Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Skraćivanje cevi na karabinu


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Skraćivanje cevi na karabinu
kolega_LOVEc
 AcaNik OdobravamGrin medalja za babu "Sekaricku"Bravo 2
stvarno odlican upis
Vim vi repellere licet
 
kolega_LOVEc
 

tomo vrbas kaže:

Hm pa da krenemo pri opaljenju metka dolazi do oscilacije cevi i sto je zrno blize ustima cevi i oscilacija je najveca na samim ustima cevi.E sad najbitnije za preciznost je bas taj momenat u kojem se nalaze usta cevi.

fotkica.com/thumbs3/1_tmb_79749732_DSCN1341.JPG

Malo da pokusam kroz crtez da docaram(nije neki crtez)ali posluzice.Znaci crvena linija je cev pri opaljenju gde se desava oscilacija cevi,crna je zamisljena linija koja se sece sa cevi dok se desava oscilacija,a cvoriste su one zelene linije gde se seku crvena i crna linija.E sad ono naj bitnije pri secenju cevi je to da se cev treba odseci u tom cvoristu da bi se postigao 100% efekat preciznosti sto se cev dalje odsece od cvorista dolazi do rasipanja ili rasturanja pogotka.


E sad razumem na sta se mislilo. Hvala
Samo moram da napomenem da to nije bas tacno.
Odnosno bilo bi kad bi sistem bio "krut", bez promenljivih bilo bi ok, ovako nije primenljivo, a ja mislim da svaki metak proizvodi sopstvenu rezonaciju, pa tako "cvoriste" odnosno mesto na kome je amplituda jednaka nuli bude uvek na razlicitom mestu.Zasto...
Pa na oscilovanje cevi utice, geometrijski oblik, duzina, materijal cevi, debljina zidova cevi, to je donekle nepromenljivo. I metak, odnosno uzrok oscilacije, energija koja uzrokuje silu za pocetak osciliranja. Problem metka jeste,
energija svakog punjenja je razlicita, tezina zrna je razlicita(iako je nominalno ista, ima tolerancija) pa samim tim i sila koja pokrece osciliranje nije uvek ista( inace bi bilo vise pogodaka kroz istu rupu). Tako da duzina cevi nije presudan faktor .
Eto da je "cvoriste" uvek isto zrno iz iste cevke bi izlazilo uvek na "cvoristu" bez obzira na razliku u brzini projektila.

Odavno vec postoje sistemi za stelovanje, npr. ankerisanje ucvrscivanje vijkom kroz kundakkao podmetac na odredjenom mestu, kao na starim vojnim puskama ili novije nesto uredjaj sa mikrometarskom podelom za vrh cevi , sluzi kao teg sa pomeranjem tezista i sl. .
Nesto pametno i sigurno naucno tacno o cevima moze da se procita u radu Nebojse Hristova sa naslovom Odredjivanje zivotnog veka cevi orudja/ oruzja.
Cini mi se da ima i objasnjenje kako se projektuju cevi za odredjeni projektil,barutno punjenje i odredjeni unutrasnji balisticki proracun.
Uostalom tako se i radi, takmicarska oruzja se konstruisu oko jednog projektila, prvo metak pa posle cev za njega...Selja
Vim vi repellere licet
 
Finnskogen
 

sasaruma kaže:

Odnesoh i ja moj M48 danas kod majstora na stucovanje.Izgubio grupu totalno,grupa mu negde od 5-10 cm,znaci katastrofa.Pa kolege dajte neku rec utehe.


Kolega ne ocajavaj previse. svaka puska ima oscilaciju i svaka cev oscilira drugacije ovisno o debljini,duzini,materijalu i tipu municije koja se koristi.
da to kazem pojednostavljeno tvoj problem lezi u tome da je tvoja cev posle skracivanja ne odgovara tipu municije koju koristis.
najednostavnije resenje jeste da isprobas municiju drugog proizvodjaca, druge gramaze, manje ili vece brzine i vidis kako ti puska nosi sa tim zrnima.

Cev ne osciliraa gore dole, nego spiralno, ali je to na grafu nemoguce prikazati.
poenta je pogoditi da zrno izadje iz cevi u onom momentu kada je oscilacija,vibracija na najnizem nivou ili da to nazovem najuza.

Postoji vise nacina da se oscilacija koriguje, ali najjednostavnije je da kao sto sam rekao isprobas neku drugu municiju dok ne naidjes na neku koja ti odgovara.
Isto tako mozes da proveris da li ti cev dodiruje podkundak ili lezi slobodno i na taj nacin doradom promenis oscilaciju cevi bilo da oslobodis cev ili dodas novu dodirnu tacku tako sto ces podbaciti komad papira ili nesto slicno izmedju podkundaka i cevi.
Tu novu dodirnu tacku mozes pomerati napred nazad i testirati preciznost.
Stavljanje balasta na cev takodjer funkcionise ali bolje kod duzih nego kod kracih cevi.
Mozes ako je dozvoljeno igrati se sa punjenjem i puniti municiju od gornje prema donjoj granici punjenja i na taj nacin menjati brzinu projektila i samim time oscilaciju cevi.
a u krajnjem slucaju ako ti se municija koju koristis bas dopada ili ti je najpristupacnija jednostavno skrati cev za jos koji cantimetar.
Sretno
 
SharpShooterSer
 Nisam citao sve upise, ali ovo sto su Tomo i Finnskogen rekli, kod mene se pokazalo kao tacno - u inostranstvu je poznato kao OBT - optimum barrel time. Problem je sto je tesko proveriti to bez dodatne opreme, koju vecina nas nema. Doduse ja nisam kratio cev, a imam 48icu, i posle beddinga i probanja vise vrsta municije, sam imao srecu da se pogodi da je PPU PSP BT od 11.34 grama idealan za moju pusku, onako fabricki - tipa u 1 cm na 100 m (streliste, naslon) dok sa snajperskom (koja je mnogima reper za odluku dal je cev dobra ili ne) nisam mogao da se spustim ispod 10ak cm. Probaj cak i onaj od 9 grama, ili ako uspes naci onaj tezi PPU metak (dal je 220 il 250 gn). Ne znam ko ti je obradjivao usta cevi, i to je zaheban posao, nemere se samo stegnuti u futer pa udri, mora pipavo da se namesta, da se osa cevi postavi idealno - sto je realno nemoguce sa klasicnim futerom, vec zahteva futer sa cetiri pakna napred i pomocno drzanje sa zadnje strane (ne znam kako lepse da objasnim) i dosta zezanja sa komparaterom/pupitasom dok se to podesi preko brusene vodjice.
M48 - 8x57
Browning XPR 243 - Leupold VX-3 3.5-10x50
K98 - 6.5x47 Lapua - Vortex Golden Eagle 15-60x52
CZ527 .223 - Hawke 6-24x56
Browning 425 20/76 cal.
Suhl 127 - 12 cal.
Uherski Brod 585-06 mod 2 16 cal.
AR15 22lr - Falcon 18+ 4-18x44
 
sasaruma
 Kod mene je grupa losa zbog ostecenja cevi koje se pojavilo na zadnjih 5cm.To je razlog skraċivanja. Naravno da će taj posao odraditi majstor puškar koji ima alat za to inače se ne bi ni upuštao u taj zahvat. Puska je imala odlicnu grupu pre par godina do letos kada sam primetio da rasipa. Naj bolja grupa je bila sa PPU 12,7 grama znači na 120m.oko 3cm. A naj gora grupa je bila upravo sa tim snajperskim koje nisam mogao da pohvatam po meti. E onda vremenom i ppu12,7grama je počela da šeta kada sam primetio nagriženost cevi pri vrhu. E sad ne znam nista dok ne dođe od majstora.
 
kolega_LOVEc
 Nema potrebe za brigu oko duzine cevi, svaka duzina radice na lovackom karabinu do 200m . Gubi se brzina i energija, kad se cev skrati, a osmica ce raditi i ako brzina opadne na 600m/s, dakle otprilike kratez od 40setak cm...
Sve to se iskoriguje metkom i izborom zrna, sto rekose kolege vec .

Za brigu je jedino ako je doslo do promene na prelaznom konusu, odnosno ako je to uzrok sirenja grupe. Sto je malo verovatno bez nekoliko hiljada metaka.
To zahteva zamenu cevi, kao najprostije resenje.
Vim vi repellere licet
 
sasaruma
 Kolega Lovec, cev je u ok stanju u smislu kalibra znaci nema prosirenja nego usled ne odrzavanja kod predhodnog vlasnika doslo je do korodiranja cevi.Pri vrhu zadnjih par cm. su losi zlebovi tj.imaju siitne rupice.
 
Planinko011
 Ja vec pisah kako su mi u Zastavi uradili po mom zahtevu za .243 sa bul cevi (zbog radi treninga i nekad fantaziranja o long rangu) cevku od 72cm.
Mislim da ja to nisam slikao a sad mi je zao. Cela puska mi je bila do pazuha a ja sa 182 i nisam bas medju nizim ljudima o balansu za pucanje iz ruke da ne pisemShock.
Par odlazaka u lov na srndaca uz zacudjeno "divljenje" lovocuvara u fazonu koliko gvozdja za iste novceGrin, me je oteralo u Zastavu na skracivanje na 600mm posle cega sam isto dobio takodje tesku pusku neprakticnu za lov i uvalih je nekom poznavaocuVeselo.
Mada grupa na 100m je bila identicna kao pre sracivanja e sad sta se desava na dalje nije me zanimalo.
Eh da, posle par godina sedeci sa lovcima iz Loznice (a sada dobri mi prijatelji) cuh anegdotu od njih da je neka budala iz Beograda skratila .243 za celih 12cm Smeko
 
Finnskogen
 ovde u skandinaviji je skracivanje cevi zbog dozvoljene i od lovackog saveza preporucene upotrebe prigusivaca prilicno rasprostrenjeno, usudio bih se cak reci da je procentualno 35-45% lovackog naoruzanja sa skracenom cevi.
Ja sam je skracivao na 22 hornet a skratiti cu i 308 na 48cm zbog boljeg balansa pri upotrebi prigusivaca
To ne predstavja nikakav problem, svakako ne za municiju punjenu brzogorecim barutom, dok municija punjena progresivnim barutom gubi 4-5m/s na 1 cm skracene cevi sto opet nije neki veci problem
Moj Heym SR30 Concorde ima tvornicki kanaliranu cev od 50 u kalibru 30-06 koji zbog sporogoreceg barutnon punjenja u stvari ne podnosi kratku cev.
kao sto sam rekao preciznost je izvanredna, gubim nesto na brzini, sto se meni iskreno i dopada. Jedino sto puca kao top, niko ziv mi na streljani ne veruje da pucam "najobicniji" 30-06 a ne neki tropski kalibar jer ne koristim prigusivac na njemu

usput vezano za anagdotu o skracivanju cevi 243Win za 12cm, ako je cev oginalno bila 60cm onda njena duzina posle skracivanja iznosi 48cm sto je ovde preporucena duzina skracivanja pri montazi prigusivaca ( zbog balansa ) ispod se ne preporucuje sto nije nikakav problem tim pre sto se radi o 243Win koji zbog brzogoreceg punjenja kao i 308Win izvanredno podnose kratku cev pa ih ovde u ta dva kalibra skracuju cak i do duzine od 45cm
 
Planinko011
 Ja sam trazio .243 sa debljom cevi a njih valjda mrzelo da krate cev od haubice.
Oni sami smislili i stavili cev od 72 cm pa sam skracivao na standard od 60cm
 
Podunavac
 Samo ne znam odakle su izvukli tu meru (72 cm)? Tolike su bile cevi pešadijskih pušaka sa kraja 19. veka, kada je tek uveden bezdimni barut i malokalibarsko zrno (6,5-8 mm) u vojnu upotrebu. Ni za najjače magnum kalibre niko više ne pravi puščane cevi duže od 65 cm. Bar što se tiče serijske proizvodnje.
Tri prsta 2Kolce
 
kolega_LOVEc
 

Planinko011 kaže:

Ja sam trazio .243 sa debljom cevi a njih valjda mrzelo da krate cev od haubice.
Oni sami smislili i stavili cev od 72 cm pa sam skracivao na standard od 60cm


Smile Pa taman za Palma takmicenje, neuzimajuci u obzir kalibar..
Izgleda da je to bas bila zujalica, moguce je da je takva cevcicaNamigivanje mogla da pljune 90 grejna preko hiljadarke...
Verovatno je i divljac bila "rasturana"....
Vim vi repellere licet
 
Planinko011
 He, he, kao secanje na tu tandzaru su mi ostale secanja na rayrogacene oci 2-3 lovocuvara kad izvadim pusku iz kofera (iz koga je virilo 4-5 santima) po sistemu sta su mu gvozdja dali za iste pareGrin.
 
Max011
 

Podunavac kaže:

Samo ne znam odakle su izvukli tu meru (72 cm)?


To je dužina koja može da se izvuče iz Zastavine kovačnice obzirom da imaju izuzetnu mašinu staru jedan vek koja još uvek kuje a pre koju godinu je i generalno reparirana. Inače uz Planinkovu urađena je i još jedna identična takva puška u istom kalibru 243 koja je ako se ne varam još u životu. Pre neku godinu držao sam i Karla Gustava sa cevkom od 71 cm u kalibru 6,5x55 ali mu je gazda bio suviše velikih cenovnih apetita...
Sad ću ja samo tetki lek da dam! Dikh tu kava ?!
 
sasaruma
 i.imgur.com/IxyXxTU.jpg
i.imgur.com/3GDpEu2.jpg
i.imgur.com/geVWrg4.jpg
i.imgur.com/1dqVa64.jpg
Cev skracena na 515mm. majstor kaze da je grupa ok. Uskoro slike sa strelista.E da usta cevi su obradjena pod uglom od 11 stepeni.
 
Slob
 Kolega Sasa, ako imas, postavi i neke slike pogodaka pre skraćenja cevi pa da vidimo razliku. Naravno, poredjenje ima smisla samo ako je ista municija i distanca sa koje se gadja.
iveli
Lisica
 
sasaruma
 i.imgur.com/8h6xYDu.jpg
Kolega Slob, ovo je grupa posle skracivanja.Pucano na 110m. na meh.nisan.a sliku pogodaka pre skracivanje nemam,zato sto nisu mogle da stanu u objektiv foto aparata hahahahahahahaha.Ja sam zadovoljan
 
Slob
 Sve pohvale i majstoru i strelcu iveli 3
Lisica
 
xlr 5
 Planiram da skratim cev na 9.3x62 opcije su mi 56 i 51 cm šta bi mi preporučili u pitanju je zastavin karabin
JelenLisica
 
Slob
 Ako si odlucio da skracujes onda glasam za 51cm. Mislim da ces dobiti na estetici ali ces imati nesto glasniji pucanj
Lisica
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Sellier&Bellot (Za olučene cevi) MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 107 01.09.2020. 21:55
Reloading -Punjenje municije za olučene cevi ,za ili protiv ? MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 113 26.03.2018. 13:07
'SLUG' cevi ORUŽJE - SVAŠTARA 8 28.11.2014. 13:24
Dužina cevi kod sačmarica LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 61 03.05.2013. 21:03
Tormentacija cevi sačmarica LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 62 19.11.2012. 12:58
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,444
Najnoviji član: Hunternight1

Poslednje vesti
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,526,162 posete www.srbijalov.com