Prvi avgustovski dan rezervisan je za početak lova na prepelice, sitne ptice koje mnogim lovcima pružaju veliko zadovoljstvo dok ih love. Lov će potrajati dva meseca, zaključno sa poslednjim septembarskim danom.
Idealno vreme za lov je jutro ili kasno popodne. Ova ptica često uspeva da izbegne da je pas uoči, jer može da ostane nepomična. Boje perja su joj gotovo identične sa krajolikom u kom obitava. Leti vrlo nisko i brzo, sa karakterističnim šumom krila. Sa pucanjem ne treba žuriti, slobodno se može malo pustiti i gađati na efikasnijem odstojanju. Lov u mnogome olakšavaju dobro obučeni psi. Prepelice se glavnom gađaju sačmom prečnika 1, 7 ili dva milimetra.
Prema procenama stručnjaka, ova godina koja je, kao što je poznato, obilovala kišom, visokim novoom podzemnih voda i poplavama, desetkovala je podmladak jarebica jer su se jaja ili mladi onih jedinki koje su u naše krajeve došle u aprilu, našli "do guše" u vodi. Ipak, situacija nije previše ozbiljna kada je u pitanju ova divljač, s obzirom da se prepelice u našim uslovima gnezde dva, ponekad i tri puta, a na jajima leži 17 do 18 dana. Prosečno u ovim leglima se izleže desetak pilića koji su po pilenju teški svega pet do šest grama, ali vrlo brzo, u povoljnim uslovima i za mesec i po dana, dostignu težinu od 120 - 130 grama. Prema procenama ornitologa, u Vojvodini se gnezdi oko 20.000 parova, od toga oko 80 odsto su selice koje dolaze u proleće. Prepelice se najbolje love tamo gde ih ima najviše to su žitorodna polja, strnjišta, ugari, predeli obrasli korovskim travama, livade i pašnjaci, u principu mnoga staništa gde vegetacija nije previše gusta. Živi na zemlji, na drveće nikada ne sleće. nalazi skloništa u travi koja nije viša od dvadesetak centimetara, a najidealnija skloništa su joj detelina ili pšenica sa oko pola metra visine. Meso prepelice je vrlo ukusno, a jaja, mnogi tvrde, lekovita. Ono što je čini posebno interesantnom i korisnom je činjenica da tamani velike količine semena korovskih biljaka, a kako su im za razvoj potrebne i animalne belančevine, na jelovniku su im i mnogi štetni insekti. Ove činjenice su od velike koristi poljoprivrednicima, s obzirom da se poslednjih godina teži k tome da se u suzbijanju korova i štetočina koristi što je moguće manje hemijskih preparata.
D. Knežić |