Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lov na srndaća


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lov na srndaća
mrwa22250
 Cestitke i od mene kolega,ali moram da pitam,koji je to trofej na donjoj slici?
Inace odlicno mesto za plasiranje pogotka.
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
DamirKS
 Hvala kolege. Mrwa pa od srndaca na gornjoj slici
RAKIJA JE SPASILA VIŠE DIVLJAČI U LOVU NEGO SVA UDRUŽENJA ZA ZAŠTITU ŽIVOTINJA!
 
Planinko011
 Ja sam ranije vec pisao da mislim da treba doneti posebne cenovnike za domace lovce i strance.
Mozda nije po ukusu EU ali bi napisao sve duple zakone a za one usaglasene sa EU bi stavio da vaze od dana punopravnog clanstva Srbije u EU.
Ako bas moramo tamo.
Sa stranim treba pratiti okruzenje a za domace recimo srndac do medalje pausal do 250e odstrel i meso, bronza 350, srebro 500 a zlato recimo 1000e ali bez daljih strecanja oko toga da li je kapitalno zlato.
Za clanove drustva nize cene za jednog srndaca godisnje a sledeci u komercijali.
Sad zavisi da li je udruzenje finansijski stabilno moze se dati prioritet clanovima ili medalje za komercijale.
Zasto bi udruzenja davali srndaca ispod 200e ako mogu da clanovi pucaju.
Postujem kad lovci u reviru gaje i prate perspektivnog srndaca i sacekaju njegovu zreliost i da ostavi gen na terenu a onda najbolje ja da dodjem iz Bga i da mu ga pucam za 100e.

Inace sam malo prekjuce i juce bio u komercijali ali je malo bilo nestabilno vreme i nekako su devojke izasle na straftu a decaka nigde sem par tinejdzera.
Nastavice se ubrzo, nadam se
 
rk
 Pa nisam bas siguran da možeš da praviš razliku izmedju stranaca i domaćih lovaca, a i sve da možeš ne vidom sto bi. Pausalnza srndaća preko 100 do medalje je previše. Nas problem je sto imamo malu populaciju srnece divljaci pa samim tim i mali odstrel. Uzroci toga su brojni po mom mišljenju je loše gazdovanje u najširem smislu. Prevelika količina krivolova u raznim varijantama pogresna upotreba goniča, nemanje mira u lovistu...
RK
 
Planinko011
 Zasto ne bi mogli da odvojimo strance i domace?
Zato sto cemo u EU za 20 godina.....mozda.

Doduse po politici vlasti u poslednjih bezmalo 20 godina strancima se daje suma, ruda, voda po damping cenama pa zasto ne i divljac.

Po meni nije isti stranac i srpski drzavljanin koji je prijavljen u Srbiji i ovde placa porez a snosi i muku sa nasim narodom.
Dati pausal Svabi za 100-150e koji ima 2500e prosecnu platu i Srbinu sa 300e platom?
Po meni ako je bronza za strance 500e, za naseg drzavljana i rezistenta 250e a za clana drustva 100e npr. Ove cifre navodim zbog relacija a ne kao da bi one bile bas tolike

Pausalne lovove uglavnom praktikuju udrzenja sa manjim brojem lovaca koji ne mogu da isfinansiraju potrebe LU.

Ipak napominjem da je to moje licno misljenje i da ne mislim da je to neka apsolutna istina i da tako mora biti.
 
moravac 1
 Ne mogu a da ne odkomtarisem ove ideje o pausalu i naplacivanju...nasi i oni iz EU sa "2500" platom!!!
Veoma bolna tema Srpskog lovstva i cenovnika koji misle da strani gost ovan koga treba domaciski osisati...Nigde lov vise nije jeftin i lov kao hobi i ne bi trebalo da bude ali...koliko naplatiti domacem lovcu srndaca a koliko stranom?Veoma mali broj ljudi i u inostranstvu moze od licnog dohodka da priusti zadovoljstvo odstrela trofejnih srndaca po nasim cenovnicima!!!To odgovorno tvrdim pogotovo kada su zlata upitanju!!!A tek prosecan Srpski smrtnik moze o tome da sanja...Ako umete da sacuvate i odnegujete kvalitet...imacete ga godinama...po povoljnim cenama eto stranaca uvek i u vecem broju...ovako sve manje i manje u udruzenjima koja u startu nude jake ili najjace onima kojima cena jos uvek nije bitna mislim kako na strane tako i na domace...to se otpuca fala Bogu vala i valjano naplati i?I kada se pociste najjaci a i najperspektivniji ...jer su nekima racuni poprilicno prazni ili ce se brzo isprazniti i daj sta das sta i kako dalje?Pocne taj nesrecni redovan lov koji cekaju 95% Srpskih lovaca i tu mi u odpucamo Bogu za plakati.
VOLEO BIH DA SE STVORI KOMISIJA ILI RADNA GRUPA KOJA CE NASUMICE ICI OD UDRUZENJA DO UDRUZENJA I EVIDETIRATI STA SE OTPUCA U TEKUCOJ GODINI.I da vidimo da li umemo ili ne umemo, da li cemo imati u buducnosti i kakvu perspektivu lova na srnecu divljac i na kraju vidimo sta mi to i po kojoj ceni imamo da ponudimo strancima?Udruzenja kojima se domacinski gazduje i koja imaju uvek sta za ponuditi za komercijalan lov ima...ali ih je malo usudjujem se da kazem veoma malo.I to jedni isti gosti posecuju ,novih je malo i bice ih sve manje.Da se ne bavimo suludim idejama da smo jedini i jedinstveni...jer godinama tapkamo u mestu.
Pogledajmo samo koliko clanova ovog foruma ide u lov na srndaca.Koliko je odstrelilo i okacilo slike???Evo na pragu smo juna meseca...voleo bih da gresim!!!Kolce
srbija
 
Planinko011
 Ja nisam pominjao da strance treba peljesiti vec da cenama za strance pratimo okruzenje.
Malo pogledah cene lova u Rumuniji, gde ima prave divljine, pa usi otpadaju. Slagacu ali nesto 2-3 dana lova na patke za 1200e plus provod.

Upravo zato sto se ne puca treba domacem lovcu dati mogucnost da otpuca jeftinije a ne da mu matori skart sa stanglama u ravnici vagne 500 -600 grama.

Stranci u komercijalu dolaze gde su jaki srndaci a pausal daju oni koji imaju slabe.
Moze se u planini otpucati i zlato ali nece niko da odvoji mesec dana za nadmudrivanje.

Pa ako nema ko da plati zlato, nek se mnozi sto duze pa makar crko od starosti.
 
mrwa22250
 

Planinko011 kaže:


Stranci u komercijalu dolaze gde su jaki srndaci a pausal daju oni koji imaju slabe.
i.


Upravo tako.Tamo gde se dobro gazduje i gde je dobra i odlicna brojnost,tu ne fali ni kvaliteta ni ino gostiju.I pre promene cenovnika bili smo sa zlatom najjeftiniji u okruzenju,pa zato i cudi odluka da se bas za zlato spusti cena,kao da ga imamo za izvoz.Tamo gde ima jakih,uvek se u paketu prodaju i nesto slabiji uz korekciju cene i svi zadovoljni.
Ja srnecu divljac lovim u maticnom LU i cene za clanove su vise nego korektne.Srndac do 70 poena je oko 70 evra,a zimus sam odstrelio dva zenska laneta za 80 evra.U cenu je uracunat lovocuvar,vozilo,odstrel i meso.E sad ako je i to nekom skupo bem li ga.
Ko juri trofej,taj mora zavuci malo dublje ruku u dzep-uvek bilo i bice,ali kome to predstavlja zadovoljstvo naci ce nacina da pristedi koji evric i za takav poduhvat jer kao sto rekoh,trofejni srndac se ne puca svaki dan.
Interesantno je da i pored korektnih cena u mom LU ima sekcija gde srnece divljaci nema ni u tragovima,a u nekim kao sto je moja,u jednom reviru brojnost odlicna a u drugom pustos a cesto ih deli asfaltni put ili recica.Tu padaju u vodu teorije o hemiji,mehanizaciji i suncevim pegama.Gde se gazduje tu ima,a gde se mesari nista ili skoro toliko.
Dobar pogled!
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Planinko011
 Znam da je placanje po gramazi cistije, brze i lakse proverljivo a i da je dolazilo do rasprava sa strancima kada se placalo po CIC poenima ali bih ja uvek vise voleo da tako platim srndaca.
Iskreno kada se spremam u lov nikada ne opredeljujem da li cu pucati od koliko poena ali znajuci sebe znam da nikada ne bi odustao da pucam i na zlato. Sreca pa su u brdima retki i prevejani.
Licno nikada ne pucam godisnje preko jednog ili dva srndaca i kriterijumi su mi da je dovoljno starr srndac, da ne jurim kolima za njim i da mi sam diozivljaj lova bude sto vise za pamcenje i svaki mi je prica za sebe.
Opet imam dobre prihatelje koji pucaju 20-25 srndaca u sezoni a nisu milioneri.
Cak im dolaze da seku struju ali kad legne neka lova placa se odmah 10 srndaca neki pausal.
Pucaju iz nive, sa ceke, iz pirsa, na 30 a i na 500m a meso skoro i ne uzimaju.
A ja sam lovocuvara zamlacivao i po sedam dana (svaki dan mu platim dnevnicu), i sklonim pusku koliko puta jer nisu srndaci za pucanje a lovocuvar taman pomisli da je mukama kraj.
I bilo je nekoliko puta da odem u deset lovova i ne otpuxam srndaca te godine i nema zala za tim.
Sad mi je postala uzrecica kad idem u komercijalu rogovi i butovi jelena a lisicija lobanja.
 
coolerns
 Posto smo se malo vise razmahali u temi o zakonu, evo da ne zapostavimo i ove nama sigurno draze teme. Ovaj lepotan me obradovao juce ujutru, jedino sto posle 150m izvlacenja nisam bio previse raspolozen za namestanje i poziranje.
 
Planinko011
 Pre desetak dana se odazvah pozivu drugara iz LU u zapadnoj Srbiji gde najvise volim da idem na fazana da su dali desetak pausalnih srndaca po 200e radi nabavke zice za volijere pa ajde da otpucam nesto.
Za te pare su mi kao starom drugaru i gostu dali mogucnost da pucam od skarta pa skoro sve do medalje.
I samo sto krenusmo dzipom LU na glavni put pored asfalta na celih 30m mlad srndac od 4-5 godina sa dooobrim rogovima pase ko da ne zna da je otvor lova ili zna za termin za clanove koji ce biti polovinom maja.
Kazu hoces li pucati a ja sam alergican na pucanje iz kola, oko kola, sa oslanjanjem na kola i pogledah ih belo zar da mi lov traje 3 minuta koliko je trajala voznja od lovackog doma.
Rekoh da produzimo dalje i da ne bih pucao iz kola.
Posle se ukazala jedna prilika na nekih 120m kroz granje i lisce i posrecilo mi se da je srndac se okrenuo na bok bas u prostor od pola metra bez vegetacije
ali kako nisam obraz prislonio uz kundak podbacih ga ispod stomaka i tako mi laknulo.
Nazalost loviste je takvo da pored sume ima malo livada i kuce su cesto rasporedjene pa se ne mozete upustiti u sednju u kojoj cete povezati nekoliko livada i osudjeni ste na voznju kolima.
Sutradan ujutru posedeh na livadi gde sam omasio srndaca ali avaj on ne resi da mi da drugu sansu.
Kako je sunce odmaklo krenuli smo u voznju kroz sumu i vec kada je trebalo da bude fajront ukaza se srndac tankih rogova okrenut nizbrdo niz neki bukvak. Ja ga naciljah malo iza plecke ali on koraknu pa ulaz dobi skoro po sred stomaka ali je izlaz bio tik iza plecke.
Jos se mucenik survao niz padinu punu stenja i slomi jedan rog koji ne nadjosmo.
Tako prodjoh ko bos po trnju sa ne bas lepim utiskom sto zbog mog pucanja sto zbog voznje kolima.
Sada cu videti da li cu u maju otpucati negde nesto ali da idem u malo divljiji teren ili cu sacekati avgust, parenje i vabilicu.

https://imgur.com...
 
mrwa22250
 Cestitke kolega Odobreno
Sve je to lov i losi pogotci i losi uslovi,a sve osim ranjene i nepronadjene divljaci je uspeh.Vise srece i dobar pogled u sledecem izlasku.
Sa druge strane,tuzno je da usled opadanja clanstva i sve teze finansijske situacije,sve vise udruzenja odlucuje se za pausalni odstrel,bez jasne kategorizacije trofeja.Znam da se nema i da uvek fali za neke tekuce potrpstine,ali na takav nacin ne vidi se boljitak.Samo jedno dobro grlo omogucava skoro ista sredstva kao i tih desetak pausalnih,a koliko ce tu pasti perspektivnih u drugoj,trecoj,cetvrtoj godini,ostaje nam samo da nagadjamo.
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Planinko011
 Hvala na cestitkama Daki i mrwo.
Pravo da ti kazem mrwo kada imam cist promasaj bez krzanja divljaci se ponekad vise obradujem (tacnije lakne mi) nego kada padne na mestu.

Ne msilim da je pausalni odstrel od 150-200e po srndacu sa mesom nuzno los za drustvo ako se u pausalu ne daju medalje i mladji perspektivni srndaci sto je retkost i mozda samo u drustvima gde vlada javasluk.
E sad, ispod 150e stvarno je bolje dati clanovima drustva. I to za 150e ima samo po jugu Srbije i gde sigurno medalju nes ni videti, gde slabo svracaju inostrani lovci na srndaca a i ove nase punise a i kad saberes put, nocenje i vreme ljudi cesto plate skuplje a blize.
Kako sam ovaj lov bio sa Max-om (prosao je slicno kao ja) dogovor je da sada odemo u istocnu Srbiju a najbolje Miroc gde smo samo jesenas ucestvovali u lovu na svinje.
Bilo bi lepo da povedemo i familije na produzeni vikend makar lovili samo jutro dok nasi spavaju ali neki da ih ne imenujem zele da pobegnu malo od obaveza.

Ovaj vec odstreljen srndac ce imati drustveno korisnu svrhu jer je otisao u zamrzivac kod mojih kolega u firmu sa kojom saradjujem i sada uz nesto svinjetine ceka priliku za okupljanje nas 40tak kolega (meni tu upadne i krckanje gulasa gde nacisto izgubim apetit).
Nego sto smo stariji primecujem da bakrac pokrije sve vise kolega a i cug se dobro smanjio.
Secam ce 2003ce, posle vrelog leta, kada je iz Aleksandrovca (rodjeni brat kolege je enolog i pravi za sebe vino) stiglo prvo mlado crno vino u petak vece bure od 80l a ja otisao u lov ali rezervisah 5l za slavu Svetog Nikolu.
U ponedeljak mojeg balona nema. Pa reko zar ste toliko bedni da ste morali i moje da prodate a moje kolege uz smeh kazu nismo prodali ni litar vec smo navaracali drugare i svih 80litara popiliConfused.
 
Finnskogen
 Spanija
Viva la Espana Smile
Finnskogen priložio:
60362411_1083326148525858_1501841894659850240_n.jpg
 
Planinko011
 Evo jednog zanimljivog trofeja koji je odstrelio otac mog skolskog druga iz Sopica kod Lazarevca Milos Jovanovic u svom LU negde oko 1980te godine.

https://imgur.com...

Trofej vredan da se otrgne od zaborava, sto kaze covek "nekada je to bio skart a sada cujem da su takvi trazeni".
Sreca ima i unuku i unuka koji misle da su ti trofeji bas odlicna dekoracijaSmile.
 
Finnskogen
 2019 kazu ko ceka taj doceka, u teoriji ali ne i u praksi. Tri sezone ga pustam da raste i na kraju .......
Finnskogen priložio:
75371568_2424267637621977_5781137310263279616_o.jpg
 
Vuki
 I na kraju Ris ga obori
 
Finnskogen
 Najverovatnije ali ako nista drugo, opet ce zavrsiti na mom zidu samo sto je malo "okrnjen"
 
Planinko011
 Lep srndac i vidim skroz iskoriscenCool.

Ali sve je to priroda i ako je u tvom lovistu i ako si ga uocio pre par godina i pratio nista trofeju ne fali jer je i to lep dozivljaj a nije sramota priznati risu da je bolji lovac.
Mi smo start sezone nadam se samo odlozili za par meseci nadam se a bice prilika da se otpuca bar po neki srndac.
 
Finnskogen
 Naravno. A sto se tice starta sezone kod nas iskreno nikakva steta sto je odlozen. Ja licno mislim da je ono sto se radi kod nas potpuno pogresno. U startu sezone se odstrele najperspektivnija grla i onda skartovi kolo vode. Secam se nekada davno sam pricao sa cika Jovicom Milinkovim moja sestra je stanovala kod njega u Novom Sadu. To je jedan od ljudi koji su postavili temelje lovstva i lovnog gospodarstva u bivsoj YU. Secam se da sam odstrelio odlicnog srndaca na Vukovarskoj Adi negde bilo je to u maju 94-95 ne secam se vise tacno. Zaista lep srnac u zlatu nekih 145 CIC poena samo mu je falilo boje, pa sam se kao mlad lovac pohvalio cika Jovici i u istom pozalio sto su rogovi na zalost jos uvek bledunjavi i nisu dobili onu pravu tamnu boju zrelih rogova sumskog srndaca. Tada mi je cika Jovica cestitao na trofeju ali u istom ukorio jer poenta odstrela srndaca od maja do jula nije otpucavanje trofejnih grla vec skartiranje. Tek kada je skartiranje zavrseno i kada su pravi srndaci svoj genetski kod preneli na novu generaciju dolazi vreme pucanja trovejnih grla. To je nazalost nesto sto se u nasem lovstvu danas okrenulo naglavacke. Mi danas najtrofejnija grla pucamo jos u aprilu, a skartovi stoje u prvim redovima kada krene parenje i onda se kao cudom cudimo pa gde su nam trofejna grla. Skandinavija sa duplo manje hrane i mnogo nepogodnijom klimom ima daleko visi trofejni prosek nego mi koji imamo idealne uslove za uzgoj srnece divljaci. Nazalost
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Galerija abnormalnih srndaća GALERIJA TROFEJA I UMETNIČKIH DELA 86 13.02.2017. 20:42
Rast, razvoj i deformacije parogova srndaća STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 5 12.05.2014. 18:46
Lov srndaća vabljenjem LOV NA KRUPNU DIVLJAČ 13 31.10.2013. 12:50
OSPORAVANJE SA ILI BEZ ARGUMENATA TROFEJA SRNDAĆA ODSTRELJENOG U SRPSKOM KRSTURU 2009. GODINE STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 18 07.10.2011. 21:50
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 17
Online članova: 1


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,869,902 posete www.srbijalov.com