Ako se za neko lovačko udruženje može reći da je primer kako se neguje i čuva tradicija, onda je to kragujevačka Šumadija. A nije ni čudno, jer je najstarije lovačko udruženje u Srbiji i jedno od osnivača Lovačkog saveza Srbije. Jedna od njihovih manifestacija održava se svakog 9. septembra, na dan kada su kragujevački lovci 1901. godine podigli i osveštali Spomen česmu u manastiru Divostin, posvećenu prvom počasnom predsedniku Saveza lovačkih udruženja u Kraljevini Srbiji - Milanu Obrenoviću. Kod česme se održava parastos, u znak pijeteta i pomena najvećem poborniku lovstva Srbije.
Ovo udruženje svake godine organizuje i tradicionalni Lovački višeboj Trešnjevak. Takmičarske ekipe se nadmeću u vožnji terenskih vozila i gađanju meta srndaća i divlje svinje. A krajem svake godine održava se i velika lovačka zabava sa ciljem okupljanja lovaca i predstavnika pobratimskih udruženja. Naše lovište Lepenica je veoma bogato fazanskom divljači, zahvaljujući dobroj prirodnoj reprodukciji, ali i tome što imamo sopstvenu fazaneriju ističe Bojan Stevanović, predsednik LU Šumadija iz Kragujevca. - Svake godine ga obogaćujemo ispuštanjem više od 3.000 fazana. Zato nam je i bogat plan odstrela, za ovogodišnju lovnu sezonu čak 4.500 fazana. Od tog broja 1.000 je predviđeno za komercijalni lov, koji se izvodi na dva tzv. poligona, u kome uglavnom učestvuju domaći lovci - turisti.
Na njihovim lovnim terenima evidentno je blago smanjenje zečije populacije, pa je zato i plan odstrela sveden na 600 jedinki, od čega je 50 predviđeno u komercijalne svrhe. - Kada je u pitanju krupna divljač, brojnost srne i divlje svinje u lovištu Lepenica iz godine u godinu je u porastu nastavlja Stevanović. - Zato je i ovogodišnja sezona lova na srndaća bila uspešna. Odstreljeno je 38 grla, a u toku je selektivni odstrel 38 srna i lanadi, koji će biti realizovan do kraja januara. Što se divlje svinje tiče, predviđeno je da se odstreli iznosi 38 grla.
LU Šumadija poseduje vlastitu fazaneriju godišnjeg kapaciteta 25.000 fazanskih pilića, namenjenih sopstveni potrrebama, ali i lovačkim udruženjima iz Beograda, Šapca, Lajkovca, Svilajnca, Smedereva, Knića, Batočine i Gornjeg Milanovca.
Prijatelji ''Šumadija'' ima bogatu i svestranu saradnju sa brojnim kolegama, a naročito sa sledećim lovačkim udruženjima: Senta, Vrhovi - Sjenica, Bakić- Foča i Rešica iz Rumunije, sa kojima su potpisane Povelje o bratimljenju.
Izuzetan potencijal Lovačko udruženje Šumadija ima 1.100 članova. Njihovo lovište Lepenica je površine 68.000 hektara. U njemu su zastupljene: divlja svinja, srna, zec, fazan, poljska jarebica i prepelica. Lovište raspolaže sa 290 visokih čeka, 450 solišta, 290 hranilišta za krupnu i 1.800 hranilica za sitnu divljač. Udruženje poseduje kopmletno opremljen lovački dom i osam lovačkih kuća. M. Ostojić Izvor www.zov.rs
dana 01.01.2012. 08:10
dana 09.01.2012. 20:23