Uprava za šume: konačno iznet Nacrt strategije razvoja lovstva Srbije
Posle višegodišnjeg čekanja, svetlost dana je na sajtu Uprave za šume konačno ugledao Nacrt strategije razvoja lovstva u Srbiji, koji predstavlja osnov i strateški dokument na osnovu kojeg će se u narednih 15 godina voditi politika razvoja lovstva u Srbiji. Pored odredjivanja pravaca razvoja lovstva, veoma je važno znati da usvajanje Strategije jeste korak koji otvara mogućnost izrade planova razvoja lovnih područja, na osnovu kojih će se u Srbiji najzad, posle isteka svih rokova, moći pristupiti poslu ustanovljenja i dodele lovišta u skladu sa Zakonom o divljači i lovstvu. Obzirom na proceduru usvajanja Strategije, i kasnije izrade Planova razvoja lovnih područja (konkurs za izradu bi mogao biti raspisan vervoatno početkom jeseni), teško je očekivati da će postupak ustanovljenja i dodele lovišta u Srbiji moći da započne ove godine! Ostaje takodje i da se vidi na koji način će se usvajanje Stretegije razvoja lovstva i izrada Planova razvoja lovnih područja odraziti na lovstvo na teritoriji pokrajine Vojvodine i vojvodjanska lovišta, koja su odlukama pokrajinske administracije pre par godina ustanovljena i dodeljena bez prethodno zakonski predvidjenih preduslova - usvajanja Strategije i izrada Planova razvoja lovnih područja, o čemu smo već dosta toga napisali.
Istovremeno sa objavljivanjem Nacrta strategije razvoja lovstva, odlukom direktora Uprave za šume pokrenut je proces javne rasprave, koji će trajati do 25.07.2014. godine, u kojem će se moći stavljati primedbe na Nacrt, predlozi i sugestije. Tako se u obaveštenju o pokretanju javne rasprave kaže (citat): 'Учесници у јавној расправи су правна лица која се баве пословима из области ловства, физичка лица која су стекла лиценцу за обављање одређених послова у ловству,представници државних органа и друге заинтересоване институције'. Ovakav stav znači da ukoliko 'obični' lovci imaju neke primedbe ili predloge, to mogu dostaviti nadležnim organima isključivo preko svojih lovačkih organizacija, a nikako lično, kao pojedinci-gradjani ove države direktno državnom organu, što bi moglo biti diskutabilno u ovoj inače dobroj vesti iz Uprave za šume, jer ne ostavlja mogućnost lovcima koji nisu članovi nekog LU da daju primedbe i predloge.
Nadalje, na istom sajtu je objavljena i odluka o visini taksi i troškova postupka koje se plaćaju za upravni postupak, pa se recimo odobravanje lovne osnove plaća 40.000 dinara, a ukoliko se radi revizija iste, onda još 30.000 dinara. U obaveštenju su dati i brojevi uplatnih računa.
Nacrt strategije razvoja lovstva, od nekih 50-ak strana možete pogledati ako kliknete na link:
Klub ljubitelja pasa ptičara iz Valjeva u saradnji sa KD Marko Pavlović i LU Braća Nedić organizuje nacionalnu specijalizovanu izložbu pasa ptičara sa dodelom kandidature CAC Srbija.
Izložba se održava 27.07.2014. godine na platou ispred Lovačkog Doma u Valjevu, sa početkom u 9.30 časova.
Sudije na specijalki su Zoran Marković i Žika Mitrović.
Ostale informacije mogu se dobiti, kao i prijave predati na telefone:064-177-86-97(Sanja) i 064-820-96-42(Goran).
dr NM dana 02.07.2014. 20:26 ·
0 komentara · 2459 pročitano
·
Uticaj vanrednog stanja na lov
Poštovana gospodo,
Igrom slučaja ja sam član Lovačkog udruženja iz opštine gde je na snazi jš uvek vanredna situacija.
Da pojasnim, opštinsko mesto je pretrpelo velike štete u zadnjim poplavama, ali ljudski životi kao i materijalna dobra nisu ugroženi već duže vreme, tj. skoro normalno se živi, igraju se fudbalse utakmice, kafane normalno rade, ide se na posao itd.... Lovci su za vreme prave vanredne situacije pomagali stanovništvu, nadgledali divljač i utvrdili da u našem lovačkom udruženju nije bilo šteta na divljači jer je lovište brdsko-planinskog karaktera i divljač se sklonila. Suština priče: '' Vadredna situacija'' se još uvek drži na snazi da bi se lakše sanirale posledice poplava-nema javnih nabavki, stiže pomoć..... i sa jedne strane to je u redu, ali šta se dešava sa grupama građana- Lovaca, koji su uredno uplatili članarine i išli bi u lov u prirodu da zaborave svakodnevne probleme i uživaju u svom hobiju.
U srbiji je vanredna situacija još uvek na snazi u 5-6 opštinskih mesta i ko zna kada će biti ukinute. To je od prilike po opštinskom mestu 300-400 lovaca prostom računicom dolazimo do broja od oko 2000 lovaca koji nemogu da uživaju u svom hobiju , i ako konkretno u našem opštinskom mestu nema nikakvih prepreka da se lov odvija normalno.
Molio bi sve kolege koji mogu da pomognu da se ova situacija prevaziđe, jer inače zbog teške situacije u LSS, kao i u LU imaćemo osipanje članova, još i ako ne budemo pustili lov, bojim se da će članstvo sa sadašnjih 350-400 lovaca spasti na dvocifren broj.
Dobar Pogled onima koji mogu da love!
Pismo predsednika LSS Dragana Šormaza upućeno lovačkim udruženjima!
Srbijalov objavljuje pismo koje je predsednik LSS Dragan Šormaz uputio lovačkim udruženjima, vezano za situaciju u Lovačkom savezu Srbije.
U pismu su direktno prozvani pojedinci iz organa LSS i stručne službe LSS, sa prilično teškim kvalifikacijama: predsednik skupštine LSS Marko Tica, sekretar LSS Svetislav Tatović, član UO Boban Lazić, član UO Dragan Sindjelić, predsednik Nadzornog odbora LSS Pero Škobić, i još neki neimenovani ljudi.
Takodje, u pismu predsednika LSS Šormaza se prethodno zakazana, pa zatim juče naprasno otkazana Skupština LSS naziva SKUPŠTINA DESTRUKCIJE.
Sasvim je izvesno da će ovo pismo izazvati pravu buru u ionako teško uzdrmanom LSS.
Faksimil pisma predsednika LSS Dragana Šormaza možete pročitati ako kliknete na SAZNAJTE VIŠE.
Salto mortale Marka Tice: Odložena već zakazana sednica Skupštine LSS!!!
Na sajtu Lovačkog saveza Srbije osvanulo je saopštenje predsednika Skupštine LSS Marka Tice, kojim se svega dva dana pre termina odlaže već zakazana sednica Skupštine LSS! Sednica je prema već poslatim pozivima trebala biti održana za dva dana, 21.06.2014.
Kao novi termin zasedanja Skupštine LSS naveden je datum 19.07.2014.!?
Nisu navedeni nikakvi razlozi za ovo iznenandno odlaganje, osim da je to uradjeno na inicijativu Upravnog odbora koji je juče imao sednicu. Posle prilično oštrog oglašavanja Nadzornog odbora LSS koji je kritikovao rad predsednika LSS Šormaza u prethodnih 6 meseci, i posle brzopoteznog sazivanja skupštine saveza, sada odjednom par dana pre termina sednice Skupštine, u istom danu se desi sednica UO LSS, sledi momentalno otkazivanje već zakazane sednice!?!? Šta se to desilo? Koji je razlog ovakve nagle promene? Da nije do ovog iznenadnog odlaganja došlo pod nečijim uticajem unutar ili izvan LSS? Da li ovo odlaganje ima veze sa Predlogom novog Statuta LSS, i naročito sa regulisanjem odnosa LSS-LSV? Izgleda da nisu bez osnova priče kako su se prethodnih desetak dana, a i duže, usijavali telefoni kako prema članovima UO LSS, tako i prema uticajnijim članovima i drugih organa saveza. Šta se to iza brega valja? Da nije neko opet pravio neke dogovore, pa izneverio? Svadjaju se izgleda tamo u LSS, bave se sami sobom! Nisu izgleda bez osnova mišljenja da su u LSS podeljeni u nekoliko frakcija: podeljen UO LSS, sukob na relaciji predsednik-sekretar LSS, sukob na relaciji NO LSS-predsednik LSS, sukob na relaciji predsednik skupštine LSS-predsednik LSS, stručna služba bez kompasa nezadovoljna, para nema...
Šta god da je razlog odlaganja, nije navedeno, može se steći ružan utisak, da u ovakvom LSS se više ne zna ko, šta, kada i zašto radi ili ne radi, a da lovci sve više dižu ruke od nacionalnog saveza, jer je zaista već pomalo degutantno šta se sve dešava.
Ostaje samo da se nagadja koji je razlog da se Marko Tica opet 'posipa pepelom', zakazuje pa otkazuje sednicu Skupštine, bez da lovcima i delegatima SKupštine LSS iz osnovnog poštovanja drugih dostavi bilo kakvo objašnjenje?
ZAŠTO JE OTKAZANA SEDNICA SKUPŠTINE LSS, SVEGA DVA DANA PRE TERMINA?
Bog da mu dusu oprosti. Pozdrav Daki, vidimo se u vecnim lovistima !
arnotije Offline
· 24.07.2025. 21:28
Бог да му душу прости, породици живот и здравље.
davorcalic Offline
· 24.07.2025. 19:00
Moje saučešće Darkovoj porodici i prijateljima, veoma sam ga poštovao... Nek mu je slava... Pozdravi Lalu i Mrvicu...
alex Offline
· 24.07.2025. 18:30
Sada primio poruku da je DakiNS.preminuo. Predivan čovek,prijatelj,lj udima,nemam reci kojim bih ga opisao! Darko lovi večnim lovištima sa svojim bretonima. 😞😞😞
AcaNik Offline
· 24.07.2025. 15:13
Наш колега и душа овог форума, DakiNS је умро данас. Нека му је лака земља и да има одличну екипу у вечним ловишти
Lela Offline
· 17.05.2025. 12:37
Krivolov se odvija u Zapadnoj Srbiji, Opština Požega, okolna sela ! Ubijaju se srne !!!