Mnogi očevidci, među kojima su i brojni lovci, poslednjih meseci potvrdilo je da su se u vrbaskom i kulskom ataru pojavili šakali. Najbliskiji kontakt sa ovim divljim životinjama imali su žitelji vrbaskog naselja u blizini izletišta Provalije, koji su u blizini svojih kuća primetili odraslu ženku šakala sa nekoliko mladunaca kako jedu bačene ostatke domaćih životinja, ali i strvina uginule divljači. Stanovnici ovog dela grada su prijavili nadležnoj inspekciji životinjski otpad nadomak naselja, ali pre nego što je inspekcija stigla da ukloni životinjske ostatke, strvine su privukle šakale, koji predstavljaju ozbiljnu pretnju i za sitniju stoku koju gaje meštani ovog kraja. Slučaj bačenih tela uginulih životinja, ali i pojavu šakala, policiji i drugim službama je prijavio Mihalj Kataji, penzionisani lovočuvar, koji živi u blizini mesta gde su primećeni.
- Jedno veče dok sam obilazio okolinu, sasvim slučajno sam lampom osvetlio tri mladunčeta, a odmah zatim malo dalje i odraslog šakala, najverovatnije njihovu majku. To je potvrdilo naše sumnje, jer se već neko vreme u ovom kraju moglo čuti karakteristično zavijanje ovih životinja, ali nismo bili sigurni o čemu se radi. Sada ne znamo šta nam je činiti, jer šakali ne napadaju ljude, ali bez problema mogu da savladaju mladunče domaće stoke, pa i manje pse - kaže Kataji. U vrbaskom Lovačkom društvu Fazan su potvrdili je da su i lovci pre mesec dana primetili šakale u vrbaskom ataru na potezu prema Srbobranu i Kuli. Prema rečima Dalibora Bjelakovića, predsednika vrbaskog Udruženja, šakali u Vojvodini nisu retkost i u vrbaskom ataru su viđeni i pre nekoliko godina. - Izuzetno su prilagodljivi i njihov broj raste iz godinu u godinu. Opasno je što su počeli da se približavaju obodima naselja, jer ne prezaju da napadnu domaće životinje. Pritom su potencijalni prenosioci bolesti, najpre besnila- naglašava Bjelaković, dodajući da lovci još nisu odlučili šta će preduzeti. Šakali su, kako se pretpostavlja, na teritoriju Vojvodine stigli pre dvadesetak godina iz istočne Srbije. Nastanjuje se u šumama sa visokom travom, a jazbine gradi u žbunju ili pod zemljom. Hrani se svime što može da ulovi, ali i lešinama na koje naiđe. N. Perković dnevnik.rs
Igor dana 23.05.2011. 23:38 ·
11 komentara · 27056 pročitano
·
Dunav ne mora da zaledi da bi šakal prešao sa jedne na drugu obalu.Ja sam ga zimus jurio čamcem,ušao je u vodu sa Sremske strane i krenuo na drugu obalu.Verovali ili ne preplivao je Dunav kod Starog Slankamena,pratili smo ga u čamcu i kada je došao do druge obale bio je odstreljen.Nismo ni svesni kakve ćemo probleme imati sa njim,jako za... protivnik.
dana 07.06.2011. 14:12