Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Antikviteti lovačko oružje


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Antikviteti lovačko oružje
ssekir75
 не стоји. прављене су пушке на црни барут и касније. наравно, говорим о ловачким, не о војничким пушкама.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
PEZ
 

ssekir75 kaže:
подунавац, итекако има логике да је десна цев карабинска и да је око 10,5 из разлога што је предвиђена за црни барут. а поред тога, пушка има и задњи нишан.

Odobreno Delim ovakvo mišljenje
Puška tzv.polurisanica gde je jedna cev karabinska a druga sačmena, u današnje vreme bi je nazvali kombinovana. Ako zanemarimo njen sadašnji izgled, koji se vidi na slikama, a pogledamo sam sistem bravljenja opet možemo zaključiti da je puška proizvedena veoma davno pa i ne čudi prečnik "karabinske" cevi od 10,5 mm jer za to vreme kad je puška pravljena to je bilo sasvim normalno.
P.S.

"Da bi bio lovac moraš voljeti prirodu a onda moraš voljeti i vuka jer je on njen najdivljiji i najdivniji dio!"- Duško Sekulić
 
Podunavac
 Za puške na crni barut uobičajeni kalibri su bili do 12,7 mm. Ali već početkom 20 veka crni barut je izbačen iz upotrebe i zamenjen bezdimnim. Sa uvođenjem bezdimnog baruta kalibri su drastično smanjeni.
Tri prsta 2Kolce
 
Vuki
 

Bigman86 kaže:
Slika 5


Cini mi se da je leva cev ,takodje busena naknadno u 16cal, a da je bila mozda dvo kuglara sa obe karabinske cevi. Inace imao sam prilike da takva puska kombinovana bude u mojim rukama pre 40 godina i to Franc Sodia Ferlach, ista takva kasikara sa levom cevi 16cal., dok je desna bila 9,5 ili 10,5 mm, pre 10tak godina nasao sam u CZeskoj taj kalibar imala je duzinu caure od 51 ili 57 ne secam se tacno, ta municija se pravila u Bratislavi od 1919godine pa do polovine 20 veka
Eto malog doprinosa enigmi
 
Podunavac
 

Vuki kaže:

Bigman86 kaže:
Slika 5


Cini mi se da je leva cev ,takodje busena naknadno u 16cal, a da je bila mozda dvo kuglara sa obe karabinske cevi. Inace imao sam prilike da takva puska kombinovana bude u mojim rukama pre 40 godina i to Franc Sodia Ferlach, ista takva kasikara sa levom cevi 16cal., dok je desna bila 9,5 ili 10,5 mm, pre 10tak godina nasao sam u CZeskoj taj kalibar imala je duzinu caure od 51 ili 57 ne secam se tacno, ta municija se pravila u Bratislavi od 1919godine pa do polovine 20 veka
Eto malog doprinosa enigmi




Postojao je kalibar 9,5x57 Mannlicher Schonauer, ali njegova proizvodnja je prestala pred II Svetski rat. I to je bila savremena municija na bezdimni barut, čija proizvodnja je počela u prvoj deceniji 20-og veka.
Tri prsta 2Kolce
 
ssekir75
 подунавац, 30тих година ХХ века још увек је прављено оружје на црни барут. да будем прецизнији, ловачке сачмарице, и радили су их управо белгијанци. ова пушка је дефинитивно старија од првог светског рата и не треба да чуди да је још увек на црни барут. иако је савремене бездимне муниције било у то доба, цена оружја за њу била је болесно висока. уосталом, сетите се пре 50так година (и мање) колико је људи куповало фабричку џебану, а колико пунило. управо зато су и рађене јефтиније пушке на црни барут, које нису захтевале веома скуп квалитетан материјал.

ако мене сећање добро служи калибар 10-11мм имали су и маузер, и верндл, и гра(с), и шаспо, и мартинка, и бердан... ако су биле застареле за војну намену, за ловачку богами нису. без детаљног прегледа тешко ћемо установити који је ово калибар.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
AcaNik
 9,5х56 или 9,5х57?
Ова друга је била заплењена у некој акцији полиције 97-98 године у околини Београда и тада се мислилио да је пореклом из Русије. После утврдили ваљда да није.
 
Bigman86
 Evo jos par slika od puške sa prethodne strane.
Ako neko moze da prepozna neku oznaku.
Inace je puska na prodaju, cena dogovor.

Ako je neko zainteresovan mogu mu poslati broj od kolege.

i772.photobucket.com/albums/yy6/opsenicanenad/4_zpsqwlcfwnz.jpg

i772.photobucket.com/albums/yy6/opsenicanenad/5_zpsihszdb6i.jpg

i772.photobucket.com/albums/yy6/opsenicanenad/3_zpsav3vdngc.jpg

i772.photobucket.com/albums/yy6/opsenicanenad/2_zpshdbxvtyq.jpg

i772.photobucket.com/albums/yy6/opsenicanenad/1_zpsdhqb1rcm.jpg
 
davorcalic
 Ovo je trebala biti moja prva puška-srećom nije jer je stara i nije za upotrebu a nesreća jer je nisam kupio... Tražio čovek 3000din.... na nekim aukcijama u Austriji, cena je dostizala i do 4000e.... Njegov otac je našao uzidanu u zid starog mlina kojeg je posedovao nemac iz Banata i odneo je kući...posle nekog vremena upala mu OZNA i pretresla mu kuću i našli pušku, uhapsili ga i odveli na goli otok gde je i umro (od mučenja)... negde osamdesetih su vratili pušku njegovom sinu koji je čovek fotograf i nije je koristio,stajala je kod njega na zidu kao uspomena....ja sam čuo da je na prodaju i pogodio cenu,otišao na teren, čovek umro posle par dana i ode puška u SUP,naslednika nema,nema ni nje više....
U pitanju je EHRHARDT LAUF iz preioda između dva rata 1920-1926 god,izuzetno očuvana, u kalibru 12... imala je trofejni list,paljena glava sva u gravurama... Ovako je izgledala...
davorcalic priložio:
1446161686.jpg

Žena mi Makedonka....ena Shock
 
ssekir75
 аууу, штета... Cry
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
nemeza
 [quote]Bigman86 kaže:

Ako neko moze da prepozna neku oznaku.

i772.photobucket.com/albums/yy6/opsenicanenad/3_zpsav3vdngc.jpg



Oba znaka na pušci su Austriska i to Ferlahova.
 
AcaNik
 Ролинг Блок из 1874, кал 8х58Р
https://www.faceb...75399/?t=1
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Medo321
 Kad se vec priva o starom oruziju mozda ce neko znati da mi kaze nesto o ovoj pusci.Imam je preko 10 godina a nista ne znam o njoj
Medo321 priložio/e:
img_20210131_173047.jpg img_20210131_173147.jpg img_20210131_173212.jpg
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Lovački karabin KARABINI 1744 11.01.2024. 18:54
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
LOVAČKO ORUŽJE - PRODAJA PRODAJEM 54 06.09.2023. 06:07
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 12
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,293,130 posete www.srbijalov.com