Šid - Novi Sad: Bosutske šume uskoro zaštićeni park prirode?
Kako prenosi RT Vojvodina, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je podneo nadležnim organima zahtev da se područje duž reke Bosut i njenog ušća u Savu, na tromedji izmedju Srbije, Hrvatske i BiH proglasi zaštićenim Parkom prirode kojim bi upravljalo ili javno preduzeće ili Nacionalni park!
Ovo šumsko područje u opštini Šid u kojem dominira hrast lužnjak je medju lovcima poznato kao idealno stanište i poznata lovna destinacija za krupnu divljač - pre svega divlje svinje, jelenske divljači i nešto manje srneće. Medju lovcima se vrlo često pominju imena mesta Jamena, Morović ili Višnjićevo, u kojima su od strane tamošnjih lovačkih udruženja organizovani veoma uspešni pogonski lovovi ili lovovi sa visokih čeka. Na ovom području se nalazi i Vojna ustanova (VU) 'Morović' kao zatvoreno lovište sa svojim smeštajnim kapacitetima, gde je nekada i Tito dolazio. Proglašenjem zaštićenog Parka prirode lovni turizam na ovom području će, što se tiče dosadašnjeg načina gazdovanja, otići u zapećak, članstvo lovačkih udruženja će se osipati, a lovišta ustanovljena na tom području ukoliko prodje predlog o ustanovljenju Parka prirode će u novom crtanju granica ostati uskraćena za površinu od oko 17.000 hektara najatraktivnijih delova!
Pre par godina slična sudbina je zadesila i koviljsko-petrovaradinski rit duž Dunava u blizini Novog Sada, kada su delovi lovišta kojima su do tada upravljali lovci i njihova udruženja izuzeti i formirano je zaštićeno područje od preko 5.000 ha koje je dato na upravljanje drugima. Ako se pogleda mapa zaštićenih područja u Vojvodini, uočljivo je da su najatraktivniji delovi podunavlja i posavlja jednostavno stavljeni pod režim zaštite i kao takvi dati na upravljanje Javnim preduzećima ili Nacionalnim parkovima. Da li ovakav trend ima veze sa zakonskom regulativom koja kaže da se pojedini reviri lovišta kojim upravljaju JP ili NP mogu izdavati u zakup pokazaće vreme koje dolazi. Istovremeno, otvorena lovišta, tj. reviri tih lovišta kojim gazduju lovačka udruženja se ne mogu davati u zakup! Da li je ovakvim zakonskim rešenjem ostavljen prostor da privatni krupni kapital (domaći ili strani) udje u lovstvo? Postoji mogućnost da jeste tako! Lovci koji su decenijama upravljali tim delovima lovišta, vodili brigu o divljači, pravili lovno-tehničke objekte i čuvali divljač će po svemu sudeći morati da se oproste od tih terena. Treba sačekati predlog i videti kako su sačinjene granice tog budućeg parka prirode u Sremu, koji će biti na javnoj raspravi.
Do sada je samo u Vojvodini formirano veći broj zaštićenih područja. JP 'Vojvodinašume' gazduje sa 16 takvih područja! Mape zaštićenih područja širom Srbije, pa i u Vojvodini, možete pogledati klikom na link: https://www.google.rs/search
Kompletnu vest RT Vojvodine o Parku prirode 'Bosutske šume' možete pročitati klikom na link: http://rtv.rs/sr_ci/vojvodina/bosutske-sume-uskoro-zasticeno-podrucje_763856.html |
dana 14.10.2016. 11:34
dana 14.10.2016. 16:03
dana 15.10.2016. 06:42
dana 15.10.2016. 19:46