Uprava za veterinu donela mere povodom širenja nove vrste ptičjeg gripa - ugroženi delovi Vojvodine!
Na sajtu Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede objavljeno je Rešenje o proglašenju ugroženog područja i zone nadzora zarazne bolesti avijarna influenca (ptičji grip) H5N8 na teritoriji Srbije! Rešenje nosi datum 15.11.2016.
Imajući u vidu da se nova vrsta ptičjeg gripa rapidno širi u Madjarskoj, Austriji i Hrvatskoj, Uprava za veterinu je preventivno reagovala, pa je svojim rešenjem proglasila za ugroženo područje zonu od 10 km od granice sa Madjarskom, dok je zona prema Hrvatskoj (Severnobački okrug i Zapadnobački okrug) proglašen zonom pojačanog nadzora. Zabranjeno je održavanje sajmova i izložbi ptica, a u ugroženom području je zabranjen promet živinskog mesa i jaja. Naloženo je popisivanje svih vrsta domaće živine u ugroženom području, kao i druge mere za sprečavanje širenja ove visoko zarazne bolesti. Jedna od mera jeste i zabrana naseljavanja pernate divljači u lovištima u ugroženom području - što bi moglo značiti zabranu puštanja fazana iz volijera u lovište!?
Bolest prenose ptice selice (patke, guske, labudovi...), koji ukoliko dodju u kontakt sa domaćom živinom lako mogu da prenesu zarazu, što iziskuje uništenje kompletne populacije živine u nekom domaćinstvu ili farmi. Bolest je prvo evidentirana u Madjarskoj, u županiji Čongrad, koja je poznata kao odmorište ptica selica. Prema poslednjim informacijama u okrugu Bekes na tromedji Madjarske, Rumnije i Srbije na jednoj farmi ćuraka pobijeno je 9.000 jedinki zbog pronadjenih uginulih zaraženih jediniki (http://afludiary.blogspot.rs/2016/11/hungary-hpai-h5n8-detected-at-turkey.html)! Oglasila se i Evropska komisija povodom širenja ptičjeg gripa sa preporučenim merama za sprečavanje širenja zaraze.
Pored domaćih kokoški i farmi pilića, ugrožene su i patke i guske po selima, naročito ukoliko se puštaju da se slobodno kreću po ataru, ali i ćurke, morke, i sve ostale vrste koje se gaje u domaćinstvima. Bolest se retko može preneti na ljude, ali može izazvati ogromne ekonomske štete.
Kompletno saopštenje Uprave za veterinu možete pročitati klikom na link: http://www.vet.minpolj.gov.rs/srb/vesti/vesti-o-dogadjajima/585-resenje-o-proglasenju-ugrozenog-podrucja-i-zone-nadzora-zarazne-bolesti-avijarna-influenca
Za pohvalu je potez Uprave za veterinu koja je povodom pojave ptičjeg gripa izradila dva uputstva-prezentacije u Power Pointu, jednu prezentaciju za živinare a drugu za veterinare, gde se na slikovit način objašnjavaju simptomi zaraze, putevi širenja i posledice zaraze. Ta uputstva možete pogledati na linku: http://www.vet.minpolj.gov.rs/srb/avijarna-influenca . Takodje je za pohvalu što je Uprava za veterinu postavila dežurni link na kojem će pratiti sve informacije o pojavi ili širenju ove N5H8 zaraze u Srbiji. Zaista, pravovremena, celovita, efikasna, odgovarajuća i delotvorna reakcija Uprave za veterinu - bilo bi lepo kada bi tako reagovali i u nekim drugim slučajevima vezanim za lovstvo!
Saopštenje i upozorenje o ovoj visoko patogenoj bolesti H5N8 je izdala i FAO (organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu) na svom sajtu: http://www.fao.org/europe/news/detail-news/en/c/451313/ . Kako piše na sajtu FAO, virus H5N8 se prvo pojavio pre par meseci u južnim delovima Rusije odakle se sa početkom migracije ptica širi dalje prema jugozapadu kontinenta.
O širenju ptičjeg gripa i merama koje se preduzimaju u Srbiji članak donosi i dnevni list ALO. Link: http://www.alo.rs/ne-jedite-madarsku-piletinu-i-jaja/82874
Nije poznato za sada da li će pojava i širenje avijarne influence imati nekih posledica po lov ptica u Srbiji i Vojvodini, pre svega pataka i gusaka. Jedino je za sada kao mera uvedena zabrana naseljavanja pernate divljači u ugroženom području (pojas 10km duž granice sa Madjarskom). Nema naznaka (za sada) da će se desiti zabrana lova, ali treba imati u vidu da koridor selidbe tih ptica ide upravo preko Srbije, iznad Vojvodine, pa dolinom Morave dalje prema jugu. Obustava lova bi samo značila povećanje gustine ptica na odmorištima a time se povećava rizik širenja zaraze. Po našim informacijama sa terena dobijenim od lovaca koji žive u ugroženom području, već je od strane veterinara i veterinarskih tehničara počeo obilazak domaćinstava i farmi, popisivanje živine i informisanje vlasnika o mogućoj pojavi zaraze. Apelujemo na kolege lovce da svaki pronalazak uginule pernate divljači obavezno i bez odlaganja prijave nadležnim inspektorima!
Sećamo se da je pre više godina takodje bila vanredna situacija povodom pojave ptičjeg gripa H1N1, i da su i tada bile preduzimane odredjene mere. U medjuvremenu je došlo do mutacije virusa, pa je izgleda novi soj virusa izazivača avijarne influence još virulentniji medju pticama.
Zanimljivo u ovoj priči jeste činjenica da se čuveni samozvani zaštitari ptica i klevetnici lovaca iz DZPPS predvodjeni Milanom prepodobnim Ružićem nisu ni jednom rečju oglasili povodom pojave zaraznog ptičjeg gripa! Možda imaju prečeg posla od brige za ptice pogodjene ovom bolešću, ili su se preplašili od moguće zaraze? Možda bi prisustvo tako 'velikih stručnjaka' za ptice u ugroženom delu Vojvodine bilo od pomoći, ili bi samo smetali? Doduše, to se ne plaća, pa možda zato nije interesantno - lovci i inspektori (koji su takodje oklevetani od strane zaštitara) će da vode brigu o eventualnim uginućima divljači i da pokušaju da brane fond divljih ptica i domaće živine, a zaštitari? Oni će da mapiraju tetreba (28 komada u Srbiji) i još par vrsta za 1,5 milion dinara lovačkih para! SRAM VAS BILO!!!
Nije se ovim povodom, koliko je poznato, oglasio ni Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, kao referentna ustanova, a nema reakcije ni dr Slobodana Puzovića, rukovodioca u tom Zavodu, koji je kao zaštitarski guru veoma aktivan kada se dele sredstva iz Fonda za razvoj lovstva zaštitarima.
Takodje, na sajtu Uprave za šume (nadležna za lovstvo) nema nikakve informacije o pojavi avijarne influence medju lovnim vrstama ptica. Lovački savezi (svi redom!) takodje izgleda smatraju da ne treba da informišu svoje članstvo o ovom globalnom problemu koji bi mogao vrlo lako da postane i naš lokalni problem!
DOPUNA VESTI 25.11.: Kako javljaju mediji u Madjarskoj je došlo do nove pojave zaraze na jednoj farmi pataka u Bač-Kiškun okrugu, uspostavljena je sigurnosna zona prečnika 10 km. U Nemačkoj se u pokrajini Donja Saksonija sprema uništenje 16.000 ćuraka na farmi. U toj oblasti poznatoj po živinarstvu uzgaja se oko 35 miliona peradi.
Virus ptičjeg gripa H5N8 je do sada prijavljen u više zemalja: Madjarska, Poljska, Danska, Holandija, Hrvatska, a nove loše vesti stižu i iz Nemačke, Austrije, Švajcarske... Zabeležena je i pojava H5N8 u Alžiru gde ptice selice odlaze da prezime. Evo link: http://fortune.com/2016/11/12/bird-flu-outbreak-europe/ . Poslednja vest od pre par sati glasi da je i Švedska pogodjena ovom zarazom, i da su odlučili da posle jučerašnjeg uništenja 37.000 peradi odmah unište još 200.000 jedinki u pokušaju da zaustave širenje zaraze. Link: http://www.thelocal.se/20161125/sweden-to-cull-37000-poultry-after-suspected-bird-flu-outbreak |
dana 24.11.2016. 00:38
dana 24.11.2016. 11:34
dana 24.11.2016. 13:03
dana 24.11.2016. 21:06
dana 25.11.2016. 08:27
dana 25.11.2016. 09:14