 Žitište, Sremska Mitrovica: trovači divljači i furadan, opet!?
Kako prenose mediji, posle decembarskog masovnog trovanja divljači u okolini Rume, nova 2018. godina je počela neslavno što se tiče namernog trovanja divljači. Već u prvima danima nove godine zabeležena su dva nova slučaja trovanja, jedan u Žitištu, a drugi u Sremskoj Mitrovici. Osnovano se sumnja da je u oba slučaja korišćen zloglasni zabranjeni otrov furadan, koji je nebrojeno puta do sada bio uzrok trovanja mnogih vrsta divljači, pa i onih strogo zaštićenih.
Prenosimo vest novosadskog radija 021 o trovanju u Žitištu, a posle toga ćete moći da pogledate i video prilog Sremske TV o trovanju u Sr. Mitrovici.
Žitište: Novo veliko trovanje životinja, među njima i zaštićene vrste
Novo masovno trovanje životinja zabeleženo je u četvrtak, 4. januara na periferiji Žitišta.
Članovi Ribolovačkog udruženja "Grgeč" su u novoizgrađenom ribnjaku pronašli dva mrtva mišara, jednu svraku, lisicu u kanalu, kao i deo pileta koji je bio obeležen vidljivom ružičastom bojom pesticida.
U blizini je pronađen i jedan živi primerak mišara, inače zaštićene ptice u Srbiji, koji je spasen od davljena, te prebačen u Prihvatilište za divlje životinje Zoološkog vrta Palić.
"Prema nalazu Pokrajinske inspekcije zaštite životne sredine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, koji su na licu mesta bili 5. januara, reč je o najnovijem slučaju bezobzirnog trovanja, kome se, nažalost, ne zna motiv, ali se zna da posledice nisu prijatne. Sve se desilo na neposrednoj periferiji Žitišta, što može da dovede do daljih katastrofalnih posledica i po domaće i po divlje životinje", navode u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.
Po svemu sudeći u prirodi se truje šta se stigne, a i sve češće. Ovaj slučaj sledi samo nekoliko dana nakon što su otrovani psi i nakon što je postavljena velika količina pesticidnih mamaka u šumi Leget kod Sremske Mitrovice.
I pored sve učestalijeg ponavljanja, ornitolog PZZP-a Marko Tucakov poručuje za 021.rs da su problemi i dalje isti - nedovoljna kontrolna distribucije pesticida, ilegalna prodaja zabranjenih supstanci, nedozvoljeni načini ubijanja lisica i šakala, ali upozorova i na neodgovarajuće reagovanje kada se ovakvi slučajevi dogode.
"Poriv za trovanje teško je sprečiti, ali je potrebno trovačima uputiti jasnu poruku da će biti kažnjeni. Svaki otrovani leš može da znači da će na njemu bit još žrtava, a takve štete je nemoguće sagledati. Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zajedno rade sa partnerima iz Mađarske, Češke, Slovačke i Austrije na sprečavanju trovanja divljih životinja u okviru projekta PannonEagle. Sve ove zemlje imaju razvijene protokole delovanja u ovakvim situacijama i operativne organe koji ih sprovode te to daje bolje rezultate. Ipak, borba protiv namernog i nenamernog trovanja ptica i sisara, kako kažu u Zavodu, biće lakša ako se svi slučajevi registruju kod nadležnih", zaključuje Tucakov.
****************
Sr. Mitrovica: Uklonjeni otrovni mamci? (Video)
Video prilog možete pogledati klikom na link: https://youtu.be/6hqflfvbMt0
U okolini Sremske Mitrovice nadležni su uklonili paketiće, takozvane mamce, za koje se sumnja da su sadržali agresivan insekticid. Pronađen je leš psa u Legetskoj šumi, a uzorci su poslati na analizu u Beograd.
|
dana 06.01.2018. 13:41