Češka namerava da menja Ustav zbog liberalizacije propisa u vezi oružja
Uprkos direktivi EU čiji je član Češka, u toj zemlji je, pozivajući se na ustavna prava gradjana, pokrenuta inicijativa za izmenu Ustava koje treba da gradjanima omoguće liberalizaciju propisa vezanih za oružje
Kako piše portal euractiv.rs, Republika Češka namerava da pristupi izmenama svog Ustava kako bi liberalizovala nabavku, držanje, nošenje i upotrebu vatrenog oružja, za šta po predlogu izmena smatra da se radi o ustavnom pravu gradjana. Da li će promena stava nekih zemalja članica EU uticati na državne organe Srbije da konačno izmene rigidni Zakon o oružju i municiji koji je na snazi i koji je ojadio mnoge vlasnike legalnog oružja, ostaje da se vidi. Svakako ne treba smetnuti sa uma da su planirane izmene Ustava Češke rezultat gradjanske peticije koja je masovno potpisivana, dok se kod nas neki pokretači peticija i potpisnici bave čisto političkim stvarima, umesto svakodnevnim životnim koje pogadjaju sve gradjane. Možda bi u tom smislu bilo dobro da se o demokratiji učimo od drugih, i da na ovom primeru vidimo da je svaka vlast dužna da poštuje volju gradjana ako već sama nije u stanju da dobro proceni. Tekst sa portala Euractiv prenosimo u celosti:
'Češka namerava da proglasi držanje oružja ustavnim pravom građana
Vlada Češke planira da izmeni ustav zemlje i da u spisak osnovnih prava i sloboda građana uvrsti i pravo da koriste vatreno oružje kako bi branili sebe i druge.
Češki Senat predložio je takav amandman nakon što je primio peticiju sa više od 100.000 potpisa, u kojoj su građani izrazili negodovanje zbog mogućih posledica koje bi na posedovanje vatrenog oružja u Češkoj mogla da ima Direktiva EU o tom oružju.
Očekivalo se da će vlada u tom pitanju ostati neutralna, ali je ona posle intenzivne rasprave odlučila da podrži predlog, piše portal EURAKTIV Češka.
Ipak, da bi amandman prošao, potrebni su glasovi tri petine svih poslanika u oba doma parlamenta.
EU je poslednjih godina usvojila politiku kojom se na celoj teritoriji Unije uvodi stroža kontrola određenih vrsta oružja i građanima otežava da legalno nabavljaju i registruju vatreno oružje.
Propisi EU o nabavci i držanju oružja znatno su pooštreni posle terorističkih napada u Parizu 2015. godine, a zabrane, čiji je cilj sprečavanje terorističkih napada, prvenstveno se odnose na poluautomatsko oružje i oružje za šaržerima velikog kapaciteta.
Češka se usprotivila zabrani korišćenja poluautomatskog vatrenog oružja u privatne svrhe.
Sud pravde EU presudio je, međutim, 2019. godine da mere koje su preduzeli Evropski parlament i Evropski Savet ne krše osnovna pravna načela Unije.'
Izvor: https://euractiv.rs/
|
dana 27.07.2021. 19:51
dana 29.07.2021. 09:21