Lovački portal SRBIJALOV - Novosti: Privilegija kraljeva i deo srpske tradicije – sokolarstvo


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Privilegija kraljeva i deo srpske tradicije – sokolarstvo
Privilegija kraljeva i deo srpske tradicije – sokolarstvo

Sokolarstvo je lov pomoću ptica grabljivica i dresiranje ptica za lov. Ova stara disciplina rasprostranjena je u svetu, a zainteresovanih ima i u našoj zemlji. Svojevrsnom predstavom sa pticama grabljivicama upoznali su se i posetioci Prirodnjačkog centra u Svilajncu.

Najbrži je živi stvor na planeti. Loveći plen, isključivo u letu, soko dostiže brzinu i do 350 kilometara na sat. Svoje umeće u rukama vrhunskog sokolara vetruška kao najmlađa iz roda sokolova pokazuje i pred najmlađom publikom koja se ne plaši grabljivica.

Sokolar Hani Girgis, istakao je da je sokolarstvo umetnost i daleko od obične dresure, jer je potrebno poverenje čoveka i ptice da lakše dođu do plena.

Nastalo u Aziji i dugo samo privilegija kraljeva, sokolarstvo je bilo deo i srpske istorije. Đerekari, sokolari monasi, su nekada plaćali danak Turcima dresiranim pticama grabljivicama. Danas sokolarstvo štiti i Unesko kao najhumaniji način lova.

"Ovo je jako bitno za našu naciju, ne samo kao istorija jer oni ipak moraju znati šta su naši preci radili i šta se do dan danas radi sa pticama grabljivicama i isto tako jako bitno štititi ptice grabljivice jer su one strogo zaštićene vrste", istakao je Hani Girgis.

Svoje umeće pokazale su i sove Bart i Alba. Noćni predatori danju vide sedam puta bolje nego ljudi, a zahvaljujući antenama za eko lokaciju love i plen koji ne vide. Slove i za damske ptice jer su ih nekada u lovu koristile dvorske dame, potpuno bezbedno.

"Povrede se uglavnom dešavaju greškom sokolara, ptice grabljivice nikad ne greše, one su savršena bića", kaže Hani Girgis, sokolar.

Poznati srpski sokolar popularizuje i takozvanu biološku zaštitu jer se na prirodan način pomoću grabljivica kontrolišu vrste poput golubova, vrana, i čvoraka posebno na aerodromima, ali i za čuvanje useva na poljoprivrednim dobrima.

Izvor: RTS

Komentari
Još uvek nema komentara.
Upišite komentar
Molim Vas ulogujte se da biste upisali komentar.

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 13
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,464
Najnoviji član: Aca Baikal M...

Poslednje vesti
ПРЕГЛЕДАНО 1.000 ОЧНИХ СОЧИВА
Изабрано ново руководство Ловачког савеза Во...
СКУПШТИНА ЈЕДНОГЛАСНО УСВOЈИЛА ИЗВЕШТАЈЕ И П...
ЗАКАЗАНА СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ЛОВАЧКОГ САВЕЗА Ц...
СТРУЧНЕ ТРИБИНЕ ТОКОМ САЈМА

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


Lela
Offline
· 17.05.2025. 12:37

Krivolov se odvija u Zapadnoj Srbiji, Opština Požega, okolna sela ! Ubijaju se srne !!!


tomo vrbas
Offline
· 20.04.2025. 08:48

Христос Васкресе.


avatarPlaninko011
Offline
· 04.11.2024. 07:37

Milane imas temu izbor prve puske za pocetnike mada tesko da ce neko nesto smisliti protiv Z6 e sad taj Lupo ne znam.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?

64,723,447 posete www.srbijalov.com