U pripremi je novi Zakon o žigosanju oružja i municije - dodatni nameti i obaveze?
U okviru ove vesti donosimo lovačkoj javnosti na uvid Nacrt novog Zakona o žigosanju oružja i municije (pun naziv je nešto duži), koji po svemu sudeći donosi nove začkoljice za vlasnike oružja, ali i za uvoznike, trgovce i distirbutere i oružja i municije.
Samo letimičan pogled na odredbe predvidjene Nacrtom, ako smo dobro razumeli, ukazuje da se ponovo komplikuje procedura, koja će neminovno dovesti do poskupljenja i oružja i municije, kako novog, tako verovatno i polovnog, jer se izmedju ostalog svako stavljanje u promet oružja uslovljava njegovim dodatnim ispitivanjem i žigosanjem! (član 3. stav prvi Nacrta)
Nije dovoljno jasno šta se dešava sa municijom koju prave fizička lica u skladu sa Zakonom o oružju i municiji - da li oni moraju da ispituju i obeležavaju tako napravljenu municiju?
Ceo set poslova predvidjenih ovim Nacrtom bi, ako ovo prodje javnu raspravu i bude usvojeno, obavljala novoizmišljena Agencija za žigosanje, umesto dosadašnjeg Zavoda za ispitivanje i žigosanje! Naravno, finansiranje rada te nove Agencije bi bilo od naplaćivanja usluga ispitivanja i žigosanja, dakle, o trošku vlasnika oružja, uvoznika ili trgovaca oružjem i municijom! Cenovnik usluga bi donosila Vlada Srbije...
Postoje i neka mišljenja da su pojedine odredbe u nacrtu ovog Zakona o žigosanju u koliziji sa odredbama Zakona o oružju i municiji, ali to bi već pravnici trebali da rastumače.
Javna rasprava o ovom Zakonu je zakazana za sutra, 12.07., u prostorijama Privredne komore Srbije, u 10h. U javnoj raspravi će učestvovati i NAOS (Nacionalna asocijacija za oružje Srbije) predvodjena predsednicom NAOS-a mr Zoricom Subotić i Duškom Ilićem, sekretarom, a koliko nam je poznato, pripremili su se i izneće ozbiljne argumentovane primedbe na ovako napisan zakon.
Da ne dužimo i da ne objašnjavamo suviše, čitajte sami. Ne možemo da se otmemo utisku da će ovakav Zakon, ako prodje, biti dodatni udar na sve vlasnike oružja. Dovoljno je reći samo kao primer, član Zakona koji kaže da se svaki metak mora dodatno obeležiti, ukoliko nije obeležen po pravilima C.I.P, ili recimo ako prodajete svoju polovnu pušku, pre stavljanja u promet morate da je žigošete, itd., itd...
Kao već izlizanu rečenicu ponavljamo da o donošenju ovakvog zakona niko nije pitao ni konsultovao rukovodstva marginalizovanih lovačkih organizacija, pre svega predsednika LSS Dragana Šormaza, onog koji se pre svog izbora na funkciju predsednika LSS hvalio svojim političkim uticajem i navodnom nikad dokazanom podrškom 'sa vrha' - od njegovogo uticaja nas zabolela glava, prvo kad je donet Zakon o oružju i municiji, pa sad kad se predlaže ovakav Zakon o žigosanju - zlobnici bi rekli da je samo nedostajala odredba o žigosanju vlasnika oružja!
Još je gore što ni jedna lovačka organizacija, počev od LSS pa na niže nije bila sposobna da informiše lovce o dešavanjima (nisu znali šta se dešava?), da utiču na sadržaje zakona, da objasne nadolazeće probleme i edukuju članstvo, pa sada već koji put Srbijalov u poslednji momenat ima tu ulogu, pored nesposobnih, učmalih, inertnih i indolentnih rukovodstava lovačkih organizacija. Procenjujemo da je u rukama lovaca minimum oko 150-200.000 komada oružja! Ne zaboravite takodje, kolege lovci, da lovačke organizacije imaju obavezu da informišu članstvo, i da lovci to plaćaju kroz članski doprinos.
Nacrt Zakona o žigosanju oružja možete pogledati klikom na link: OVDE
Obrazloženje predlagača za donošenje ovakvog zakona možete pogledati klikom na link: OVDE |
dana 11.07.2018. 15:03
dana 11.07.2018. 15:24
dana 11.07.2018. 15:35
dana 11.07.2018. 20:24
dana 11.07.2018. 21:00