Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Cal. 20/76 iskustva i mišljenja!


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Cal. 20/76 iskustva i mišljenja!
Bacelj Djordje
 kolega ohotnik svaka cast lep text
BACELJ DJ
 
Podunavac
 

Bacelj Djordje kaže:
pozdrav drugari citam ono sto pisete pa moram malo da vas ispravim bez ljutnje
sto se tice razlike u cal.20 je u kolicini sacme samo a ne u kolicini baruta naprotiv svaki metak u cal 20 je puno brzi od cal 12 u standardim punjenima! a sto se tice posipa kolege to odredjuje cok u cevima. i sasvim korektan kalibar za lov !


Kolega orđe, nisi u pravu. Proporcionalno smanjenju sačmenog punjenja je manje i barutno punjenje. Ako usporediš kalibar 12 i 20 istog proizvođača i iste serije videćeš da su brzine podjednake, a kod nekih čak i veće za kalibar 12/70. Ako bi gledali to tako kako si ti predstavio onda bi svaki manji kalibar bio brži od svog većeg predhodnika, 16 od 12, 20 od 16, 24 od 20 itd. Pa bi na kraju razlika u brzini između kal. 12 i kal. 410 bila kao uspoređivanje sa karabinom.
Tri prsta 2Kolce
 
Max011
 ... svaki metak u cal 20 je puno brzi od cal 12 u standardim punjenima

Dobra konstatacija tj kako mali okica zamišlja časove fizike Smile

Kalibri 12.16.20 imaju sličnu brzinu sačme od oko 400 m/sec. Ali nemaju ista punjenja da bi se ta punjenja poterala različitom brzinom potrebna je različita količina goriva - baruta zato ovi kalibri imaju različite radne pritiske. Kalibar 12 oko 500-600 bari kalibar 20 700-800 bari što će reći da količina baruta u manjem fi cevi jeste veća ... Grin a možda i grešim ... ko će ga znati komplikovana je ta slavistika Smile
Sad ću ja samo tetki lek da dam! Dikh tu kava ?!
 
Podunavac
 

Max011 kaže:
... svaki metak u cal 20 je puno brzi od cal 12 u standardim punjenima

Dobra konstatacija tj kako mali okica zamišlja časove fizike Smile

Kalibri 12.16.20 imaju sličnu brzinu sačme od oko 400 m/sec. Ali nemaju ista punjenja da bi se ta punjenja poterala različitom brzinom potrebna je različita količina goriva - baruta zato ovi kalibri imaju različite radne pritiske. Kalibar 12 oko 500-600 bari kalibar 20 700-800 bari što će reći da količina baruta u manjem fi cevi jeste veća ... Grin a možda i grešim ... ko će ga znati komplikovana je ta slavistika Smile


U pravu si za veće radne pritiske, ali ne i za brzinu. Da se ne bi dalje pogađali naći ću negde tablicu pa ću je postaviti ovde da se vidi.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 

Max011 kaže:
He he momci marketing je čudo. Prvo 20/70 je lagana , specijalizovana(prepelica,divlji golub, grlice) puška koja za normalan lov (zec, fazan) traži odličnog strelca. Drugo 20/76 je odličan marketinški trik koji vam govori da u jednoj pušci imate univerzalnu za koju ne morate biti odličan strelac jer se sa magnum punjenjem izjednačuje sa 12icom. U vremenima kad su radjena tri kalibra 12 ,16, 20 radjene su dve glave i po pravilu 16 i 20 kalibar imale su istu glavu, pa su puške bile stvarno lagane. Danas ako uzmete laganu 20icu i ako pucate magnum imaćete neprijatno šamaranje, a ako uzmte pušku kod kojih je glava 12 i 20 ista ništa posebno niste dobili jer je težina ista a 12je ipak superioran kalibar... ali ukusi i moda su čudo Smile


Bravo 2B)Bravo 2
 
mirko knezevic
 Ja nemam iskustva sto se balistike tice za kalibar 20,al sam pucao iz tih pusaka i moje misljenje je da su veoma lake i elegantne.Smile A i mislim da sama gramaza sacme zadovoljava kriterijume normalnog lovca,patroni 12/70 imaju istu gramazu kao 20/76 32g,sto mu dodje na isto,po meni...Smile
Srbija do Tokija!


Kolce Tri prsta 2
 
Podunavac
 Evo nekoliko tablica gde se vide brzine sačme kod kalibara 12,16 i 20. Ova prva je od Brunnsteinera. Lepo se vidi da 12 ima veću brzinu sačme, a 20 veće radne pritiske.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Druga je tabica Winchesterova. I u njoj se lepo vidi da kalibar 12 ima veću brzinu sačme i od 16-ice i od 20-ice. Pred zadnja kolona označava brzinu sačme.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Ova tablica je od Sauvestre i u noj su dani podaci za potkalibarno zrno Balle Fleche. I ovde se jasno vidi da kalibar 12 ima veće brzine projektila od kalibara 16 i 20.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Ova tablica je od Sellier&Bellot iz serije Red&Black. Ovde se vidi da su se Česi potrudili da smanjenje težine sačme bude apsolutno proporcionalno smanjenju barutnog punjenja, pa svi kalibri imaju istu brzinu sačme.
Tri prsta 2Kolce
 
ohotnik
 Kolega Podunavac tabele su sve osim vincesterova tacne a u toj tabeli kalbar 12 je punjen drugim tipom baruta nego kalibar 20 i 16 o cemu govori i visina caure od 20mm Koristio sam tu municiju i znam iz licnog iskustva da su ameri lazovi 415 m/s oni da postignu necu moci nikada Najsavremeniji trap patroni sa teskom mukom postizu i 400m/s.Razlika u brzini sacme u kalibru 12 i 20 se krece od 5-10m/s a to je toliko beznacajno u lovu da nema smisla to komentarisati.
 
Podunavac
 Ohotnik ja nisam ni pokušao da omalovažavam kalibar 20, čak šta više smatram ga dobrim kalibrom. Nego sam samo hteo da ukažem kolegi orđu na pogrešno mišljenje o brzinama kod 12-ice i 20-ice. A tablice sam postavio one koje sam trenutno uspeo da nađem.
Tri prsta 2Kolce
 
aleksa
 Posto sam se prilicno raspitivao u vezi balistike kalibra 20,iznecu ukratko svoja zapazanja.
Uzecu u obzir standardna punjenja za svaki kalibar,na primer 32g za 12, 29g za 16 i 26g za 20.
Razlika u brzini sacme na ustima cevi zanemarljiva ali veca kod veceg kalibra.
Kolicina baruta veca za veci kalibar zbog vece kolicine sacme ali kod patrona od recimo 30 grama kojih ima u sva 3 kalibra,najmanje baruta ide u kalibar 20 pa 16 i na kraju u 12 najvise.
Pritisak najveci kod kalibra 20 ali ne zbog vise baruta,naprotiv!
Pritisak je sila na dno caure a znamo da je dno caure u kalibru 20 ubedljivo najmanje povrsine pa se zato dobijaju visi pritisci.
U sustini glavna razlika izmedju ova 3 kalibra kod,ponavljam standardne municije, je u sirini snopa,ostalo su beznacajne kategorije.
Zato,uvezban lovac sa dovoljno samopouzdanja moze veoma uspesno da lovi sa kalibrom 20.A,eksperimentisanje bi mozda trebalo zaobici ili ostaviti za streliste.
 
ohotnik
 Navescu vam jedan interesantan primer razlike u kalibru 20 i 12 Prosle godine sam bio kod oca i Italiji i posto imaju jedno vrlo lepo streliste u blizini oceve kuce posle par dana ja odem do strelista posto sam zavisnik od pucanja na glinene golubove.Na strelistu sam prvo seo uzeo pice i posmatrao druge kako pucaju i sistem funkcionisanja masina za izbacivanje glinenih golubova Posle toga iznajmljujem pusku naravno peraci jer je cena ista za sve Pucam prvu seriju i imam 20 pogodjenih golubova Malo pauze i pucam drugu i imam 24 pogodjena Moram priznati da je lakse nego u kovilovu Nakon toga mi prilaze drugi pucaci interesuje ih odakle sam posto se vidi da sam stranac I tada ulazi poznato lice moj poznanik iz kovilova Svetski poznati pucac Ventorini ispostavlja se da smo bukvalno tu komsije On otvara kofer i pokazuje peraci u kalibru 20 pitam ga zar sa tim puca on potvrdjuje i pokaziva municiju isto od 24 gr i precnika sacme 7/5 Vidjao sam i ranije ja tu municiju ali na golubove je nisam probao Covek staje na liniju i ladno ubija svih 25 golubova duplirajuci samo jedan.Videvsi moje cudjenje zove me i daje pusku da probam uzimam i pucam peraci je sa laksim otezanjem tezak oko 4 kilograma trzaja bukvalno nema Razlike u kalibru nemogu da se primete brzina je ista golub kada je pogodjen rasprskava se u prasinu prosto uzivanje Pogadjam 22 goluba Tesko je reci koja je bolja Ali kada jedan svestki poznat pucac puca sa kalibrom 20 znaci da nezaostaje za kalibrom 12.
 
Max011
 Kolko vidim brzina na ustima cevi tu je negde kod sva tri kalibra par metara tamo par meteri *vamo , ni prave dame se bune za koji santim gore ili dole ... Grin
Sad ću ja samo tetki lek da dam! Dikh tu kava ?!
 
vuk71
 solidan kalibar za lov sve vrste sitne divljaci, naravno nase radnje nisu dovoljo snabdevene sa adekvatnom municiom... na sta treba da se privikavamo....
 
hamerles
 

vuk71 kaže:
solidan kalibar za lov sve vrste sitne divljaci, naravno nase radnje nisu dovoljo snabdevene sa adekvatnom municiom... na sta treba da se privikavamo....
U pravu si druze... Samo sto neki tvrde da za 20ticu ima municije koliko hoces,ja je nesto ne vidjam po radnjama sem Krusika i Beloma i to u kalibru 20/70 tu magnum verziju 20/76 jos uvek nisam video. Planiram da u novu lovnu sezonu udjem sa jednom novom 20ticom ali sam u dilemi izmedju IZ-18 i IZ43. IZ-27 sam odbacio kao opciju jer nije puno laksa od 12tice. A kod IZ-18 mi se ne svidja sto se kod nas ne uvozi model sa sinom vec obicam osnovni model Tako da mi se najpre uzima IZ-43 kalibar 20/76, voleo bih da cujem nekog od kolega ako ima iskustva sa njom da mi nesto opsirnije napise B)
 
Podunavac
 Kolega razlika u težini IŽ-27, 20/76 i IŽ-43, 20/76 je samo 100 grama. Prva je teška 3,3 kg, a druga 3,2 kg.
Tri prsta 2Kolce
 
hamerles
 

Podunavac kaže:
Kolega razlika u težini IŽ-27, 20/76 i IŽ-43, 20/76 je samo 100 grama. Prva je teška 3,3 kg, a druga 3,2 kg.
Znam kolega ali nesto bolje od IZ ne mogu kupiti zbog cene. pa moram da biram izmedju te tri tandzare IZ-27,IZ-43,IZ-18 a iz18 se proizvodi sa sinama u svim kalibrima bar tako pise Baikalovom sajtu. Ali dzabe kad se kod nas ne uvozi kao takva vec samo osnovni modeli i model sport sa sinom ali on je 12/76 a ja hocu 20/76. Velike dilemeHmmm
 
Hunter forever
 Sve me nesto vuce da kada pocnem da lovim to bude sa kalibrom 20 a evo i zasto:

-Puske su lakse
-Elegantnije
-Bolje se mora nisaniti (zbog posipa)
-A i manje stete pravi na divljaci..
marka Engleski poenter marka
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
TRAŽIM-NUDIM POSAO U OBLASTI LOVSTVA, ŠUMARSTVA, VETERINE SVAŠTARA 45 01.03.2023. 14:51
Sabatti kombinovane lovačke puške KOMBINOVANO LOVAČKO ORUŽJE 16 07.03.2022. 23:10
Hajke, lovačke manifestacije, pozivi, obaveštenja, iskustva i utisci SVAŠTARA 1096 20.02.2020. 12:07
Long Range streljaštvo LOVNO STRELJAŠTVO 105 15.10.2019. 12:57
TRUGLO optike, red dot, nišani,mušice .... OPTIKE I MONTAŽE 50 22.11.2017. 12:37
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,293,972 posete www.srbijalov.com