Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Izmene zakona o divljači i lovstvu


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Izmene zakona o divljači i lovstvu
Lala
 Samo da ponovo podsetim kolege da ne brkaju podzakonske akte (pravilnike) sa Zakonom.
Sada se radi o izmenama Zakona, a ne o izmenama pravilnika koji preciznije regulišu neku materiju.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Cadara
 Znamo mi Lalo da se radi o izmenama Zakona, ali ako neko to čita od tih koji će krojiti svima nama kapu ( a kažeš da čitaju), onda da vide šta su prektični problemi, terenski, u svakom lovištu mora postojati Šef (nazovite kako god hoćete, Lovnik, Glavni lovac, Grupovođa), i jedan treba da je glavni koji se sluša, dozvola se piše za sve lovce koji se prijave da žele loviti određenu vrstu divljači a sama organizacija lova je na Šefu i kada se ide u lov upisuje se u (opet ću biti dosadan) KNJIGU ULASKA U LOVIŠTE - a ista se može nazvati kako hoćete. To je glavni dokument, gde se jasno vidi ko je danas u lovu, gde je na kom potezu raspoređen, na kojoj čeki, ako se lovi Fazan koji deo lovišta se lovi na primer i ko je u lovu, kakav grupovođa i odgovornost grupovođe za celu grupu, svako je odgovoran sam za sebe i treba da odgovara, a ne da na primer ja naCenzurisanom ni kriv ni dužan što je neki tamo nešto protivzakonito uradio a ja se vodim kao grupovođa.
Kontrola i novčene kazne i kazne zabrane lova za one koji krše propise. I tada će zaraditi platu i ti državni lovočuvari. Ja nemam apsolutno nikakav problem da me neko kontroliše pre ili posle lova ili u toku lova (pod uslovom da mi ne pokvari lov) samo da se više ukine ta silna papirologija gde se nezna ništa, možda to nekome i odgovara. Zakon treba biti jasan uopšten, ali džaba ako se podzakonskim aktima opet zakomplikuje.
Šta da menjamo u vezi Zakona u vezi dozvola, kada jasno piše:
Дозвола за лов
Члан 63.
Овлашћено лице корисника ловишта дужно је да на прописаном
обрасцу, у складу са планским документом и својим актом, изда дозволу за лов
крупне дивљачи на име ловца, односно дозволу за групни лов дивљих свиња
на име вође групе.
Овлашћено лице корисника ловишта дужно је да на прописаном
обрасцу, у складу са планским документом и својим актом, изда дозволу за лов
ситне дивљачи на име вође групе.
Министар ближе прописује услове и начин организовања лова, изглед и
садржину обрасца ловне карте, изглед и садржину обрасца дозволе за лов
крупне дивљачи и дозволе за лов ситне дивљачи, као и изглед и садржину
обрасца извештаја о извршеном лову.

Ja bi predložio:

Дозвола за лов

Члан 63.
Овлашћено лице корисника ловишта дужно је да на прописаном обрасцу, у складу са планским документом и својим актом, изда дозволу за лов .
Pojedinačnu dozvolu za lov na ime lovca u lovu na krupnu divljač I sitnu divljač
Grupnu dozvolu za lov na ime vođe lova I lovaca učesnika lova u lovu na krupnu I sitnu divljač.
Dozvola za lov (pojedinačna I grupna) se izdaje sa rokom važenja od 30 dana.
Korisnik lovišta je obavezan da ustroji dnevnu knjigu ulaska I izlaska iz lovišta.
Министар ближе прописује услове и начин организовања лова, изглед и садржину обрасца ловне карте, изглед и садржину обрасца pojedinačne I grupne дозволе за лов ,izgled I sadržinu dnevne knjige ulaska I izlaska iz lovišta, као и изглед и садржину обрасца извештаја о извршеном лову.
 
dreger
 Cadara sto se toga tice ,to je toBravo 2
 
Cadara
 Kratko i jasno date smernice u članu zakona a podzakonskim aktom se pobliže rešava kako izgleda dozvola, šta na njoj mora da piše, ko izdaje dozvolu i ko može izdavati dozvolu, neka se uradi predavanje (popularni kurs) sa nekim polaganjem za lica koja bi po lovnim revirima izdavala dozvole za lov (predsednici, lovnici, sekretari) nije bitno lice odgovorno za izdavanje dozvole.
Problem je što je koncepcija organizacije lovačkih udruženja u Srbiji i Vojvodini sasvim drugačija. Centralizovano je jako sve, nas muči i centralizacija svega, ništa se nespušta na niže nivoe čime se olakšava rad i službe ali mnogo olakšava i samim lovcima. Umesto Upravnik lovišta da brine o fondovima divljači da obilazi lovišta i vidi pravo stanje, da da smernice gde treba postaviti hranilište, prihvatilište on po celi dan ispisuje dozvole za lov. Bukvalno, opet megalomnasko LUG Zrenjanin sa 125.000Ha lovišta i 23 lovačka društva, centralizovano sve, svi moraju da dođu u sedište udruženja po dozvolu, i tu upravnik i da se uvedu lovni dani, jedan dan piše dozvole drugi dan zavodi vraćene dozvole, gde je vožnja veterinarskog inspektora po hladnjačama na pregled, i ostali poslovi, pa to u 3 smene se nestiže. I kada na sastancima kažemo da se predsednicim adruštava da po blok dozvola na revers pa makar i svaki dan telefonom javljali kome i koliko su izdali dozvola, nemože to je protivzakonito. Pa ajde da menjamo to, ili ako je jednostavnije ajde da to udruženje razbijemo na 23 lovišta i 23 lovačkih udruženja ako je lakše i može po starom sistemu. A to nije samo problem ZR-a...
 
tomo vrbas
 Cadara za predsednika LSS-aBravo 2
 
Cadara
 Ma, mi tu samo mlatimo praznu slamu, nit ko nas služa, nit zarezuje, nit čita šta predlažemo....biće onako kako neki tamo (koji nisu nikada išli u lov kao običan lovac i prošli kroz sve ove procedure, već ako su lovci išli su sigurno u lov a da Dozvolu nisu ni videli, niti je držali u džepu lovačke jakne, sa svim onim markicama, propratnicama, izveštajima u lovu... čast izuzecima ako ih ima razumeće šta su problemi...)
 
Sremac75
 

Cadara kaže:
Ma, mi tu samo mlatimo praznu slamu, nit ko nas služa, nit zarezuje, nit čita šta predlažemo....biće onako kako neki tamo (koji nisu nikada išli u lov kao običan lovac i prošli kroz sve ove procedure, već ako su lovci išli su sigurno u lov a da Dozvolu nisu ni videli, niti je držali u džepu lovačke jakne, sa svim onim markicama, propratnicama, izveštajima u lovu... čast izuzecima ako ih ima razumeće šta su problemi...)



Ови предлози ће свакако бити предочени на радној групи ЛСВ-а ....

С'тим што бих ја то овако :

Члан 63.
Овлашћено лице корисника ловишта или лице које он овласти дужно је да на прописаном обрасцу, у складу са планским документом и својим актом, изда дозволу за лов, и то :
- Dozvolu za pojedinacni lov na ime lovca u lovu na krupnu divljač i krupne zveri (vuka, šakala i lisicu)
- Dozvolu za grupni lov na ime vođe lova i lovaca učesnika lova u lovu na krupnu I sitnu divljač.
Dozvola za pojedinačni lov se izdaje sa rokom važenja od 30 dana.
Dozvola za grupnii lov se izdaje sa rokom važenja od 7 dana, i važi za 1 (jedan) lovni dan.
Korisnik lovišta je obavezan da ustroji dnevnu knjigu ulaska I izlaska iz lovišta.
Министар ближе прописује услове и начин организовања лова, изглед и садржину обрасца ловне карте, изглед и садржину обрасца дозволе за pojedinačni i grupni лов ,izgled I sadržinu dnevne knjige ulaska I izlaska iz lovišta, као и изглед и садржину обрасца извештаја о извршеном лову.
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
AcaNik
 Зашто не и дозвола за појединачни лов на ситну дивљач? Препелица и патка.
 
IvicaL
 Da li bi dozvola za pojedinacan lov koja se izdaje i dalje vazila samo uz strucnog pratioca?
lala, pa sta
 
Sremac75
 Po meni .... za lov vuka, sakala i lisice, ne treba da bude obavezan pratilac....

Sto se tice pojedinacnog lova na patke i prepelice, meni je to bzvz...ali moze i to biti predlog....
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
IvicaL
 Mislim da prepelice nece proci svakako, ali za predatore treba videti da se to progura ako moze, uz ono obavezno prijavljivanje,......
lala, pa sta
 
AcaNik
 Често је тешко наћи још двојицу за препелице, јер многе не занима лов на те мале птичице. А и са паткама је често исто.
Треба тежити што већој слободи лова са јасним прописима али зато злоупотребу оштро кажњавати.
 
Cadara
 Sremac, slažem se u potpunosti sa formulacijom tvog predloga, ti si Pravnik i najbolje znaš da to sročiš kako treba, ja kao laik sam samo dao neki kostur predloga.
Uopšte nije poenta da ideš baš sam u lov, ja više volim da nas ide više, em zbog druženja kako pre i tako posle lova, bolje organizacije samog lova. Razumem lov krupnih zveri gde nemaš baš ineteresanata puno.
Dajte konkretne predloge, u Zakonu treba tako navesti formulacije da posle u podzakonskim aktima nema puno vrdanja već da se to šta smatramo da treba posle i u podzakonskim aktima napiše.
Što se tiče dozvola za lov moje zamerke kao lovca su:
- nema rubrike potez lovišta, mesto lova
- nema rubrike broj ili naziv čeke (kada se lovi čekanjem)
- dozvola treba da glasi sa punim imenom i prezimenom lovaca a ne samo brojevi lovnih karti, neka lovočuvar pregleda lovne karte i brojeve, a lice koje izdaje dozvolu pored imena i prezimena neka upiše u odgovarajuću rubriku broj lovne karte
- trebalo bi taksativno za svaku divljač koja je lovna navesti načine lova i broj lovaca ili pratioca u lovu, vrstu oružja, minimalan prečnik i maksimalan prečnik sačme na primer itd to će samo doprineti boljem razumevanju, nešto što se usmeno govori i prenosi a koje ne šišaju mnogi ''koji se prave pametni'' kada dobije Zakonski okvir moraće se poštovati. U lovu na zeca davno jedan stariji lovac mi preporučuje sačmu 4,5 ili 5,0mm, ja kažem pa sa tim se lovi Vuk, ajde Lisica iz prakse je idealna kombinacija a ne zec, ranjavanje, opasnost pucanja takvom sačmom u kružnom lovu, jedan banalan primer... mislim da u Hrvatskom Zakonu (pošto volimo da prepisujemo) ima navedeno za sitnu divljač minimalni i maksimalni dijametar sačme, treba proveriti... isto tako i za krupnu...
 
nidzamotocross
 

Sremac75 kaže:
Po meni .... za lov vuka, sakala i lisice, ne treba da bude obavezan pratilac....


I kune i divlje mačke. Jednom rečju, predatora.
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
tomo vrbas
 Evo kolega Cadara je dao odlicne predloge za izmenu zakona i ja ih podrzavam,a tu je i kolega Sremac75 da to pravnicki zapakuje i nadomesti tako da oni nemaju puno vrdanja i mi ostali smo svi tu da drzimo figere da to oni od gore prihvate!Znaci netreba puno da razvodnjavamo i da trazimo nesto nemoguce ja volim sve vrste lova,a po najvise lov na lisice i od kada su uveli obaveznog pratioca i tri lovca lov mi se sveo na moljakanje dok lov na patke,prepelice bi mi bio bas bzvze sam da ga lovim i verujem da su nam tu bas najmanje sanse da izdejstvujemo neke samostalne lovove i dozvole!
 
tomo vrbas
 Da neko ne pomisli da ja guram samo moj cilj lov na lisice ko nekada dozvola na mesec dana javljanje lovocuvari i sam na cekanje.Volim ja lov na prepelice i znam da kad se izdvojim iz grupe malo na stranu da tada moj ker radi za medalju i da ga je milina gledati i uzivati kad nema drugih kerova da ga ometaju i likova koji jedva cekaju da prepelica poleti pa da je opeglaju bez imalo stida iako je njihov ker nije podigao.Ali sam da bazam po stnjikama i nije bas neki gust za mene i ako neko misli da ima nade i za takav lov ja cu ga podrzati i dati svoj glas!
 
dreger
 Tomo nema sta da guramo lov na lisice kao neko nametanje,ali je tu i najveci problem i sam si naveo a i svi koji vole uopste lov na predatore(lisica,saka,.kuna,d.macka.vuk itd)znaju koja je muka naci nekog ko hoce zimi,rano ujutro,po snegu i mrazu da ide na ceku.A posto se nasi glavni i najbrojniji predatori(sakal-lisica)po kalendaru love cele godine onda treba i dozvole prilagoditi tome dakle da vaze bar mesec dana a ne kao ovo sad 7 dana pa vracaju udruzenje a to sve po nasem dzepu.
A majku mu pa valjda je cilj svakog upravnika i lovackog udruzenja da u svom lovistu ima sto manji broj predatora,i da treba maximalno ljudima koji vole lov na predatore(cekanjem,vabljenjem) izaci u susret i omoguciti sto laksi i jednostavniji lov.
Slazem se sa Cadarom.
-dozvola na ime lovca
-potez lovista
-broj ceke da,gde ih ima a gde ne ili ih niko ne koristi navesti mesto gde si npr."ja sam na perleskom drumu kod bunara" itd.sto bi spadalo i pod ono potez i mesto lova.
 
IvicaL
 Ja se ne slazem za dodatnim komplikovanjem rubrika u dozvoli, sta vise, treba je pojednostaviti. A podrzavam da se tacno mesto - br ceke i sl. upise pre pocetka lova u dnevnik ili se popuni na internetu.
Kod nas, kao sto sam vec pisao ima ogroman broj revira - terena gde se lovi - u mojoj dozvoli pise jedan i tu sam ogranicen 7 dana, e sad zamislite da mi date dozvolu na 30 dana i da mi stoji samo taj jedan revir.
Da, hocu dozvolu na 30 dana na predatore i da obuhvata ceo Somborski teren, a ja da prijavim na dan lova ili dan ranije u kom reviru lovim. Eto i kontrole i manje papiroligije,...
Takodje podrzavam dozvolu za samostalan lov predatora uz maksimalne kontrole.
Imam kolegu koji to voli i imam u neku ruku srece, ali ni on ne moze uvek, razboli se ili mu se jednostavno ne ide, u tom slucaju otpada lov,...
lala, pa sta
 
mrwa22250
 Cadara,odlican predlog sto se tice krupnoce sacme u lovu na sitnu divljac.Tako nesto MORA da stoji u dozvoli,pa kad"majstori"koji fazana love kombinacijom-dole dvojka-gore PP-ka natrce na kontrolu,puske u soske i cao nema vise.Za mene je svaka upotreba sacme promera veceg od 4,5mm u lovu na sitnu divljac i predatore,potpuna boodalastina i nesreca koja ceka da se desi,a javna je tajna sta se puca dvojkom,nulom itd...Sad
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
nidzamotocross
 ^ Osim u lovu na vuka. ika Odobreno
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Novi Zakon o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 616 24.09.2023. 16:44
Divljač i saobraćaj DIVLJAČ 63 07.08.2022. 21:10
Najznačajnije osobine mesa divljači STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 8 20.07.2022. 20:18
Prihrana sitne divljači u zimskom periodu! DIVLJAČ 377 14.10.2021. 16:24
Prihrana krupne divljači DIVLJAČ 142 08.12.2018. 00:28
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,295,984 posete www.srbijalov.com