Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: ЗАКОН О ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ 2016.


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
ЗАКОН О ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ 2016.
schweps
 Juce odem do supa u Rumi kako bi podneo zahtev za nabavku jos jednog karabina i daju mi papir da uplatim taksu kad ono ponovo 5620din ja je pitam zar nije pojeftinilo jer znam da je bilo oko 2800din kaze ta cena je ostala za one koji peregistruju oruzije a oni koji podnose zahtev za nabavljanje oruzija je 5620din zvanicno od 3.8.2020.
Lisica
 
vajsmiler
 To je i važilo samo za preregistraciju. Za redovnu nabavku i registraciju oružja ostala je stara cena.
Zec, lisica, jarebica, divlja patka, prepelica, a i golub, i grlica, i po koja komšinica...
 
mihailo
 Има ли каквих новости око измене закона,састанка радне групе?Прођоше избори,дође нови министар....
 
tomo vrbas
 Dodje i korona nema sastanaka itd,....
 
AcaNik
 Почео да дува ветар промена на боље?

Министар Вулин: Предложићу министарки правде да поведе расправу о могућој промени дефиниције нужне одбране
„Човек који је бранио себе и своју непокретну супругу не би смео да због тога буде у затвору. Ако је пуцање у провалника и још уз то млађег, физички снажнијег од пензионера који брани свој живот, онда морам да питам законодавца шта би свако од нас када му буде угрожен живот и част у сопственом дому требало да уради. Нека нам објасне како треба да се понашамо када нам неко провали у кућу и покушава да нас опљачка? Тужилац који је квалификовао пуцање у провалника као убиство у покушају је само следио слово закона и урадио једино што може да уради човек правосуђа све док је овакав кривични закон на снази“, изјавио је министар унутрашњих послова Александар Вулин поводом случаја у Лебану где је пензионер у својој кући из пиштоља ранио мушкарца који је покушао да га опљачка.
"Предложићу министарки правде госпођи Поповић да поведе расправу о могућој промени дефиниције нужне одбране. Закони морају да се прилагођавају животу, и када се пишу и доносе морају да поштују принцип правичности. Ићи у затвор због одбране свог дома то једноставно није праведно", поручио је министар Вулин.

https://www.faceb...4030675758
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
kolega_LOVEc
 Ma nee...obećava piroćanac deci da će skinuti foliju sa lizalice.
Vim vi repellere licet
 
Lala
 Nije ovo prvi put da neko bude napadnut u svom domu pa da se brani i zapuca. Bilo je slucajeva da provalnik nozem ili oruzjem preti i nasrne na vlasnika ili njegovu porodicu, pa se vlasnik brani oruzjem i pripuca.
Svaki put se vodila ista prica u javnosti, polemisalo se, ali zakon nije menjan. Jedina razlika u ovom slucaju je sto je pistolj u odbrani potegao starac od 87 godina.
Sta kaze zakon?  Clan 19. st. 2 KZ koji glasi: 'Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinilac od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad'.
Odbrana mora, dakle, biti istovremena sa napadom, ali i srazmerna napadu! E tu se krije kvaka 22, jer u tim napadima obicno nema svedoka, ali ima stradalih. Pa ti dokazuj.
Pazljivo citajte izjavu Vulina, pa cete shvatiti da je ono sto prica na dugackom stapu. Dokazivanje nuzne odbrane ili prekoracenja iste je Sizifov posao, a izmena zakona na jos duzem stapu.
Zamislite, daleko bilo, da npr. neko napadne Vulinovu tetku iz Kanade i da joj uz pretnju necim (nozem, pistoljem, bezbol palicom, elektrosokerom...) pokusa oteti novac namenjen za sestricev stan? Eee, ali u Kanadi bi tetka pripucala bez problema, jer moze lako i jednostavno da nabavi i drzi u stanu oruzje za licnu bezbednost, koje joj policija ne oduzima po diskrecionom pravu, bez obrazlozenja. Pri tom ne zaboravite da je najmanji broj kriv. dela nacinjen sa legalnim oruzjem gradjana, a najveci broj sa oruzjem koje krimosi nabave na crno.
Da su zaista hteli da menjaju zakon i da nuzna odbrana bude drugacije regulisana, mogli su to odavno da urade. Evo 9 godina su na vlasti. A sta su umesto toga uradili? Doneli rigidan zakon o oruzju za obicne gradjane, prodavali deo oduzetog oruzja preko privilegovanih pojedinaca i firmi, a za to vreme neki losi policajci, prema pisanju medija, nece da vide u pretresu oruzje krimosa, pa cak, ako se ne varam, je bilo slucajeva da vracaju kriminalcima oduzete pistolje sa obrisanim serijskim brojem, ili da uklanjaju nadjeno oruzje bacanjem u kontejner? Koliko takvih slucajeva ima za koje se ni ne zna? Koliko tetejaca, zastava 88 i 99 je oduzeto ili su porezom naterali ljude da vracaju oruzje, koje je posle kupovano na kilo i preprodavano? A sad ce dedu da osude?
Mislim da od Vulinove populisticke izjave medjima nece biti nista, i da ce sve i dalje ostati isto, a freneticno tapsanje dela gradjana govori da su naseli na pricu i da je Vulin politicar jednom izjavom koja nista ne menja pokupio solidan broj poena za vlastiti rejting, govoreci ono sto bi javnost zelela da cuje, naivno verujuci da ce to biti tako vec od sutra. Pazi molim te, kaze Vulin predlozice ministarki pravde da se povede rasprava, eejjj RASPRAVA? A dok oni raspravljaju... Sta ga kosta da obecava? Zasto Vulin ne krene prvo od svog ministarstva i odrekne se diskrecionog prava policije u Srbiji da po svom cefu nekom daje ili oduzima oruzje? Kada to Vulin uradi tek onda ima moralno pravo da predlaze raspravu o izmeni pojma nuzne odbrane drugima? Deda iz price ce dotle biti u pritvoru, jer je branio sebe i nepokretnu svoju zenu u cekace sudjenje gde ce i tuzilac i sudija morati da postupaju onako kako trenutni zakon nalaze.
Verovacu Vulinu tek kada sa reci predje na dela, prvo u MUP kojim rukovodi, a onda i konkretnim inicijativama kod drugih resora. Ako ja dobro razmisljam, Ustav garantuje nepovredivost stana, pa bi to mogao biti osnov za izmenu zakona. Policija cuva javni red i mir, ali ne moze da neposredno stiti svakog gradjanina pojedinacno. Posto je to tako, onda je jasno sta treba ciniti. Provalnik bi onda debelo razmislio da li da upada u neciji stan, ako zna da vlasnik moze da brani telesni i stambeni integritet svoj i svoje porodice u stanu na svaki nacin pa i oruzjem, pod uslovom da mu policija nije pre toga oduzela oruzje jer je opsovao na ulici, ili sto ga komsija ne voli zbog nekog levog razloga.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
tomo vrbas
 Како било да било,треба се држати оне изреке од чувеног Томе Филе:" фино ти њега упуцај, лакше ми је да те вадим из затвора него са гробља"! А оће ли неко мењати закон не треба се много надати томе може само бити још ригорозније по поштен народ.Овај политички паун само скупља политичке поене на фору "обећање лудоме радовање"!
 
AcaNik
 Имали смо и старије лице од овога. Чини ми се преко 90 година и није то било тако давно када је пушком кроз врата пуцао на њих и једног погодио у ногу. Он је после притиска јавности пуштен на слободу али без оружја. Док су зликовци после указане лекарске помоћи исто пуштени на слобуд. Сви су из истог села. Чиме је он касније могао да се одбрани од њих?
До сада се показало да Вулин не прича ништа тек тако. Као министар војни је био добар а видимо да су почеле разне ствари да се дешавају и у МУП-у на боље од како је он ту. С' обзиром да је сличног карактера као вучић, ако се заинати има свашта да истера ;)
Иначе претходне године је стила наредба из ЕУ да се либеларизује закон о Оружју и муницији и вероватно би то и било урађено да није било короне. Чешка је своју либеризацију урадила тако што је дозволила цивилима аутоматско оружје Smile
Иначе ми и овде имамо исту ситуацију као и у ловству а то је да немамо организацију која би нас представљала и борила се за нас. Да ли треба помињати да захтев да се количина муниције огранични на 200комада потиче из групације оних који би требало да нам буду природан савезник Sad Тако да и овде би пожељно ако не и неопходно створити клуб, удружење... или шта већ који ће нас заступати.
Иначе, због недавних догађаја би требало ићи на обарање постојећег закона пошто је недвосмислено утврђено да је МУП био тотално криминализован и да није радио у интересу народа и државе. Лако је могуће да су ишли на разоружавали становништво да би њихови пулени могли да врше несметано кривична дела.
Предлагач закона може бити било ко, где се враћамо на причу да нам треба представник, а МУП је најбоље да буде искључен из свега тога. Требало би тежити да се цео посао око оружја пребаци из Управних послова на чисто формално при општинама. МУП да буде задужен само када интервенише или поступа по налогу суда везано за оружје.
Како год, ово је показало по први пут после много деценија да је неки министар јавно иступио како треба и несумњиво је овим побрао брдо поена. Пошто сигурно има ко то ослушкује за њега а и други ће преписивати, може се очекивати да ствари крену у том правцу.
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
kaludra
 da li neko zna u kojim sve sudskim postupcima milicija privremeno oduzima oruzje od vlasnika.

u slucajevima da je vlasnik ili clan porodice u sudskom postupku
kao tuzen,kao tuzitelj u radnom pravu,krivicnom pravu....

po kom tacno clanu zakona i za koju krivicu se oduzima oruzje ako je tuzen clan porodice koji zivi na istoj adresi kao i vlasnik oruzja
 
kaludra
 konkretno
oca od mog kolege su tuzili za mobing u firmi.
kolega se sad plasi da ce mu oduzeti oruzje do okoncanja postupka
zive na istoj adresi
otac mu ne poseduje oruzje
 
Lala
 AcaNik, druze, ne bih da polemisem o tvom stavu da je Vulin bio dobar kao ministar vojni, o tome kakav je bio vise mogu da kazu pripadnici vojske, vojna lica, a ne mi civili. Ja ne mislim da je bio bogznasta dobar. Jedino znam da je Vulin trbuhozborac Vucicev, u da nema sanse da propusti priliku da se dodatno uslihta. Samo naivni veruju daVulin nesto odlucuje - jok bre, on je samo izvodjac radova.
Acke, ne zaboravi jednu stvar: profesionalni politicar uvek jedno misli, drugo prica, a trece radi,i jedino o cemu zaista brine je rejting i sledeci izbori.
Ponavljam: verovacu u pricu o izmanama zakona o oruzju tek kada ga promene, a u izmenu KZ u vezi nuzne odbrane gledam kao na pricu o tome da ce Srbija poslati svemirski brod na Mars, ili ajd da ublazim, ne na Mars nego na Mesec.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 Kaludra, nigde nije detaljno javno napisano u kojim slucajevima se oduzima oruzje od povezanih lica. To MUP resava internim uputstvima.
Diskreciono pravo znaci da ce oruzje biti oduzeto ako se proceni (ko procenjuje?) da postoji verovatnoca da ce vlasnik oruzja postupiti protivno zakonu.
Po takvoj naopakoj logici ja ne bih izlazio iz kuce jer postoji verovatnoca da minna glavu padne crep sa krova.
Diskreciono pravo derogira svaciju presumpciju nevinosti, da niko nije kriv dok se ne dokaze. Naprotiv, svo vlasnici oruzja su potencijalno sumnjivi, a razloga za primenu diskrecionog prava ima koliko hoces, policiji je samo masta granica. Dovoljno da neki pisar iu policiji pretpostavi da cu ja prekosutra poludeti, i zbogom oruzje. Dzabe ti lekarsko da si normalan.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
kaludra
 to sam mu i ja okvirno rekao da je sve to nejasno.
otac mu je vlasnik firme a tuzilac tuzi firmu ne konkretno oca
a za takve sporove je nadlezna inspekcija rada i nema krivicne prijave.
da li to menja nesto
 
tomo vrbas
 На жалост мислим да ће ти колега остати без оружија. Нека промени адресу становања или он или отац му.
 
AcaNik
 О нужној одрбрани код Јоване.

https://www.youtu...I-9X14Aq7g
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Planinko011
 Pa nas zakon je mislim, solidno resio nuznu odbranu.
Ukratko ako napadac ide ka tebi sa oruzjem hladnim ili vatrenim onda je nuzna odbrana a ako ti je ledjima okrenut onda to nije nuzna odbrana.
To je Zarko Lausevic najbolje osetio pre tri decenije, prvog momka je pucao dok je bratovljevom glavom udarao na pod ali je drugog pucao na vratima dok je bezao i zato je dobio mislim petnaest godina iako je i sam bio udaren i u stanju suzene svesti.
Iskreno mislim da je zivot vazniji od imovine osim ako ti neko pali kucu (tu je i zakon mislim izjednacio kucu sa zivotom jer covek ceo zivot se muci da sagradi kucu) i ne biih se veselio situaciji da moram da pucam u coveka cak i u nuznoj odbrani.
Da ne sirim temu ali sada vec drugi je padez kako sudije sude po babu ili po stricevima i da li ti lopovi i nasilnici dobijaju dovoljno velike kazne da ih odvrate od pomisli na sledeca dela.

I nacin izvrsenja kod kuce nanogicom je sramotan za sve osim za saobracajke (pod uslovom da vozac nije pijan ili drogiran) vec bi umesto u luks smestaja u novom Padinjaku sa stonim tenisom, kosarkaskkim terenom i bibliotekom mnogi trebali da motikom okopavaju njive a neki da opipaju i macolu i dugogodisnje tucanje kamena u kamenolomu (iapk je rucna obrada uvek bila cenjenija od masinske).

Pored toga ako za nekog nema krivicnog dela mislim da ne bi trebalo da bude oduzimanja oruzja i jednostavno krivicno delo, prekrsaj u poslednje tri ili pet godina i mentalna bolest treba da budu jedini razlozi za oduzimanje oruzja.
 
tomo vrbas
 Како је решена нужна одбрана кад је деда добио кривичну пријаву за убиство у покушају? Он је по нашем најглупљем закону на свету прекорачио нужну одбрану јер је лопов ишао на њега секиром,а он га је упуцао пиштољем још по свему овај га чак није ни ударио секиром да би могао да се брани.
 
AcaNik
 лаушевић није добар пример. Он је изазвао ситуацију која је проузроковала то да су били нападнути његов брат и он. При томе је он отишао до кола, када је тај напад био прошао и онда је пуцао у њих а једнога јурио низ улицу. То никако не може бити Нужна одбрана!!! Друга ствар је зашто је њему као осуђеном криминалцу и убици дато држављанство овде а не некоме ко то стварно заслужује. И зашто држава није учинила њега доступним правосудним органима цг да настави издржавање казне.
Таква је процедура да тужиоц по аутоматизму подиже оптужницу а она касније буде повучена или одбачена када се утврди да нема елемената за њу.
Оно, нашта треба инсистирати одбрана је да се деди врати оружје по окончању процеса јер он њега није злоупотребио! Веома битна ствар је и да се онемогући зликовац да деду тужи за повреде које је задобио, патњу...
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
ssekir75
 овде су две добре ствари: прво, деда је одмах пуштен да се брани са слободе, а друго, дигла се велика прашина око лошег закона и још горе судске праксе. оно што не ваља је што то исто тужилаштво није оптужило провалника за провалу, претњу по живот и покушај убиства, што би се свакако догодило да деда милутин није пуцао. са друге стране, деда је пиштољ имао уз себе, није био под кључем и одвојен од муниције, па се поставља логично питање да ли је деда знао нешто што ми не знамо (није за јавност "у интересу истраге"). пошто сам одгледао ону емисију од јуче и чуо детаље које је изнела дедина ћерка, лако се може десити да им је већ прећено, покушавано нешто, или је деда, како је сам навео "оперативним радом" овако нешто очекивао. можда је обавештаво полицију а они ништа нису предузели, можда, можда... углавном, кад је дошло до и одреаговао је како треба. сад нам ваља искористити медијску буку и покренути точак на нашу воденицу.

што се вулина тиче, аца је делимично у праву. није био неки министар војни ког треба посебно памтити, али се показало да све што је рекао није причао у празно. да га назовемо вучићева огласна табла.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
КОРИШЋЕЊЕ СРЕДСТАВА ИЗ ФОНДА ЗА РАЗВОЈ ЛОВСТВА PROPISI O LOVU 106 27.07.2019. 16:13
СТАТУТ ЛОВАЧКОГ САВЕЗА ВОЈВОДИНЕ PROPISI O LOVU 15 05.06.2015. 22:21
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 17
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,307,037 posete www.srbijalov.com