Održana javna rasprava o nacrtu Zakona o žigosanju oružja - oštre kritike!
Danas je, kako je i najavljeno, u prostorijama Privredne komore Srbije u Beogradu održana javna rasprava povodom nacrta Zakona o žigosanju oružja (skraćeni naziv). Ispred predlagača, Ministarstva unutrašnjih poslova, raspravi su prisustvovali Milica Ćapić, sekretar sekretarijata, Mira Čubrović, šef odseka za oružje, Ivan Zarev iz sektora za vanredne situacije i grupa njihovih saradnika. Sa druge strane, medju učesnicima u raspravi su bili predstavnici NAOS (Nacionalna asocijacija za oružje Srbije), zatim predstavnici uvoznika, zastupnika i trgovaca oružja i municije, zatim glavni urednik lovačkog magazina Predator Slavoljub Dragišić, predstavnici Zavoda za žigosanje iz Kragujevca predvodjeni direktorom Zoranom Vasovićem, i ostali zainteresovani. Zanimljivo je da i pored toga što smo ovaj sastanak najavili, javnoj raspravi nije prisustvova niko iz lovačkih organizacija - već koji put rukovodstva lovačkih organizacija jednostavno ignorišu javnu raspravu o normativi, da bi posle, kada prodje sve i svašta, kukali kako nešto ne valja.
Elem, u samoj raspravi, kako smo saznali od učesnika sastanka, oštro je kritikovan pre svega koncept ovako sačinjenog nacrta zakona i ideja kojom se predlagač vodio. Rasprava je, dakle, bila načelna, i u moru argumentovanih kritika iznetih na nacrt izgubila se potreba i mogućnost da se uopšte raspravlja o pojedinostima - opšti utisak je da je ceo ovaj nacrt toliko loš i koncepcijski, i načelno, da ga ne vredi pokušavati nekim izmenama usavršiti, pa sve do konstatacije da je čak i u koliziji sa nekim drugim zakonima. Predstavnici MUP su pokušavali (na momente i začudjujućim izjavama) da brane njihov nacrt, ali sve je bilo uzalud, jer su učesnici u raspravi bili jednodušni u oceni da ovako sačinjen nacrt jednostavno ne valja. Tokom rasprave, Slavoljub Dragišić je u jednom momentu, isprovociran tvrdnjama predstavnika MUP kako se, npr., u Hrvatskoj žigoše i vazdušno oružje, bez dlake na jeziku uputio oštru kritiku predstavnicima predlagača kako se sve češće u Srbiji nekritički pozivaju na tudja iskustva, iznoseći pri tom nedovoljno tačne podatke.
Tokom rasprave iskristalilala su se tri ključna pitanja:
- da li su u pravljenju nacrta ovog zakona učestvovali predstavnici civilnog sektora?
- da li je nacrt zakona u skladu sa C.I.P. (Medjunarodna stalna komisija za lako oružje) koja odobrava lako oružje, a na koje standarde se nacrt zakona poziva?
- da li je tačno da je standard ISO 9001 preduslov za pristup C.I.P.?
Odgovori na ova pitanja, i na još neka druga, nisu bili dovoljni da ponište argumente učesnika u raspravi, tako da je ostalo da pojedini od njih (NAOS, uvoznici i zastupnici, trgovci) ostanu u kontaktu sa ljudima iz MUP kako bi se posao uradio tako da Srbija dobije jedan dobar, savremen, primenljiv i sprovodiv zakon, kako bi se uveo red u ovoj oblasti i kako bi odredbe bile takve da ne izazovu pojačanu aktvinost na crnom tržištu.
Posle današnje javne rasprave, pretpostavljamo da je i predlagačima jasno da mnogo toga ne štima u njihovom nacrtu zakona. Koliko daleko idu primedbe, govori i podatak koji je iznela predsednica NAOS mr Zorica Subotić, da NAOS ima ozbiljne primedbe čak na 22 od 42 člana nacrta zakona! Kada se tome dodaju primedbe drugih učesnika jasno je da posao mora da se radi sa potpuno drugačijim pristupom.
Kao posebno zanimljivu informaciju izdvajamo onu koja je danas izneta, da je ideja MUP da ovaj zakon udje u skupštinsku proceduru već u septembru, što je, sudeći po broju promedbi, vrlo optimistična najava, koja teško da može biti ostvarena, posebno kad se ima u vidu da paralelno sa ovim nacrtom, u MUP se radi na izmenama Zakona o oružju i municiji u okviru radne grupe koju čine predstavnici MUP i predstavnici NAOS, a koju je formirao ministar Stefanović. |
dana 12.07.2018. 17:00