Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Sveti Evstatije zaštitnik lovaca


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Sveti Evstatije zaštitnik lovaca
spaleph
 Svim lovcima i lovkinjama srecna lovacka slava Sveti Evstatije dobar pogled i dobra kob.
 
nenadx
 i46.tinypic.com/2sb8qvq.jpg
Dobar pogodak
 
nenadx
 Sv.Jevstatije,neki kazu Evstatije.Na freskama se prikazuje kao arhiepiskop ili kao Sveti ratnik,tj jedan od njih.Meni licno je drazi ovaj prikaz sv,ratnika i42.tinypic.com/2nur71z.jpg
Dobar pogodak
 
Lovac Stari
 Svake godine 3 -eg Oktobra.
E sada dajte slike da vidimo kako slavite.
Dobar pogled.
 
nenadx
 Tisina...Ja nemam slike,ali cu navesti ukratko kako smo slavili.Najcesce,ako bi se poklopili datumi sa lovnim danima,odlazili bismo u planinu.Malo lov,neobavezno pa slava.Slavu bi svake godine vodio jedan od drugova,pa predavao kolac sledecem,za dogodine.I tako ukrug.Taj lepi obicaj se u mom slucaju nazalost prekinuo...Zivot doneo svoje.
Dobar pogodak
 
spaleph
 Ko kaže da nema slike.
Pazi vamo!!!!!!!!
i39.tinypic.com/nbdpj.jpg
i41.tinypic.com/1zxruk6.jpg
i44.tinypic.com/1z3c8eq.jpg
i41.tinypic.com/2nt8u1f.jpg
i39.tinypic.com/34xnwjt.jpg
i42.tinypic.com/254vlgl.jpg
i40.tinypic.com/i6huyt.jpg
 
spaleph
 Svakog 3. oktobra u proteklih 5godine moja lovačka družina proslavlja slavu sv. Evstatija.
Svake godine se određuje kolačar slave, a kako se slavi vidi se iz priloženih fotografija.
Pozdrav!SmekoVeselo
 
spaleph
 A da ujedno prosljavljamo i završetak letnje lovne sezone (poklapa se sa zatvaranjem lova na srndaća), i početak glavne lovne sezone!!!!!!!!!!!!!!!Vebanje
 
nenadx
 spaleph,slike sve govore netreba komentar,bar sa moje strane.Ali ova zadnja da.Voleo bih da procitam ova dva teksta i posle uvelicavanja zamagljen je,pa ako mozes da njih posebno skeniras,bio bi ti zahvalan.I jos o ikoni,neznam gde si je nasao,ali je u sustini nemoguca kombinacija.Sv.Jevstatije je prikazan na konju kao Sv,Djordje(tu verziju nisam nikad video,a video sam ih mnogo)Ali vrhunac je prikaz jelena sa krstom medju rogovima(ponekad je plameni)Takav jelen je u tradiciji kod germana i par zapadnih zemalja.Znaci nemoguce je spojiti Sv.Jevstatija i ovakvog jelena.Eto izvini samo da reagujem na ovu nelogicnost.
Dobar pogodak
 
Lala
 Nenade, krst izmedju rogova je pravoslavni. A stav Sv. Evstatija je u dlaku isti kao i kod Sv. Georgija, isto konj u propinjanju.
Ovo je izgleda umetnička sloboda onog koji je ikonu ovako napravio Smile
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
nenadx
 U svakom slucaju je umetnicka sloboda i u tom slucaju nema primedbe,samo sam napomenuo jer kod islikavanja ikona postoje kanoni koji su takvi kakvi jesu i nepodlezu slobodi umetnika.Sv.Hubertus je video takvog jelena i od tada je postao umeren u lovu....
Dobar pogodak
 
spaleph
 U nedelju je sv.Evstatije zaštitnik lovaca i lovačka slava. Slavi li još ko lovačku slavu.
U mom društvu tradicionalno se slavi već 6 godina.
Opširniji izveštaj u ponedeljak!
Srećna slava lovci!iveliBravo 2
 
Boban
 Pa sta da ti kazem ja ne slavim ali rado idem u gostimaiveli
Salim se ,neka ti je sa srecom i da se lepo provedes sa gostima.srbijalov
 
nenadx
 Srecna slava svima.Spaleph,bravo za cuvanje tradicije
Dobar pogodak
 
spaleph
 Samo nagoveštaj onoga šta je posle bilo!srbijaloviveli
i51.tinypic.com/64jaf6.jpg
 
Lovac Stari
 Svima koji su slavili i proslavili uz gurmanluke B).
Dobar pogled.
 
Lala
 Spaleph, text mora da bude na latinici, da bi se učitao.
Obrisaću ovaj tvoj prethodni post, pa pokušaj da prekucaš na latinici. Nema ljutnje zbog brisanja, razumeš razlog.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
spaleph
 

nenadx kaže:
spaleph,slike sve govore netreba komentar,bar sa moje strane.Ali ova zadnja da.Voleo bih da procitam ova dva teksta i posle uvelicavanja zamagljen je,pa ako mozes da njih posebno skeniras,bio bi ti zahvalan.I jos o ikoni,neznam gde si je nasao,ali je u sustini nemoguca kombinacija.Sv.Jevstatije je prikazan na konju kao Sv,Djordje(tu verziju nisam nikad video,a video sam ih mnogo)Ali vrhunac je prikaz jelena sa krstom medju rogovima(ponekad je plameni)Takav jelen je u tradiciji kod germana i par zapadnih zemalja.Znaci nemoguce je spojiti Sv.Jevstatija i ovakvog jelena.Eto izvini samo da reagujem na ovu nelogicnost.

Slika ikone je skenirana iz lovačkih novina od pre 5-6 godina, a autentičnost ikone ne bih komentarisao ,morali bi naći nekoga ko je završio teološki fakultet i ko je upućeniji u te stvari.
priča o Sv. Evstatio ide ovako:
U životu Sv.Evstatija, nalazimo da se u mladosti zvao Plakida, i da je živeo od 70-120godine posle Hristovog rođenja, u Rimu. Bio je strastveni lovac i vojskovođau vreme cara Tita i Trajana.
Legenda kaže da, polazeći jednom u lov na Hrišćanski praznik Veliki petak, naiđe u šumi na jelena. Božjom pomisli pojavi se svetao krst među rogovima jelena i dođe mu glas Gospodnji pozivom da ode svešteniku Hrišćanskom i da se pokrsti.
Plakida tronut pojavom posluša, ode i pokrsti se, zajedno sa ženom i dva sina. Na krštenju dobi ime Evstatije. Nakon toga vrati se ponovo u šumu na isto mesto gde mu se pojavio jelen i kleknuvši zablagodari Bogu što ga je priveo Hristovoj istini. U taj čas, ponovo je čuo tajanstveni glas koji mu predreče njegovo stradanje.
odmah zatim Evstatije tajno napusti Rim sa svojom porodicom i premesti se u Egipat, gde je proveo prerušen u zatišju, petnaest godina.
Međutim pred kraj vladavine cara Trajana, napadoše Varvari Rimsko carstvo i car pošalje dva oficira po čitavoj državi da potraže vojskovođu Plakida. Božjom pomoći ga pronađe u egiptu i dovede ga u Rim. U međuvremenu car Trajan je umro a na presto carstva došao je Andrijan.Kad pozva car vojvodu Plakidu da prinese žrtvu on reče da je hrišćanin i car ga odmah stavi na muke i kad mu zveri ne učine ništa, on ga zajedno sa ženom i sinovima paci u telo usijanog metalnog vola. Trećeg dana izvadiše njegovo telo mrtvo a od žara nepovređeno i sahraniše ga.
Već u tećem veku po Hristovom rođenju, lovci hrišćanski počeli su slaviti Sv. Evstatija, kao velikomučenika i zaštitnika lova po svim oblastima Rimskog carstva i tako do današnjeg dana.
 
nenad_franc
 mnogo interesantna pricaB)Stari
 
spaleph
 MOLITVA ZA LOV
Jesam.
I moja puška i moj pas.
Lovac sam,
al' pravičan.
Kao što Plakida bejaše, čuvši glas
Gospodnji Isusa Hrista,
i posta Evstatije.
Čuvaj me Gospode bože iskušenja
i u pravdi održi me,
da se po zapovedima tvojim vladam
i podari mi plen koji mi i uistinu pripada.
Poštujući tebe, poštujem i tvoje darove,
što njeno veličanstvo priroda ima,
a zavet Gospodu, da ne skrnavim delo
Božjih ruku, dajem i molim
za pušku i mog psa.
Amin.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Neprimerena lovačka praksa naših lovaca METODE LOVA 288 17.05.2015. 13:36
Starost lovaca u LU LOVAČKA UDRUŽENJA 23 18.06.2013. 15:50
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,274,961 posete www.srbijalov.com