGI podeok koncanice +4.5MOA poklapa se sa 310m daljine

Od 270m do 280m Nisani se za polovinu vitalnog dela mete ispod centra od 10cm odnosno 10 cm od centa mete .

Od 280m do 310m nisanjenje,vitalna zona iznad centra
koncanice
Od310m do 330m nisanjenje,vitalna zona ispod centra
koncanic
TRECI podeok7.5MOA poklapa se sa 370m daljine

Od 330m do 350m nisani se za celu velicinu ispod vitalnog dela mete.
Od 350 do 370m nisanjenje,vitalna zona iznad centra
koncanice
Od 370m do 390m nisanjenje,vitalna zona ispod centra
koncanice
"Dno" koncanice 11MOA moglo bi se koristiti za hitac na daljinu izmedju 430m i 445m
I to bi bio kraj jednostavne kompenzacije visine koncanicom.
Vim vi repellere licet
 
tomo vrbas
 I meni danas stigla masina Wortex Daimondback 8x42 dvogled je odlican i moja preporuka onako na prvu loptu.Cena 28800din uz dozivotnu garanciju nadam se da ce me sluziti do penzije,a posle kako bude.

fotkica.com/thumbs3/1_tmb_64488624_IMG0174A.jpg
 
Planinko011
 Nek te lepo sluzi Tomo a eto iskustva cekam vec u aprilu kako izgleda procena srndaca u svitanje i sumrak.
A i kada spadne sneg kako se uocavaju predatori.

Ja jos kuburim sa istim, odustao od reparacije dobijenog Stajnera jer je samo usluga servisa 130e a ako se dodaju original okulari i gumena zastita nece biti ispod 250e plus moram da mucim zeta koji radi u Nemackoj jer preko zastupnika nece da ide slanje na servis.

Dvogled te cene mogu da priustim bez muke a za Stajner od 500e ili Meoptu moram da progutam knedlu.
I najgore sto jos sanjam onaj Swar Habitch gumirani 7x42 za 450e u Snajperu pa se sve nadam da ce to june opet negde da me muneVrlo tuan.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Noćna optika OPTIKE I MONTAŽE 217 23.01.2022. 10:48
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,284,889 posete www.srbijalov.com