Ministarstvo prelomilo: grlica se ipak lovi ove godine!
Donošenjem odluke o izmeni Pravilnika o lovostaju zaštićenih vrsta divljači ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević-Bošković je pomerila rok početka zabrane lova na grlice na 01.10.2015. godine, kada zabrana lova stupa na snagu, i trajaće do 31.03.2017. godine.
Ovom odlukom je praktično izmenjena ona odluka ministarke Bogosavljević-Bošković od pre nekoliko nedelja, povodom koje se digla velika prašina u javnosti, i to ne samo lovačkoj. Povodom te odluke je čak i u Skupštini Srbije bio istup poslanika Nenada Čanka koji je u vezi ovog problema imao polemiku sa premijerom Vučićem, a neki poslanici i neki mediji su Čankov skupštinski istup oko zabrane lova grlice ismevali, pokazujući potpuno nerazumevanje dubine problema. Na svu sreću, nakon Čankovog objašnjenja premijer i većina ljudi su shvatili da je pre svega tajming donošenja zabrane lova bio očajan (pred sam početak sezone lovnog turizma u letnjem lovu), razlozi zabrane diskutabilni, a posebna priča je bila moguća blamaža pred inopartnerima i lovnim turistima koji su već imali ugovorene aranžmane sa domaćim firmama. Ostaje da se vidi da li je ova ispravka doneta u samo predvečerje početka sezone lova na grlicu ostavila dovoljno vremena da se blamaža ublaži i šteta umanji. Nadamo se da će lovni radnici uspeti da za ovo vrlo kratko vreme saniraju štetu i reše problem koji su im drugi navalili na ledja svojim nedovoljno promišljenim odlukama.
Kako je tada u Skupštini Srbije rekao premijer Vučić, ako se pokaže da grlica kao lovna vrsta nije ugrožena, država će odluku o zabrani izmeniti - što se na kraju i desilo!
Medjutim, obzirom na zakasnelost ispravke odluke (svega nekoliko dana pred lov greška se ispravlja) ostaje da se vidi koliko je aranžmana u medjuvremenu otkazano, i koliki gubitak to predstavlja pre svega za državu, za korisnike lovišta i domaće lovnoturističke agencije, koje se bore za svakog inoturistu koji bi ovoj našoj osiromašenoj državi doneo kakav-takav devizni priliv, LU korisnicima lovišta prihod koji im omogućava da nastave da funkcionišu, a stanovništvu u lokalnim sredinama mogućnost da zarade neki dinar. Materijalnu štetu je moguće izmeriti, ali ostaje ona šteta naneta ugledu lovstva Srbije i kvarenju imidža Srbije kao destinacije za lovni turizam, koji je svojevremeno, u srećnijim vremenima, donosio pozamašan devizni priliv.
Iz Lovačkog saveza Srbije tvrde da su se do zadnjeg momenta borili za ukidanje ovogodišnje zabrane lova na grlice, verovatno da jesu, ali je u javnosti najjači efekat ostavio skupštinski istup poslanika Nenada Čanka, dok se njegove kolege poslanici Dragan Šormaz (predsednik LSS) i Milan Kovačević (zamenik predsednika LSS) tada nisu oglasili (čak je u nekim blogovima na B92 jedan od učesnika 'zelenih' pominjao neke navodne prilično nezgodne Šormazove izjave na sastancima, čiju tačnost nije moguće proveriti).
Ne želimo da ulazimo u merenje čiji je doprinos ispravljanja brljotine oko zabrane veći, ko god da je doprineo ovom pomeranju početka zabrane lova na grlicu, dobro je uradio, važno je da je, nadamo se, velika šteta po lovni turizam Srbije barem delimično sanirana, i da će nam gosti, lovci turisti, ipak doći, a da će senka blama izbledeti.
Kako god bilo, nema razloga da se likuje što je onaj ogroman pritisak NVO 'zelenih' ipak donekle amortizovan, i njihov uticaj barem privremeno smanjen - zabrana je samo pomerena za dva meseca. Zato mi malo degutantno deluje slavodobitni naslov teksta na sajtu LSS 'Uspeli smo!' - žalosno je ako je u ovoj državi i u ovom lovstvu uspeh postići jednu najnormalniju stvar, i rešiti problem koji uopšte nije ni trebao da se pojavi, zbog nečije nepromišljenosti i zaslepljenosti i priča na koje izgleda i mnogi koji odlučuju nasedaju, da li iz neznanja ili iz nekih interesa, ostaje da se vidi!
Ova epizoda oko zabrane lova na grlicu i pokušaja zabrane lova na prepelice ostaje za nauk i lovcima i lovačkim organizacijama, NVO 'zelenih', Zavodima za zaštitu prirode a i nadležnima koji odlučuju da se ne sme olako frljati neproverenim podacima, lakomislenim idejama, inatom i potrebom za dokazivanjem, jer dok se mi ovde medjusobno prepucavamo, drugi će preuzeti lovne turiste, a nama će ostati prazni džepovi i puna usta medjusobnih optužbi.
Dakle, ubuduće, pamet u glavu! Nadamo se da smo školu naučili, a da se ovakve i slične brljotine neće ponoviti.
Tekst odluke možete pogledati ako kliknete na sliku uz tekst.
DOPUNA VESTI:
Pravilnik o izmenama pravilnika kojim se dozvoljava lov na grlice u ovoj sezoni je objavljen u 'Službenom glasniku RS' br. 67/15, dana 29.07.2015., a na snagu je stupio dan nakon objavljivanja! |