Odbijaju da plate za trovanje 10 srndaća
Odgovorni iz preduzeća uro Strugar za veliko trovanje srndaća u liparskom ataru kod Kule, pet meseci posle incidenta, izbegavaju da plate štetu koja je procenjena na više od milion dinara. Radnici ovog preduzeća su na području liparskog atara prošlog aprila nepropisno razbacali zatrovani kukuruz za uništavanje glodara, a od njega je stradalo 10 srndaća. Iako su inspektori utvrdili ko je kriv za pomor plementih životinja, u uri Strugaru ne pristaju da plate štetu ni u naturi.
Članovi Lovačke sekcije iz Lipara uginulu divljač našli su 5. aprila i nisu želeli nikoga unapred da optužuju, mada se po zaostalom kukuruzu dalo naslutiti. Potom su inspektori utvrdili da su srndaći otrovani antikoagulativnim sredstvom, nađenim na parcelama pod merkantilnom pšenicom koje koristi AD uro Strugar iz Kule.
- Iako je to nalaz stručnjaka, odmah je bilo jasno da ćemo teško naplatiti štetu koja je procenjena na 1,3 miliona dinara. Već u startu je njihov agronom odbio da potpiše zapisnik, a direktor je negirao odgovornost. Insistirali smo da postignemo kakav-takav dogovor pa smo spremni da prihvatimo nadoknadu u žitaricama koje bismo koristili za zimsku prihranu lovišta. Njihov odgovor je bio krajnje neodgovoran jer su nudili petinu od utvrđene štete i to bez papira, što bi značilo da pristajemo na podmićivanje - kaže Aco Pejinović, predsednik Lovačke sekcije Fazan iz Lipara.
Lovci iz Lipara kažu da će predstavnici ure Strugara odgovarati jer će protiv njih biti podnete krivične prijave, ali uprkos tome, treba da nadoknade štetu u lovištu. Deo lovaca sada zamera kolegama što slučaj trovanja srndaća i štetu u lovištu nisu odmah prijavili na više mesta, već su oklevali. Nedeljko Kukić, predsednik Udruženja lovaca Jarebica, u čijem je sastavu liparska sekcija, kaže da su lovci ogorčeni na one kojima je više stalo da preduzeće uro Strugar poštede lošeg publiciteta, nego rukovodiocima te firme. Na drugoj strani, Kukić kaže da su sve vreme pokušavali da nađu kompromis, ali nije bilo želje za tim.
- Pokušavali smo da napravimo kompromis, ali u uri Strugaru nije bilo volje ni iskrene namere da se šteta nadoknadi. Zato smo odlučili da angažujemo advokata i slučaj predamo sudu - kaže Kukić.
Dok lovci tvrde da su mnogo puta razgovarali sa Predragom Klepićem, direktorom ure Strugara, i pokušali da dođu do rešenja i naplate velike štete, prvi čovek ove firme kaže da to nije tačno. Rekao je da nema pojma o čemu se radi, te da trenutno ima preča posla.
Slični incidenti trovanja divljači otrovnim kukuruzom, koji je umesto u namenske rupe razbacivan po parcelama, poslednjih godina dešavali su se više puta. Ekolozi smatraju da se o načinu postavljanja otrova ne vodi više računa jer pravih kazni nema. Do sada su se, u takvim slučajevima, lovci i vlasnici parcela dogovarali. Slučaj trovanja dvadesetak srndaća u ataru Savinog Sela, na parcelama vrbaskog Karneksa, rešen je vansudskim poravnanjem.
Zabranjeni furdan Ekolozi upozoravaju da se kao zaštita od glodara na vojvođanskim njivama upotrebaljava preparat furdan, koji je zabranjen u Evropi. Od tog preparata u lovištu Graničara kod Banatskog Velikog Sela stradala su četiri srndaća. Od furdana svakog proleća teško stradaju fazani i jarebice.
|
dana 22.10.2011. 11:15
dana 22.10.2011. 11:59
dana 19.11.2011. 18:11