Šokantne izjave: Dragan Šormaz ponovo 'briljira', zasmejava ali i zabrinjava!
U štampanom (ali ne i u elektronskom!) izdanju dnevnog lista 'Politika' od subote, 07.10.2017., izašao je na strani 8. članak u kojem se prenose izjave predsednika LSS Dragan Šormaza u kojima on iznosi svoje vidjenje stanja i budućih pravaca kretanja lovstva Srbije, na sebi svojstven način - gromopucatelno, nepromišljeno, neznalački i povremeno čak potpuno neistinito-lažno, pa i zlonamerno! Ovaj članak je očigledno nastavak Šormazove kampanje da na svaki način izgura neki novi zakon, iako mu je Odbor za poljoprivredu Skupštine Srbije na sednici 03.10. jasno rekao da NEMA novog zakona, nego da se može raditi samo izmena i dopuna postojećih propisa, o čemu smo pisali i o čemu postoji video zapis! Ne preza Šormaz da se samopromoviše u ČOVEKA SA MISIJOM u svojoj nakani, a ni da nebuloznim izjavama posegne za svime što sa lovstvom i lovištima ima veze, pa je tako pored zahteva da od državnog budžeta uzme prihod od lovnih karata sada, merkajući lovišta JP, otvorio front i sa JP 'Srbijašume' i 'Vojvodinašume', poredeći ih u lovstvu sa radom lovačkih udruženja, iako su status, načini organizacije i finansiranje potpuno različiti, pokazujući svesno ili nesvesno koliko ima znanja i kapaciteta da uopšte priča o lovu i lovstvu, a kamoli da vodi Lovački savez Srbije. Molimo čitaoce članka da pre nego krenu u čitanje ili da uzmu maramicu za brisanje suza od smeha, ili da pripreme Bensedin, trebaće im, kad pročitaju npr. deo o privatizaciji. Pažljivom čitaocu neće promaći smehotresne konstrukcije (kuga afričkih svinja u Evropi, umesto afrička kuga svinja), a bogami i neke izjave koje, neka nam bude oprošteno ako grešimo, mirišu na političku averziju prema Istoku. Uostalom, čitajte sami, pa se uverite, a potom postavite sebi pitanje, drage kolege, šta u stvari taj čovek hoće i da li je moguće da ga iko upućen u lovstvo i prirodne resurse države Srbije u ovome podržava?
Faksimil članka objavljujemo na slici uz ovu vest (klik na sliku za uvećanje), a radi bolje čitljivosti ceo tekst iz Politikinog članka smo prekucali i u integralnoj verziji glasi ovako:
'Lovci traže novi zakon
Ugled kakav su imali naši ljubitelji divljači kažu od kraljevog do Titovog doba , poljuljan je propisom iz 2010. tako da i lovne dozvole ne izdaje njihov savez već Ministarstvo poljoprivrede
Ponosni na istoriju dugu 121 godinu i činjenicu da im je prvi predsednik bio kralj Milan Obrenović, predstavnici Lovačkog saveza Srbije (LSS) sa nestrpljenjem iščekuju kraj godine kada bi na snagu trebalo da stupi novi zakon o divljači i lovstvu. On bi, najavljuje Dragan Šormaz, predsednik saveza, lovcima vratio ugled kakav su imali od kraljevog pa do Titovog doba, a poljuljan važećim zakonom iz 2010. godine. Sagovornik ističe da u Srbiji nikada nije doneta strategija lovstva i da LSS državi nudi neophodnu pomoć kako bi ona bila usvojena u 2018. godini.
Šormaz podseća da je aktuelni zakon ulogu lovaca sveo samo na ocenjivanje trofeja i organizovanje lovačkih ispita, a da je LSS-u oduzeo jedan od važnijih prihoda, a to je izdavanje lovne karte koje je preneto na Ministarstvo poljoprivrede.
- Od toga bismo zaradili oko 75 miliona dinara godišnje i uložili ih u pokretanje lovačke zadruge. Godine 2010. donet je taj nakaradni zakon i još gori pravilnici koji su sve izmenili i prvi put lovci nisu bili konsultovani prilikom izrade propisa. Moja misija je da ga promenim i vratim lovcima ugled u društvu kakav su imali – ističe Šormaz.
Sa 75000 lovaca Srbija, kaže, priapda evropskom standardu, a njhov glas čuje se i u Evropskoj asocijaciji lovaca čiji smo član i na čijem godišnjem zasedanju Šormaz – FACE lobira za interese lovačkih organizacija u Evropskom parlamentu i Evropskoj komisiji, na primer kada su u pitanju donošenja direktiva o pticama.. Ogroman je pritisak zaštitnika ptica na EP da se zabrani lov na migratorne vrste, kao što su prepelice i grlice, što je apsurd. Kada te ptice dolete iz Evrope do plaža Tunisa, Maroka, Alžira tamošnji stanovnici za jedan dan mrežama ulove onoliko prpeelica koliko se u Srbiji ne izlovi za pet godina. Iskustvo koje stičemo razmenom informacija sa evropskim lovcima je neprocenjivo. Na prošlogodišnjem sastanku od Letonaca čujem da se pojavila kuga afričke svinje u Evropi. Proširila se na Rumuniju, Poljsku i Češku, a virus je stigao na gumama ruskih kamiona koji i kod nas otkupljuju voće. Urgentno sam reagovao, na carinama je naredjena deznfekcija pneumatika tih kamiona i kuga nije stigla u Srbiju – podseća Šormaz.
Najjača udruženja lovaca imaju Francuzi, Rusi i Skandinavci, a koliko su jaki ilustruje podatak da su se finski lovci, čije su prosečne plate deset puta više od ovdašnjih, izborili za niske lovačke članarine, na nivou onih u Srbiji. Šormaz ističe da je njegova misija da organizaciju i uticaj LSS podigne na taj nivo.
- Moj cilj nije samo da lovci učestvuju u donošenju zakona o lovstvu i oružju već i da upravljaju svim lovištima koja su trenutno u vlasništvu države, odnosno ’Srbijašuma’ i ’Vojvodinašuma’, jer odgovorno tvrdim da, za razliku od lovišta lovačkih udruženja, ona posluju sa drastičnim minusima. Prvo ih treba ponuditi privatnicima, a ako ih niko ne kupi dati lovcima na upravljanje. Nadam se da će to biti omogućeno usvajanjem novog zakona – izričit je Dragan Šormaz.'
Umesto bilo kakvog daljeg komentara, evo jedna polušaljiva/poluistinita rečenica: U ovo doba godine obale SAD pustoše uragani, a kako stvari stoje u lovstvu Srbije pustoš može da napravi, ukoliko se ne spreči na vreme, uragan Dragan! Evakuacija lovaca je u toku!
|
dana 10.10.2017. 17:50
dana 10.10.2017. 19:01
dana 10.10.2017. 19:11
dana 10.10.2017. 19:34
dana 10.10.2017. 19:58
dana 10.10.2017. 21:59
dana 20.10.2017. 18:23