Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Prihrana krupne divljači


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Prihrana krupne divljači
Lovac Stari
 Ovako izgledaju hranilista za Jelensku divljac u Sloveniji. Ispred se vidi secerna repa pred rovom za skladistenje.
img259.imageshack.us/img259/4188/p1020732z.jpg
Dobar pogled.
 
Boban
 Ekstra nema sta ,pravo gazdovanje.B)
 
petar
 A kod nas bi dosli ljudi i posekli hranilista i odneli kuci za ogrev, barem kod nas u Banatu, za ostale ne znam...Sad
Just like old times!
 
Lovac Stari
 img94.imageshack.us/img94/3613/p1020771j.jpg
Opet sam nesto radio za vikend.
Hraniliste za Srnecu divljac u ekstremnim zimskim uslovima. Ograda je da ne bi ulazila Jelenska divljac.
Razmak izmedju stubova(rebara) 25 cm, koliko da se Srne provucu.
Dobar pogled.
 
arsa
 Stari ovo cu ja da uradim da bi se odbranio od bezobraznih ovcara koji zimi teraju ovce na pasu i namerno ih ostave kod mojih hranilica da se lepo najedu kukuruza i lucerke a so mi cak i odnesu.
lovac Joca i Luka srbijalov
 
petar
 Interesantno stari, mada sam ja slusao da nece divljac da jede ako je nesto zagradjeno, duboko, zamraceno, znam da voli samo jako pristupacnu hranu, kao sto i moze da je nadje u prirodi, mada si ti mnogo iskusniji od mene, verovatno si u pravu da ce ovo da uspe...B)
Just like old times!
 
Lovac Stari
 I ovo gore vec divljac posecuje, jutros je usla Srna sa dva Laneta. Ali sada ima i jasle za Lucerku.
img192.imageshack.us/img192/3772/p10207760.jpg
A ovaj decko sa malo obdarenijom Kicankom, sladi se komadima Secerne Repe.
Dobar pogled.
 
Lovac Stari
 Da dokumentujem slikama, ipak se okrece(funkcionise) B).
img257.imageshack.us/img257/1853/p1020789m.jpg
Ko neveruje neka uveca sliku.
img714.imageshack.us/img714/8833/p1020790u.jpg
Dobar pogled.
 
darkon
 Ne vidim razlog da ne bude funkcionalno,sa ovako punim hranilicama.

Lovac Stari,svaka cast.B)
 
eclipse4
 ja sam danas napravio jednu i napunio.ove za srndaca jos nisam izneo,napravio sam ih dve
 
nenadx
 Dodao bih nesto o samoj prehrani a ne tehnickim objektima. Kada je ova tema u pitanju,postoje dve osnovne teze.Po jednoj.divljac se prehranjuje tokom cele godine,ili kada vegetacija miruje.Ovo je primenljivo,pri intezivnom gajenju divljaci,zatim u uslovima lose ili ogranicene kolicine prirodnih hraniva,zadrzavanja divljaci na odredjenim prostorima isl.Druga je da se samo u odredjenim slucajevima intervenise ovom merom Sama rec prihrana8Prehrana) govori o dodavanju hrane,ona zavisi od prehrambenih mogucnosti u lovistu,vrsti divljaci i brojnosti iste.Takodje se moze koristiti tokom cele godine,opet zavisno od prethodnih cinilaca ali i namene lovista.Zimi je cak bitnija kvalitetna od kvantitetne prihrane.Moglo bi se mnogo pisati o tome,ali pojednostavljeno,vazna je jesenja prihrana,kada srneca divljac talozi masne naslage za zimu.Ona je intezivnija tamo gde nema kvalitetnih prirodnih hraniva.Kasnije tokom zime,opet zavisno od uslova,vremenskih i prehrambenih pomoci divljaci.To pomoci,znaci oprezno,jer ako se pocne,nesme se prekidati(opet zbog buraga i biologije
Potrebe za hranivom nisu ista tokom godine,kod div.prezivara.Ona su evolucijom prilagodjena stanisnim i klimatskim uslovima sredine u kojoj zive.
So i voda su potrebni za pravilnu razmenu materija,a njihov poremecen odnos se negativno odrazava na rast,razvoj i opste funkcionisanje.So poboljsava metabolizam tj. doprinosi boljem iskoriscavanju hrane,pa je bitan dobar raspored solista.To vazi i za vodu.Kod prezivara,zeludac je slozen pa za normalno odvijanje procesa varenja u buragu mora da ima 80 procenata vode,bilo leto,bila zima.Sama hraniva su prica za sebe.Neka imaju odredjene prednosti ali i mane...Najracionalnije je stalno poboljsavanje prirodnih prehrambenih mogucnosti,a prihranu prilagoditi uslovima u lovistu.
.Licno nisam pristalica tovljenja divljaci,ali svakako pomoc(narocito pri dugotrajnim ledenim danima)divljaci je potreba,ali racionalno i namenski.Recimo seno i lisnik ako nisu kvalitetni,divljac i neuzima.Ako samo njih jede srni su potrebne enormne kolicine ovog hraniva.Seno,lisnik i zitarice sadrze 10 do 20 procenta vode pa se nemogu svariti dovoljno bez obezbedjivanja velikih kolicina vode(moze se izloziti na snegu,ali ako se brzo nepojedu,propadaju)Glavice suncokreta ako se izloze na snegu,srne(dok nenaviknu)rado jedu,a po hranljivosti jedna glavica zamenjuje naramak lisnika.Za srne najprikladnije su socne krtolaste i korenaste biljke i silaza(sadrze 70 do 90 proc.vode.Silazu divljac rado jede,fizioloski je veoma prikladna,ali se brzo smrzava i opterecuje skladistenje.Ovo navodim jer sve ima svoje prednosti ali i mane.Zastupnik sam poboljsanja prehrambenih mogucnosti i sadnje odgovarajucih biljnih vrsta,time ce se najmanje uticati na prirodni instikt,potrebe,...divljaci a verovatno je i dugorocno gledano rentabilnije.Nadam se da nije suvisno i o tome malo popricati i da vas nisam udavio
Dobar pogodak
 
petar
 Dobar text Nenade, puno korisnih informacija...B)
Just like old times!
 
nenadx
 Ako tako mislis Petre,evo jos nekih iskustava.
Pri prihrani visokokaloricnim kukuruzom ili zitaricama,srna nemoze to dobro probaviti ako nepojede izvesnu kolicinu grube balastne,vlaknaste hrane(recimo izbojci grancica drveca i grmlja).Cak su poznata uginuca srna koje su se najele samo kukuruzom.A recimo zimskim prehranjivanjem kukuruzom se naprave vece stete sumi.U cemu je stvar?Pretpostavka je da ce se prehranjivanjem smanjiti glad,a moze se desiti suprotno.Burag kod prezivara se aktivira kao u letnjim mesecima(one resice se povecaju i smanjuju...)pa se potrebe za hranivima povecavaju....Srna je osetljiva na nagle promene,kako u vrstama,tako i kolicini hraniva...pa oprezno.
U zatvorenim i lovistima sa intezivnim gazdovanjem,prehranjivanje je najcesce potrebno.Naravno i otvorenim ako podbaci godina,recimo u brdskoplaninskim urod zira isl.
Naravno tezi se sto vecoj brojnosti divljaci,telesnoj tezini ali i trofejnoj vrednosti,pa se tehnologija poboljsava.Recimo to se postize visokobelancevinskom hranom.....50%kukuruz,30%sezamove pogace i 20%kokosovo brasno, je stari oprobani recept(F,Vogt).Kasnije se koristio isti recept sa dodavanjem minerala,pa dalje.....
Dobar pogodak
 
petar
 Svakako Nenade, ali kod nas nazlost to ne ide tako, otvoreno loviste, vecinom to sve ide prirodno, prihranom samo malo pomazemo divljaci da prezivi zimu, jer, ipak je to divljac u prirodi, divlja zivotinja, navikla na svakakve uslove i snalazenje, nije domaca stoka...Sto se tice vestackog uzgoja u zatvorenim lovistima sa velikim brojem jedinki, potpuno se slazem sa svim sto kazes...B)
Just like old times!
 
Gandalf the gray
 Da se malo pomogne i srnama!!!
Ne pada sneg da pokrije breg,vec da zverka pokaze svoj trag!!!
 
Gandalf the gray
 I da se malo zalije :-)
Ne pada sneg da pokrije breg,vec da zverka pokaze svoj trag!!!
 
petar
 U sunce ti, kakva je to katana na slici?! $aAa Smeko
Just like old times!
 
Gandalf the gray
 

petar kaže:
U sunce ti, kakva je to katana na slici?! $aAa Smeko
Alatka za secenje trske,posto smo se ubili trazeci srp ili malu kosu za travu i nismo je nasli!
Posluzila je i katana! :-)
Ne pada sneg da pokrije breg,vec da zverka pokaze svoj trag!!!
 
Gandalf the gray
 Ovo je prva hranilica koju sam napravio letos!
Materijal: Dva bagremova stuba,raskovane 4 palete,parce folije i to je to!
Ne pada sneg da pokrije breg,vec da zverka pokaze svoj trag!!!
 
arsa
 Odlicno Gandalf,tako treba. Ko hrani moze i da se nada ulovu.B)
lovac Joca i Luka srbijalov
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Novi Zakon o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 616 24.09.2023. 16:44
Divljač i saobraćaj DIVLJAČ 63 07.08.2022. 21:10
Najznačajnije osobine mesa divljači STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 8 20.07.2022. 20:18
Prihrana sitne divljači u zimskom periodu! DIVLJAČ 377 14.10.2021. 16:24
Izmene zakona o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 116 09.06.2020. 18:05
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 12
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,229,264 posete www.srbijalov.com