 Upravni odbor LSS: Veliki korak ka raspadu?
Na današnjoj ponovljenoj sednici UO LSS (prethodna, pre četiri dana, nije održana zbog nedostatka kvoruma) doneti su odredjeni zaključci u vezi sa izbornim procesom u LSS. Vesti su vrlo iznenadjujuće, i za nevericu, a moguće je da će dogadjaji koji budu usledili označiti kraj LSS.
Šta su, dakle, odlučili većinom glasova, članovi UO LSS? Ovo su nezvanične informacije, ali iz kredibilnih izvora:
- Odlučeno je da se redovna i izborna Skupština LSS održi 27.10.2018., dve sednice u istom danu, kao Nes kafa ’2 u 1’, bez šećera
- Odlučeno je da se ospori kandidatura Zorana Markovića-Ćefte iz Uba i svi ostali predlozi Beoogradskog lovnog okruga, zbog toga što je na sednici u glasanju učestvovala osoba koja nije zakonski zastupnik jednog LU (umesto predsednika LU glasao predsednik skupštine jednog LU)
- Odlučeno je da se ospori kompletna izborna lista sa kandidatima koju je podneo Lovački savez Vojvodine, zbog toga što je glasanje na skupštini LSV, smatraju, bilo protivno Statutu LSV, glasalo se javno, a Statut kaže da treba tajno
- Odlučeno je da se beogradjanima i vojvodjanima ostavi rok do 19.10. da ponove svoja glasanja i dostave ih u LSS (i laiku je jasno da je gotovo nemoguće pripremiti, sazvati i održati skupštinu LSV za 5 radnih dana)
- Odlučeno je o sastavu Izborne komisije LSS za Skupštinu 27.10.
Odluke UO LSS su donete preglasavanjem, od 10 prisutnih članova za ovakve odluke je glasalo 6, dok 4 člana nisu podržali ovako nešto.
Za ovakve odluke UO LSS su glasali: Dragan Šormaz, Milan Kovačević (potpredsednik LSS), Vlada Videnović, Branislav Živković, Stevan Marjanov, i Predragović Dragan.
Ovakve odluke UO LSS otvaraju brojna pitanja: pre svega, kako može jedan organ LSS da osporava odluke jednog organa drugog saveza, LSV, i na osnovu čega? Ako neko misli da je bilo nekih propusta u radu Skupštine LSV, vojvodjanski savez ima svoje telo zaduženo za kontrolu statutarnosti, i eventualne primedbe je trebalo zvanično uputiti tom telu, Statutarnoj komisiji LSV, a ne organu druge lovačke organizacije, u ovom slučaju UO LSS, koji ni po čemu nije nadležan (nije ’vlastan’ ) da bez formalno podnetog prigovora, samo na osnovu nečije (Šormazove) verbalne tvrdnje, utvrdjuje povrede Statuta drugih organizacija, drugih pravnih lica! Za lovne okruge to može da radi, lovni okruzi nemaju status pravnih lica, ali lovački savezi su nešto sasvim drugo! Da li su oni koji su ovo predložili i izglasali svesni da su na ovaj način praktično amputirali lovce Vojvodine iz rada LSS, jer je, čak i ako bude volje da se poštuje stav LSS, fizički zaista neizvodljivo ispoštovati zadati rok; o uvredljivosti ovakvog stava UO LSS nećemo ovaj put. Istini za volju, na Skupštini LSV je bilo upozorenja da se treba glasati tajno, ali predsedavajući Dragan Gutić je u dužem prilično zapetljanom izlaganju insistirao i uspeo da izvede da se glasa javno. To je sad kao bumerang na prilično neobičan način iskorišćeno protiv LSV, tako da su i dva vojvodjanska predstavnika koji su trebali biti zamenjeni glasali protiv odluka skupštine svog saveza kojeg treba da predstavljaju! Kakav nonsens! Bravo majstori, kako ćete sutra pred vojvodjanske lovce? Ovom odlukom UO ako sve ostane ovako kako jeste, Vojvodjani neće moći da biraju i budu birani! Šta reći, osim da je ovo igranje sa vatrom i sudbinom LSS. Zašto ovo kažemo? Zato što je danas na sednici UO LSS predsednik LSCS Tomica Radosavljević srčano branio Vojvodjane, i principijelno insistirao da se odluke LSV kao pokrajinskog saveza poštuju, uz podršku Zorana Aleksića (predsednik LS JiS), Ilije Elezovića (predsednik LS KiM), i Dragan Dodića iz Vranja.
Sličan rezultat je bio i kod formiranja Izborne komisije koja treba da broji 7 članova: ispostavilo se da Vojvodjani nisu predložili nikog za člana Izborne komisije (kako se to desilo?), dok su LSCS i LS JiS to učinili, i imaće svako od njih po jednog člana. Ostalih pet članova ove komisije su iz redova lovnih okruga koji podržavaju Šormaza.
Kakav je mogući dalji razvoj ove španske serije zvane ’Izbori LSS 2018’? Ne sme se izgubiti iz vida da mandati trenutnim delegatima Skupštine LSS u narednim danima prestaju, kao i mandati svim funkcionerima organa i tela saveza. Kako će se pravno tumačiti činjenica da će delegati Skupštine LSS donositi odluke nakon isteka mandata? Kako će biti sprovedeni izbori ako ceo jedan savez (LSV) i možda i Beogradski lovni okrug ne bude mogli da učestvuju na njima? Ko će, posle ovakvih dogadjaja, hteti da plaća članarinu za LSS? Zbog čega bi? Kako će postupiti drugi savezi? Da li će se možda odlučiti na bojkot LSS posle ovakvih ujdurmi? Vrlo moguće! Ne bi bilo iznenadjenje da se ubrzo pojavi još neki regionalni savez na sceni... A ne bi se mogla isključiti ni opcija da se možda, posle sunovrata koji se desio u LSS u prethodnim godinama, formira neki novi ’krovni savez saveza’, neki novi, recimo, SLSS (Savez lovačkih saveza Srbije)! Nemoguće? Još kako je moguće, jer do sada postojeći pokrajinski i regionalni lovački savezi okupljaju oko polovine ukupnog broja lovaca u Srbiji, a ti savezi su jednostavno po logici stvari upućeni jedni na druge – zajednički interes i Dragan Šormaz sa svojim postupcima ih guraju na takav korak. Niko nije mazohista, ovo je već drugi put da Šormaz ne uvažava odluke Skupštine LSV, prethodno nije hteo da dozvoli izmenu vojvodjanskih delegata u UO LSS. Politika sukoba sa pokrajinskim i regionalnim savezima koju očito potencira Šormaz je u suštoj suprotnosti sa politikom jedinstva u LSS, onim što je Šormaz verbalno zastupao, dok nije pokazao pravo lice.
Sve opcije su otvorene, oni iz trenutne uprave koji ne gledaju dovoljno daleko mogu da teraju svoje koliko hoće, ali sigurno ne mogu dokle hoće. |
dana 15.10.2018. 23:35
dana 16.10.2018. 11:48
dana 16.10.2018. 12:05
dana 17.10.2018. 07:39