Posle isteka dvogodišnje zabrane u Albaniji se priprema još pet godina bez lova!
Kako piše na internet sajtu BalkanInsight, posle isteka dvogodišnjeg moratorijuma na lov u Albaniji, tamošnja vlada priprema produženje moratorijuma za dodatnih pet godina!
Zanimljivo u ovoj priči jeste da BalkanInsight nazivom neodoljivo podseća na BelgradeInsight novine u kojima je pre neki dan izašao tekst o zabrani lova na poljske jarebice i grlice, o čemu smo pisali u prethodnoj vesti. To ne čudi, jer je i web sajt BalkanInsight i novine BelgradeInsight delo grupa ljudi sa istim ciljem, okupljenih pod mržom BIRN. Takodje, u tekstu o lovu u Albaniji čudnom koincidencijom se pominje brojka odstreljenih ptica vrlo slična onoj koju zaštitari u nekim prilikama pominju kao odstrel u Srbiji - 170.000 jedinki! Takodje, u tekstu se pominje i šverc odstreljenih ptica za Italiju - dakle, argumentacija zaštitara je ista ili vrlo slična i za Srbiju i za Albaniju, ali potpuno proizvoljna i bez validnih dokaza!! Takodje i u Albaniji i u Srbiji se pominje BIRN - nevladina organizacija sa ograncima u devet zemalja regiona (pogledati na http://birnsrbija.rs/o-birnu/). Razlika je što u Srbiji nije uvedena potpuna zabrana lova, ali se jedna po jedna vrsta polako gubi iz lovačkog kalendara - zabranjena je za lov! Teško je poverovati da se o ovim zaštitarskim poklapanjima u dve države oko brojki i argumenata radi o slučajnosti; pre će biti da su aktivnosti na Balkanu izgleda koordinirane iz jednog centra, negde sa više a negde sa manje uspeha, i da će ceo region Balkana verovatno biti pod pritiskom ove NVO i njihovih istomišljenika za delimične ili potpune zabrane lova! Smatramo da je zadnji momenat došao da se lovci u Srbiji a naročito rukovodstva svih saveza, poučeni dešavanjima u Albaniji osveste, shvate šta se dešava i počnu da se suprotstavljaju argumentima ovoj, sada je već očigledno, smišljenoj i široj hajki na lovce i lov u celini, kako u pojedinim državama, tako i u regionu Balkana. I lovci a naročito lovački funkcioneri moraju konačno početi da dobro paze šta rade i šta izjavljuju, da ne prave gafove kao do sada jer time itekako 'dodaju municiju' zaštitarskom ataku na lov i lovce - do sada su im prilično pomogli, makar to bilo nesvesno! Dogadjaji oko zahteva za zabranama polako izmiču kontroli; mi sa Srbijalov smo uradili šta smo mogli i koliko smo mogli, problem sa aktivnostima i zahtevima zaštitara se komplikuje sve više i prevazilazi domet jednog Lovačkog portala, pa makar to bio i Srbijalov. Na žalost, nismo u našem radu imali ni mrvu podrške čak ni od kolega sa ostalih lovačkih portala, a lovačke saveze da i ne pominjemo - oni kao da nemaju kontakt sa stvarnošću i saznanja šta se oko njih dešava!
Tekst na sajtu BalkanInsight je napisan na engleskom (http://www.balkaninsight.com), uradili smo prevod na srpski pa pročitajte i sami:
'Након две године мораторијумa на лов koji je истекао у марту, влада Албаније се припрема да продужи забрану за још пет година, коју љубитељи дивљих животиња подржавају свим срцем. Албанци се припремаjу да наметну нову забрану одстрела животиња и птица на још пет година. U Министарству животне средине, kaжу за БИРН да је нови нацрт закона спреман и очекује се да ће проћи у парламенту у јулу, а дa ћe ступити на снагу почетком јесени. Последњи двogoдишњи мораторијум на лов истекао je 15. марта и био је нашироко сматран као успешан у целини. Групе за права животиња кажу да је имао добар ефекат. Сада се влада припрема за дужи период забране иако ће бити размак од неколико месеци од марта до септембра пре него што птице и животиње могу да имају користи и од обновљеног закона о заштити. Упркос мораторијуму, случајеви илегалног лова су рутински пријављивани широм Албаније. Исто тако, у последњих неколико недеља, иако лов је и даље забрањен према садашњим ловним законима, друштва за заштиту животиња су пријавили исти феномен. Таулант Бино, који води албанско Орнитолошко друштво, рекао је за БИРН да је у последњим месецима криволов повећан јер су државне институције одлагале доношења другог мораторијума. "Кашњење у изради овог новог мораторијума је умањило будност државних институција и мотивисало илегалне ловце", рекао је он. Бино је рекао да је лично приметио ловце птица у акцији током последњих недеља, иако је пуцање на птице забрањено законом о лову. "Они су чак пуцали на њих у периоду гнежђења и ефекти тога су катастрофални", наставио је он. Међутим, Бино и даље поздравља идеју о другом, дужем мораторијуму, јер верује да је прва забрана имала благотворно дејство на птице и животиње. "Највећи преокрет првог ловачког мораторијума је забрана доласка италијанских ловаца који долазе у Албанију да пуцају, а касније тргују неким специфичним птицамa као што су јаребица камењарка и друге", рекао је он. "Албанско Орнитолошко друштво је проценило да су одстрелили око 170.000 птица годишње, а онда је све то заустављено", додао је он. "Наравно, и даље постоје случајеви незаконитих ловаца, али сада то чине само фанатици и на ограниченији начин", закључио је он.' |
dana 26.07.2016. 08:12
dana 26.07.2016. 09:50
dana 26.07.2016. 11:02
dana 26.07.2016. 11:41
dana 26.07.2016. 11:53
dana 26.07.2016. 14:54