Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: CRNOGORSKI Zakon o divljači i lovu


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
CRNOGORSKI Zakon o divljači i lovu
Sremac75
 

duskov kaže:
Nešto o novom-važećem Zakonu o divljači i lovu u Crnoj Gori
Ono što bi moglo niti interesantno:

član36.


Trajnom zabranom lova zaštićuju se:
1) dlakava divljač:
- lasica velika, hermelin (Mustrela erminea L.);
- mečka (Ursus arctos L.) sa mečetom do dvije godine starosti;
- srna (Capreolus capreolus L.) i njeno lane;
- divokoza (Rupicapra rupicapra L) i njeno jare;
- košuta (Cervus elaphus) i njeno tele;
2) pernata divljač:
- veliki tetrijeb, gluhan (Tetrao urogallus L.);
- lještarka (Tetrastes bonasia L.).;
Lovostajem se zaštićuje sljedeća divljač:
1) dlakava divljač:
- jelen (Cervus elaphus L.), mužjak;
- jelen lopatar (Dama dama L.);
- srna (Capreolus capreolus L.), mužjak;
- divokoza (Rupicapra rupicapra L.), mužjak;
- muflon (Ovis musimon Pall.), mužjak;
- zec (Lepus europaeus Pall.);
- vjeverica (Sciurus vulgaris L.);
- puh veliki (Glis glis L.);
- medvjed (Ursus arctos L.), mužjak i ženka bez mečeta do dvije godine starosti;
- divlja mačka (Felis silvestris Schr).;
2) pernata divljač:
- fazan (Phasianus sp L.);
- prepelica (Coturnix coturnix L.);
- jarebica kamenjarka (Alectrois graeca Meissn.);
- guska divlja (Anser anser L.);
- divlja patka-gluvara (Anas platyrhynchos L.);
- patka zviždara (Anas penelope L);
- patka čegrtaljka (Anas strepera L);
- patka glavata (siva plovka) (Aythya ferina L.);
- ćubasta (krunasta) patka (Aythya fuligula L.);
- patka krža (Anas creca L.);
- šumska šljuka (Scolopax rusticola L.);
- bekasina (Gallinago gallinago L.);
- liska crna baljoška (Fulica atra L.);
- golub grivnjaš (Columba palumbus l.);
- golub pećinar (Columba livia Gmelin.);
- grlica (Streptopelia turtur L.);
- gugutka (Streptopelia decaocto Friv).
Lovostaj se može utvrditi i za drugu divljač (nezaštićena divljač), ako bi na određenom području bio ugrožen njen opstanak. Nezaštićena divljač je:
1) dlakava divljač:
- vuk (Canis lupus L.);
- šakal (Canis aureus L.);
- lisica (Vulpes vulpes L.);
- jazavca (Meles meles L.);
- tvor (Putorius putorius L.);
- mala lasica (Mustela nivalis L.);
- kuna bjelica (Martes foina Ehr.);
- kuna zlatica (Martes martes L.);
- divlja svinja (Sus scrofa L.).;
2) pernata divljač:
- siva vrana (Corvus cornix L.);
- svraka (Pica pica L.);
- sojka (Garrulus

PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
Sremac75
 

apinest kaže:
Divlja svinja nezaštićena divljač?!?!? Šalite se, zar ne?!?

PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
duskov
 Znam da sam prećerao sa prepisivanjem. Znam.
Ali sam to uradio samo iz dva razloga .
1. Da pokažem da DS i vuk u Crnoj Gotri imaju isti zakonski tretman
2.Da se povodom Zakona ne javljam često. Koga intetresuje lovna zakonska regalativa u Crnoj Gori, eve da se čita do ujutro!...
 
Sremac75
 Nisi Dule prećerao, samo je prosto neverovatno da DS nije u režimu bilo kakve zaštite???Zbunjen
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
duskov
 Tako vi je to u crnogorskim knjigama...
 
duskov
 Kao što vidite, ili ja nijesam dobro vidio (imam problem sa vidom) da Zakon nije obuhvatio ni malog tetreba Ruževca!? A u lovištu ga ima iako ne u mjeri u kojoj ga treba loviti. On bi treba da bude divljač koja je trajno zaštićena od lova i lovaca.
Ova ptica je fenomenalna i ukras svakog lovišta.
 
duskov
 Nema ni slova o risu. Ako ne griješim!?
 
nenadx
 Čudno zaista...Verovatno se zvanićno smatra da nema risa i malog tetreba?Ali zanimljivo je i da je vuk grupisan u nezašticenu divljač.To verovatno znači da C.Gora nije potpisala medjunarodne ugovore o vuku.
Dobar pogodak
 
duskov
 Ja mislim da je međunarodna obaveza proistekla iz sporazuma koji je verifikovan još za vrijeme SR JUgoslavije ili Državne zajednice Srbije i Crne Gore. Po automatizmu se, ovdje smatralo, da Srbija preuzima sve obaveze iz međunarodno potpisanih akata, što nikako nije tačno ali to što smo vidjeli i ustanovili nas dvojica nijesu oni koji trebaju po sili Zakona.
Tako ti je to na brdovitom Balkanu.
A faktičko stanje divljači na terenu pokazuje da u lovištu ili na terenu NP ima malog Tetreba Ruževca a ima i risa koji se sve češće pojavljuje na jugoistoku Crne Gore.
Zašto ih je Zakon zaobišao, ne znam...
 
duskov
 Zakoni Evropske unije koji štite prirodu pa i vuka su zaštite prirode, kao što su Direktiva Saveta 92/43/EEZ od 21. maja 1992. godine (Službeni glasnik EU L 206. 22/7/1992 P. 0007-0050) o zaštiti staništa, Direktiva Saveta 79/409/EES od 2. aprila...
Ti pripisi obavezuju i Crnu Goru. Kao i EUROPEAN LANDSCAPE CONVENTION
PREAMBLE, potpisani 2000 godine.
Ipak najznačajnija konvencija o zaštiti divljači potpidsana je u Bernu.
Bernska konvencija otvorena je za potpis 1979. godine u Bernu u Švajcarskoj, a stupila na snagu 1982. godine nakon ratifikacije u pet država. Trenutno ima 50 država stranaka. Tijela Konvencije su Stalni odbor (Standing Committee) koji zasjeda svake godine, a čine ga delegacije svih država stranaka, Upravni odbor (Bureau) i Sekretrerijat (Secretariat) smješteno u Strasbourgu u Francuskoj. Osim toga, u sklopu Bernske konvencije djeluju i stručne grupe (Groups of Experts) za:

zaštitu vodozemaca i gmizavaca, ptica, beskičmenjaka, biljaka i pečuraka,
zaštićena područja i ekološke mreže
strane invazivne vrste
velike zvijeri
klimatske promjene i biološku raznolikost
 
Vasojevic
 mislim da sada i za vuka treba posebna dozvola za odstrijel,a i to samo lovnim danom,tj,nedjeljom.

Ne pucaj shinko dok im ne vidis beonjaceStari
 
Nikola
 Koliko vidim ovdje nema 3 vrste pataka: http://www.naturf...-54206.jpg
http://monacoeye....uck_02.jpg
i
http://www.birdin...pair-1.jpg
Ove patke se love na Skadarskom jezeru i to prve dvije vrste pataka poznatije kod nas kao Kasikare(prva slika) i (patka sa druge slike) patke crnke ima ih na jezeru veoma mnogo a gore nisu navedene..??...SmileSmile
Hmmmiveli 3
 
duskov
 Krajem aprila stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o oružju koji je donijela Skupština Crne Gore i koji je objavljen u Službenom listu u broju 20 od 15 aprila 2011. godine.

Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oružju došlo je između ostalog i do izmjena određenih odredbi Zakona o oružju (Sl. list RCG br 49/2004 i Sl. list CG br. 49/2008) posebno u dijelu unošenja unošenja i iznošenja oružja i municije preko državne granice, za što se zalagao Lovački savez Crne Gore konsultovan pri izradi ovog Zakona, a sve u cilju sa usaglašavanja odredaba Zakona sa propisima Evropske Unije.

Naime crnogorskim državljanima prilikom prenošenja oružja i pripadajuće municije preko državne granice u skladu sa ovim zakonom, u dijelu unošenja i iznošenja oružja i municije iz Crne Gore, u svrhu bavljenja streljaštvom ili lovom (dokaz o svrsi u vidu poziva ili obavjesti od strane streljačke ili lovačke organizacije ili drugog državnog organa o određenom događaju, takmičenju ili manifestaciji), nije potrebno Odobrenje za prevoz oružja i municije propisano članom 62 ovog Zakona, jer se navedenim članom definiše radnja prevozaoružja i municije, kojom u smislu ovog zakona, smatra se transport oružja i municije od pošiljaoca do pšrimaoc, i gdje je, kod radnje prevoza, Odobrenje obavezno isključivo ako se vrši prevoz veći od 12 komada vatrenog oružja i za prevoz municije za lične potrebe veći od 500 komada.



Strani državljanin, koji je u tranzitu preko preko teritorije Crne Gore ili koji dolazi u Crnu Goru radi bavljenja lovom ili učešća na sportskom takmičenju može prenositi oružje i pripadajuću municiju preko državne granice u skladu sa ovim zakonom, gdje prilikom unošenja oružje i pripadajuću municiju u Crnu Goru, Granična policija će mu izdati potvrdu o unošenju oružja i pripadajuće municije u skladu sa članom 55 ovog zakona, bez naplate takse jer ista nije definisana zakonom.



U koliko strani državljanin unosi oružje sportske organizacije ili državnog organa (oružni list ili drugi dokument glasi na streljačku organizaciju, odnosno državni organ formacije: Policija, Vojska i sl.) obavezan je dokaz o članstvu, odnosno pripadnosti toj instituciji.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Novi Zakon o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 616 24.09.2023. 16:44
Filmovi o lovu SVAŠTARA 16 27.04.2023. 23:11
Divljač i saobraćaj DIVLJAČ 63 07.08.2022. 21:10
Najznačajnije osobine mesa divljači STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 8 20.07.2022. 20:18
Prihrana sitne divljači u zimskom periodu! DIVLJAČ 377 14.10.2021. 16:24
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,296,415 posete www.srbijalov.com