 Još jedna zaštitarska predstava
Na informativnom portalu novosadskog radija 021 objavljen je tekst pod naslovom 'U Srbiji se svake godine u krivolovu ubije 60.000 prepelica'. Tekst prenosi izjave i stavove naših omiljenih zaštitara iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije - DZPPS, koji se sve više, i pored dobronamernih upozorenja, bave manipulacijama javnošću i stvaranja atmosfere animoziteta prema lovcima u celini. Sve bi sa tekstom bilo u redu da se, kao i nebrojeno puta do sada, u medijskim obraćanjima zaštitara ne barata paušalnim osudama lovaca i proizvoljnim navodjenjem brojki, bez ikakvog pokrića, u stilu 'što veća cifra i veća laž, to bolje'. Tekst možete pročitati klikom na link: https://www.021.rs/story/Info/Srbija/252383/U-Srbiji-se-svake-godine-u-krivolovu-ubije-60000-prepelica.html
Hajde da postavimo par pitanja našim vrednim i revnosnim zaštitarima, ali ne samo njima, nego i onima koji ih finansiraju, ponekad i budžetskim parama namenjenim razvoju lovstva:
1. Na osnovu čega se javno iznosi tvrdnja o 60.000 'ubijenih' prepelica u krivolovu, i još 45.000 legalnih, svake godine? Ko je ustanovio te cifre, ko je to prebrojao, i kojom metodologijom?
2. Da li DZPPS i mediji koji prenose njihova saopštenja, izmišljotine, laži i nebuloze, imaju dokaze za iznete javne tvrdnje u naslovu i u tekstu?
3. Koliko jedinki odstreljenih prepelica su nadjene ove godine u navedenih 46 slučajeva krivolova i pronalaska nedozvoljenih vabilica?
4. Koliko krivolovaca je zatečeno u navedenih 46 slučajeva?
5. Koliko prijava je podneto i koliko postupaka pred nadležnim organima je pokrenuto povodom krivolova prepelica? Koliko slučajeva iz ranijih godina je dobilo epilog?
6. Da li će DZPPS odgovore na navedena pitanja objaviti u medijima ili u izveštaju o pravdanju utroška 700.000 dinara budžetskih sredstava samo iz ove godine namenjenih razvoju lovstva, koje su oni na neki način dobili da bi eto otkrili 56 vabilica - 12.500 dinara /preko 100 evra/ su spiskali da bi našli jednu vabilicu?
7. Kolike su odstrelne kvote prepelice za otvorena lovišta u Srbiji, a koliko se odstreljuje; koliki procenat lovaca članova lovačkih organizacija uopšte i lovi prepelicu?
Ovo su samo neka od pitanja koja zahtevaju zaštitarske odgovore, da bi ove veselnike neko uopšte shvatao za ozbiljno. Podatke, gospodo, i dokaze, pa da pričamo. Svaka dalja rasprava sa njima je bespredmetna sve dok javno iznose neproverene i lažne cifre. Neozbiljno i infantilno gadjanje ciframa samo potvrdjuje da bi i nadležni iz Zavoda za zaštitu prirode, Uprave za šume i svi ostali koji im daju vetar u jedra, ali i mediji koji se utrkuju da im daju na važnosti, morali da se malo preispitaju. Još su sveža sećanja na kojekakve kvaziprojekte koje su zaštitari navodno sprovodili /mapiranje tetreba u Srbiji, npr., ili brojanje lještarki/, a nismo videli izveštaj o tome, iako su potrošene budžetske pare. O tome se ćuti, kao što se ćuti i o ostalim kanalima finansiranja sa diskutabilnim rezultatima rada. Ako je nekom cilj medijsko ocrnjivanje lovaca i kompletna zabrana lova, onda je suludo da se sredstvima za razvoj lovstva finansira sprovodjenje takvih ciljeva.
Da ne bude da smo jednostrani: krivolova je bilo od kad postoji organizovano lovstvo, i biće ga, kao što i u svakom društvu ima kriminala. Pravi lovci se decenijama bore protiv krivolovaca i lovokradica, manje ili više uspešno. Isti je slučaj i sa vabilicama - ponegde se koriste, i svake godine lovačke organizacije upozoravaju da se to ne radi. DZPPS mora da nauči jednu stvar: nisu oni ti koji treba da otkrivaju mlaku vodu, niti da izigravaju lažnu savest društva, naročito ne o tudjem trošku. Lovci su svoje probleme rešavali, i rešavaće ih i dalje, a ovakvo ponašanje DZPPS samo otežava pravim čestitim lovcima borbu protiv krivolova. Zašto?
E pa, razmislite sami. |
dana 04.09.2020. 19:49
dana 05.09.2020. 07:48