Lovački portal SRBIJALOV - Novosti


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme
Ptičji grip - saopštenje Uprave za veterinu
Ptičji grip - saopštenje Uprave za veterinu

Uprava za veterinu donela mere povodom širenja nove vrste ptičjeg gripa - ugroženi delovi Vojvodine!

Na sajtu Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede objavljeno je Rešenje o proglašenju ugroženog područja i zone nadzora zarazne bolesti avijarna influenca (ptičji grip) H5N8 na teritoriji Srbije! Rešenje nosi datum 15.11.2016.

Imajući u vidu da se nova vrsta ptičjeg gripa rapidno širi u Madjarskoj, Austriji i Hrvatskoj, Uprava za veterinu je preventivno reagovala, pa je svojim rešenjem proglasila za ugroženo područje zonu od 10 km od granice sa Madjarskom, dok je zona prema Hrvatskoj (Severnobački okrug i Zapadnobački okrug) proglašen zonom pojačanog nadzora. Zabranjeno je održavanje sajmova i izložbi ptica, a u ugroženom području je zabranjen promet živinskog mesa i jaja. Naloženo je popisivanje svih vrsta domaće živine u ugroženom području, kao i druge mere za sprečavanje širenja ove visoko zarazne bolesti. Jedna od mera jeste i zabrana naseljavanja pernate divljači u lovištima u ugroženom području - što bi moglo značiti zabranu puštanja fazana iz volijera u lovište!?

Bolest prenose ptice selice (patke, guske, labudovi...), koji ukoliko dodju u kontakt sa domaćom živinom lako mogu da prenesu zarazu, što iziskuje uništenje kompletne populacije živine u nekom domaćinstvu ili farmi. Bolest je prvo evidentirana u Madjarskoj, u županiji Čongrad, koja je poznata kao odmorište ptica selica. Prema poslednjim informacijama u okrugu Bekes na tromedji Madjarske, Rumnije i Srbije na jednoj farmi ćuraka pobijeno je 9.000 jedinki zbog pronadjenih uginulih zaraženih jediniki (http://afludiary.blogspot.rs/2016/11/hungary-hpai-h5n8-detected-at-turkey.html)! Oglasila se i Evropska komisija povodom širenja ptičjeg gripa sa preporučenim merama za sprečavanje širenja zaraze.

Pored domaćih kokoški i farmi pilića, ugrožene su i patke i guske po selima, naročito ukoliko se puštaju da se slobodno kreću po ataru, ali i ćurke, morke, i sve ostale vrste koje se gaje u domaćinstvima. Bolest se retko može preneti na ljude, ali može izazvati ogromne ekonomske štete.

Kompletno saopštenje Uprave za veterinu možete pročitati klikom na link: http://www.vet.minpolj.gov.rs/srb/vesti/vesti-o-dogadjajima/585-resenje-o-proglasenju-ugrozenog-podrucja-i-zone-nadzora-zarazne-bolesti-avijarna-influenca

Za pohvalu je potez Uprave za veterinu koja je povodom pojave ptičjeg gripa izradila dva uputstva-prezentacije u Power Pointu, jednu prezentaciju za živinare a drugu za veterinare, gde se na slikovit način objašnjavaju simptomi zaraze, putevi širenja i posledice zaraze. Ta uputstva  možete pogledati na linku: http://www.vet.minpolj.gov.rs/srb/avijarna-influenca . Takodje je za pohvalu što je Uprava za veterinu postavila dežurni link na kojem će pratiti sve informacije o pojavi ili širenju ove N5H8 zaraze u Srbiji. Zaista, pravovremena, celovita, efikasna, odgovarajuća i delotvorna reakcija Uprave za veterinu - bilo bi lepo kada bi tako reagovali i u nekim drugim slučajevima vezanim za lovstvo!

Saopštenje i upozorenje  o ovoj visoko patogenoj bolesti H5N8 je izdala i FAO (organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu) na svom sajtu: http://www.fao.org/europe/news/detail-news/en/c/451313/ . Kako piše na sajtu FAO, virus H5N8 se prvo pojavio pre par meseci u južnim delovima Rusije odakle se sa početkom migracije ptica širi dalje prema jugozapadu kontinenta.

O širenju ptičjeg gripa i merama koje se preduzimaju u Srbiji članak donosi i dnevni list ALO. Link: http://www.alo.rs/ne-jedite-madarsku-piletinu-i-jaja/82874

Nije poznato za sada da li će pojava i širenje avijarne influence imati nekih posledica po lov ptica u Srbiji i Vojvodini, pre svega pataka i gusaka. Jedino je za sada kao mera uvedena zabrana naseljavanja pernate divljači u ugroženom području (pojas 10km duž granice sa Madjarskom). Nema naznaka (za sada) da će se desiti zabrana lova, ali treba imati u vidu da koridor selidbe tih ptica ide upravo preko Srbije, iznad Vojvodine, pa dolinom Morave dalje prema jugu. Obustava lova bi samo značila povećanje gustine ptica na odmorištima a time se povećava rizik širenja zaraze. Po našim informacijama sa terena dobijenim od lovaca koji žive u ugroženom području, već je od strane veterinara i veterinarskih tehničara počeo obilazak domaćinstava i farmi, popisivanje živine i informisanje vlasnika o mogućoj pojavi zaraze. Apelujemo na kolege lovce da svaki pronalazak uginule pernate divljači obavezno i bez odlaganja prijave nadležnim inspektorima!

Sećamo se da je pre više godina takodje bila vanredna situacija povodom pojave ptičjeg gripa H1N1, i da su i tada bile preduzimane odredjene mere. U medjuvremenu je došlo do mutacije virusa, pa je izgleda novi soj virusa izazivača avijarne influence još virulentniji medju pticama.

Zanimljivo u ovoj priči jeste činjenica da se čuveni samozvani zaštitari ptica i klevetnici lovaca iz DZPPS predvodjeni Milanom prepodobnim Ružićem nisu ni jednom rečju oglasili povodom pojave zaraznog ptičjeg gripa! Možda imaju prečeg posla od brige za ptice pogodjene ovom bolešću, ili su se preplašili od moguće zaraze? Možda bi prisustvo tako 'velikih stručnjaka' za ptice u ugroženom delu Vojvodine bilo od pomoći, ili bi samo smetali? Doduše, to se ne plaća, pa možda zato nije interesantno - lovci i inspektori (koji su takodje oklevetani od strane zaštitara) će da vode brigu o eventualnim uginućima divljači i da pokušaju da brane fond divljih ptica i domaće živine, a zaštitari? Oni će da mapiraju tetreba (28 komada u Srbiji) i još par vrsta za 1,5 milion dinara lovačkih para! SRAM VAS BILO!!!

Nije se ovim povodom, koliko je poznato, oglasio ni Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, kao referentna ustanova, a nema reakcije ni dr Slobodana Puzovića, rukovodioca u tom Zavodu, koji je kao zaštitarski guru veoma aktivan kada se dele sredstva iz Fonda za razvoj lovstva zaštitarima.

Takodje, na sajtu Uprave za šume (nadležna za lovstvo) nema nikakve informacije o pojavi avijarne influence medju lovnim vrstama ptica. Lovački savezi (svi redom!) takodje izgleda smatraju da ne treba da informišu svoje članstvo o ovom globalnom problemu koji bi mogao vrlo lako da postane i naš lokalni problem!

DOPUNA VESTI 25.11.: Kako javljaju mediji u Madjarskoj je došlo do nove pojave zaraze na jednoj farmi pataka u Bač-Kiškun okrugu, uspostavljena je sigurnosna zona prečnika 10 km. U Nemačkoj se u pokrajini Donja Saksonija sprema uništenje 16.000 ćuraka na farmi. U toj oblasti poznatoj po živinarstvu uzgaja se oko 35 miliona peradi.

Virus ptičjeg gripa H5N8 je do sada prijavljen u više zemalja: Madjarska, Poljska, Danska, Holandija, Hrvatska, a nove loše vesti stižu i iz Nemačke, Austrije, Švajcarske... Zabeležena je i pojava H5N8 u Alžiru gde ptice selice odlaze da prezime. Evo link: http://fortune.com/2016/11/12/bird-flu-outbreak-europe/ . Poslednja vest od pre par sati glasi da je i Švedska pogodjena ovom zarazom, i da su odlučili da posle jučerašnjeg uništenja 37.000 peradi odmah unište još 200.000 jedinki u pokušaju da zaustave širenje zaraze. Link: http://www.thelocal.se/20161125/sweden-to-cull-37000-poultry-after-suspected-bird-flu-outbreak

FACE članak o lovkinji Sanji Momčilović Bognič
FACE članak o lovkinji Sanji Momčilović Bognič

Lepa vest: evropska lovačka federacija FACE objavila profil naše lovkinje Sanje Momčilović Bognič

U okviru kampanje za povećanje učešća žena u lovstvu, evropska lovačka federacija je na svom zvaničnom sajtu, u odeljku 'O nama', na stranici pod nazivom 'Evropski lovci' objavila profil Sanje Momčilović Bognič, naše poznate lovkinje, lovnog radnika i kinologa iz Bečeja, koja je i član Srbijalov portala. Pišući o Sanji, uz fotografiju koju donosimo uz naslov ove vesti, na zvaničnom sajtu FACE se kaže sledeće (prevod sa engleskog):

'FACE se posebno fokusira na žene lovkinje kako bi naučili više o njihovim motivima, izazovima i pogledima. Ukratko o Sanji Momčilović Bognič iz Srbije. Sanja je arhitekta iz Bečeja, Srbija. Aktivan i strastven lovac je 26 godina. Lovom je počela da se bavi kada je imala 28 godina, a danas je predsednik Damskog lovačkog kluba Bečej, osnovanog oktobra 2012. godine. Takodje je član Lovačkog saveza Srbije i Damskog ogranka CIC, Artemis kluba.

Njena ljubav prema prirodi je glavni razlog zašto je postala lovac, ali takodje voli i druženje sa ostalim damama sa kojima lovi. Pored odlaska u lov sa članovima Damskog lovačkog kluba, čeesto odlazi u lov sa svojim suprugom Šandorom Bogničem, koji je takodje strastveni lovac.

Lovi tokom cele sezone, sa svojim lovačkim psima.'

Lepo je kada možemo da prenesemo neku lepu vest o našim lovcima ili dogadjajima u lovstvu Srbije vidjeno očima drugih. Tim pre nam je drago kada jedna vrlo ozbiljna organizacija kao što je FACE (čiji član je LSS) prenese tako nešto. Treba reći i to da je presek Sanjinog lovačkog profila jedan medju svega petnaestak sličnih profila dama lovkinja Evrope koji se nalaze na sajtu FACE.

Orginalnu vest možete pogledati klikom na link: http://www.face.eu

Čestitke, Sanja!

Srbijalov Admin Tim

Shvatanje lova i problema sa zaštitarima
Shvatanje lova i problema sa zaštitarima

'Lov je etičan kad je prirodan!'

U uticajnom lovačkom magazinu 'Dobra kob' (izdanje Slobodne Dalmacije) koji izlazi u Hrvatskoj objavljen je preveden tekst autora Brune Modugno, kolumniste italijanskog lovačkog magazina 'Caccia e Passione' i vrsnog lovca.

Članak koji zaslužuje svaku pažnju, a koji se bavi shvatanjem lova i problemom sa samozvanim zaštitarima objavljujemo uz odobrenje uredništva magazina 'Dobra kob' u integralnom obliku, i zahvaljujemo im se za dozvolu za objavu na Srbijalov. Zahvaljujemo se takodje i koleginicama lovkinjama i kolegama lovcima iz Hrvatske koji su nam skrenuli pažnju na postojanje tog teksta i koji se solidarišu sa lovcima iz Srbije u odbrani od zaštitarskih ataka na sve što ima veze sa lovstvom i lovom u Srbiji.

Preporučujemo svim članovima i gostima Srbijalov lovačkog portala da svakako pročitaju članak. Takodje preporučujemo i samozvanim zaštitarima da pokušaju da malo prošire vidike i da prestanu da se bave jednostranim pogledomm na prirodu i optužbama 'an general' na račun svih lovaca i lovnih radnika - onih ljudi koje njihov predvodnik Milan Ružić direktno u kameru naziva (citat) 'ološem i džukelama'!?

„Prstom u oko“

PRSTOM U OKO Talijanski vrsni pisac i stravstveni lovac Brune Modugno, na svoj osebujan način,   odgovara na vječno pitanje : Zašto idemo u lov ?

Lov je etičan kad je prirodan

Animalizam je vrsta nehumane moderne religije koju prakticiraju svi koji žive u gradovima i koji su odavno izgubili svaki doticaj s prirodom zasnivajući svoje viđenje na lažnoj i idiličnoj slici Majke Prirode

Bruno Modugno  je dugogodišnji kolumnist talijanskog lovačkog časopisa „Caccia e Passione“ („Lov i strast“),  te piše u rubrici „Prstom u oko“. Kao vrsni pisac i strastveni lovac ima osebujni pogled na lovstvo i njegov je zagriženi branitelj. Sa svojom „Prstom u oko“ doslovno „terijerski“ brani svoje stavove, tako da ga u, najčešće, (pre)birokratiziranoj javnosti drže za advocatus diaboli talijanskih  lovaca.

Kompletan tekst članka možete pročitati ako kliknete na SAZNAJTE VIŠE

Zaštitari 4. deo - epilog

Samozvani zaštitari iz DZPPS nastavljaju sa propagandom protiv lovaca Srbije!

Pre desetak dana smo objavili frapantnu vest da je iz Fonda za razvoj lovstva, koji lovci pune svojim uplatama, samozvanim zaštitarima iz DZPPS odobreno ukupno 1,5 miliona dinara za jedan projekat. Velika buka se digla, posle svega što su samozvani zaštitari radili po lovištima Srbije i posle onoliko izmišljenih i fabrikovanih podataka, ogorčenje lovaca kako na zaštitare tako i na one koji su im odobrili sredstva je opravdano bilo veliko. Nekim lovcima i lovnim radnicima je ovaj potez nadležnih iz Uprave za šume oko dodele sredstava zaštitarima ličio na pokušaj da se 'kupi mir', ali od toga naravno nije bilo ništa! Prividan mir, ako ga je uopšte bilo, potrajao je desetak dana, u kom periodu su se društvene mreže i lovački portali usijali od besa lovaca na takvo olako bacanje lovačkih para.

Novi šok stiže, ali ovaj put ne samo u Srbiji, nego u celom regionu Balkana! Evo o čeu se radi:

Regionalna uticajna arapska TV mreža Al Jazeera (Al Džazira) Balkans koja emituje svoj program u svim državama Balkana (Srbija, Hrvatska, BiH, Crna Gora...) će u sredu u udarnom terminu u 19:05 emitovati onu propagandnu zaštitarsku dokumentarnu emisiju pod nazivom 'Ravnica bez ptica', koja je ranije već prikazana u Srbiji - istu onu emisiju u kojoj Milan Ružić & co. iz DZPPS prozivaju sve redom da su krivi za ono što oni zovu masakrom ptica; krivi su po njima pre svega lovci, ali ništa manje ne štede ni neke druge, uključujući tu i baš one državne organe koji su im sredstva odobrili!!! Tako u najavi emisije u Hrvatskoj piše sledeće: 'Film Ravnica bez ptica prati mladog ornitologa Milana Ružića i njegove saradnike u borbi protiv krivolova ptica u Srbiji. Uprkos dokazima o nezakonitom lovu i trgovini pticama, nadležni na svim nivoima odbijaju reagovati, usljed čega se krivolov nesmetano nastavlja, ugrožavajući opstanak nekolicine ptičjih vrsta u južnoj i jugoistočnoj Evropi. Ružić sa kolegama ornitolozima na sebe preuzima odgovornost da ove ptice zaštiti.'!

Uradjen je i kratki trailer za najavu emisije u kojoj zaštitari direktno prozivaju državne organe Srbije - upravo one koji su im (nezakonito?) dali sredstva iz Fonda za lovstvo za neki projekat! Trailer pogledajte klikom na link https://www.youtube.com/watch?v=dCCCnGQ_F0A . Lepo im sada preko TV Al Jazeer Balkans samozvani zaštitar Ružić i ekipa vraćaju, upravo po staroj srpskoj poslovici 'hrani kuče da te ujede!'!!! Sada će ceo Balkan u onoj emisiji gledati kako Milan Ružić 'postrojava' v.d. direktora Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede u ranu zoru u jednom vojvodjanskom lovištu gde su navodno nadjene vabilice, za koje nije sigurno da li su ih baš zaštitari podmetnuli, slušaće milioni gledalaca zaštitarske priče kako inspekcija, policija i carina učestvuju u kriminalu u lovstvu, a sve to bez ikakvog konkretnog dokaza!!! Slušaće ceo Balkan fabrikovane podatke o odstrelu ptica, ma milina jedna će da bude! Kažu u traileru da je 'došlo vreme da zaštitari uzmu stvar u svoje ruke!'?!? Od koga da uzmu?!?

Neke naše kolege lovci iz Hrvatske su kontaktirali Srbijalov portal, skrenuli nam pažnju na pravu kampanju koja se u Hrvatskoj sprovodi već par dana oko reklame emitovanja zaštitarske emisije. Zahvaljujemo hrvatskim kolegama lovcima na blagovremenim informacijama, solidarnosti i saradnji!

Sve u svemu, emitovanje zaštitarske emisije na Al Jazeera biće 'lepa' reklama za Srbiju i lovstvo Srbije - indirektno potpomognuta onim ljudima kojima je u opisu posla da vode računa o lovstvu, da ga razvijaju i unapredjuju, potpomognuta parama koje su lovci i korisnici lovišta u Srbiji uplaćivali u Fond za razvoj lovstva!!! Kakav autogol nadležnih, prosto za primer kako se neko stručno 'upucao u nogu'! Oni koji su delili lovačke pare su trebali da vode računa o unapredjenju lovstva - e pa kako ga unapredjuju, tako ga Milan Ružić i kompanija svestrano uneredjuju, istovremeno prozivajući one koji im dadoše pare!!! I to možda baš pare koje su lovci uplatili!!! Može se, posle ovoga, lako stvoriti u glavi slika nekih zaštitara kako se vesele i slatko smeju jer su namagarčili i lovce i one koji treba da upravljaju lovstvom u Srbiji!

Kakav efekat će regionalno emitovanje emisije 'Ravnica bez ptica' imati na lovstvo i lovni turizam u Srbiji, možemo samo da pretpostavimo. Kako će na Srbiju gledati u medjunarodnim organizacijama, to se već čulo na zasedanju FACE u Briselu, pre mesec i po dana. Kakva će slika biti stvorena o srpskim lovcima, takodje je jasno - svi smo generalno i paušalno optuženi da vršimo masakre, i da doprinosimo nestanku pojedinih vrsta! Kakav efekat će ova emisija imati na ruralni razvoj u Srbiji, jasno je iz aviona! Kako se osećaju državni činovnici, pripadnici policije ili carine, ili inspektori kad ceo Balkan, a verovatno i šire, bude čuo Ružićevu verziju i vidjenje lovstva Srbije - mediji su moćno sredstvo za kreiranje javnog mnenja! Da li lovci, državni činovnici, policija, carina, inspekcije i svi drugi treba da okrenu i drugi obraz da im Ružić i ekipa zalepe još koji vruć šamar? Ili još gore, da ista ta ekipa ponovo pljune na obraz tih protiv kojih vode kampanju?

Čestitamo nadležnoj gospodi iz Uprave za šume na bacanju para u zaštitarsko bure bez dna i verovatnu upotrebu lovačkih para u antilovačke svrhe, a možda i u svrhu blaćenja državnih organa Srbije po inostranstvu!? Evo vam efekat, gospodo, pa uživajte, bićete regionalno popularni i označeni medijski kao eventualni (sa)učesnici u kriminalu u lovstvu, ili kao oni koji tolerišu kriminal?!

Lovci su ionako već toliko ocrnjeni i stigmatizovani da je većini uglavnom svejedno.

Dajte Ružiću još lovačkih para, dižite cifru dok nedosegnete granicu kada će Ružiću biti dovoljno, ili skratite nam svima muke i ponižavanja pa jednostavno zabranite svaki lov, što JESTE cilj Koalicije zaštitarskih NVO kojoj pripada i Društvo za zaštitu i posmatranje ptica Srbije. Od davanja lovačkih para zaštitarima, preko zabrane lova jedne po jedne vrste, ostaje još samo jedan korak do opšte zabrane lova. Imate primer Albanije, gde je kompletan lov zabranjen,evo sad imate i primer Rumunije gde su najatraktivnije vrste odjednom zabranjene za lov... Zaštitari to ionako predlažu, zabranu lova i to na globalnom nivou - pa učinite dobrim ljudima zaštitarima zadovoljstvo, a lovci? Šta sa njima? Ma ko njih uopšte zarezuje i pita za bilo šta, jel tako? Oni ima da plaćaju zaštitarsko onanisanje i neprirodni coitus u lovačku glavu i lovački mozak!

Zapamtite kolege lovci imena ljudi koji su sada na čelu lovačkih organizacija, i koji ni prstom ne mrdaju da zaštite svoje članstvo od ponižavanja, klevetanja i sličnih napada, koji su sve gori i gori! Zapamtite kolege lovci i imena onih koji su pomoću sredstava iz Fonda za razvoj lovstva pokušavali da i po cenu kršenja normi nadju truli kompromis sa zaštitarskim jastrebovima koji već tri godine bez prestanka hajče po svemu što ima veze sa lovstvom u Srbiji, potpomognuti prvo ogromnim sredstvima iz inostranstva i jednostranim izveštavanjem medija u Srbiji, a evo sada indirektno potpomognuti i našim vlastitim novcima i regionalnim medijima.

U istoriji lovstva Srbije ovo je možda najteži trenutak u poslednjih pola veka, kako po pitanju članstva u lovačkim organiizacijama, tako i po pitanju brojnog stanja divljači u lovištima, a verovatno i po ugledu koji imamo, u Evropi pre svega. Zasluge za ovakvo stanje imaju oni koji predstavljaju lovce Srbije i oni koji odučuju o lovstvu upravo ovih par godina pišu istoriju koje će se verovatno neki novi budući naraštaji lovaca stideti. Naravno i svaki lovac pojedinac koji se svojim neodgovornim ponašanjem prosto nudi zaštitarima kao meta, usput nudeći i svoje kolege! Svako izbegavanje priče o tome i šminkanje ružne stvarnosti je samo zamazivanje lovačkih očiju.

Da bi problem bio rešavan i rešen, moramo prvo shvatiti da problem postoji. Lovci nisu problem, ali jesu deo rešenja.

Raspisan Konkurs za sredstva Fonda za lovstvo u Vojvodini
Raspisan Konkurs za sredstva Fonda za lovstvo u Vojvodini

Pokrajinski sekratarijat za poljoprivredu: Raspisan je konkurs za dodelu sredstava iz pokrajinskog Fonda za razvoj lovstva!

Na sajtu Pokrajisnkog sekretarijata za poljoprivredu objavljen je konkurs za dodelu sredstava iz pokrajinskog Fonda za razvoj lovstva za 2016/17 godinu. U ovoj godini je slično republičkom i pokrajinski Fond za razvoj lovstva takodje uvećan, pa ukupan iznos sredstava koje će se raspodeliti učesnicima iznosi preko 41,5 milion dinara.

I dalje se sredstva iz pokrajinskog Fonda za razvoj lovstva usmeravaju iz godine u godinu stalno za iste namene: volijere, hranilice, bunari, mopedi, računari, itd., pa nije jasno za čega će posle 6 godina postojanja Fonda korisnici lovišta moći da konkurišu imajući u vidu konkursno pravilo da jedan korisnik lovišta za jednu namenu može konkurisati samo JEDNOM! Uglavnom, do sada su svi korisnici lovišta ispucali mogućnost apliciranja za konkursom navedene namene. Praktično, dobar deo korisnika lovišta je ovom odredbom onemogućen da uopšte konkuriše na ovaj konkurs! Možda bi trebalo razmotriti mogućnost da sami korisnici lovišta predlažu projekte za namene koje su im potrebne, a ne da im se nameće stalno jedno te isto, uz ograničenja koja diskvalifikuju veći broj potencijalnih učesnika!

Novitet koji smatramo da treba pozdraviti je što će jedan deo sredstava Fonda biti namenjen striktno istraživanju drastičnog umanjenja populacije zeca u Vojvodini, sa posebnim akcentom na uticaj pesticida! Ideja odlična, ali kao i uvek od ideje do realizacije postoji mogućnost da se priča raspline i da rezultat bude jadan. Barem u tome smo stručnjaci, da dobru ideju izvrnemo u praksi.

Pokrajinski sekretarijat je što se tiče rokova za konkurisanje bio nešto velikodušniji od Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, pa je rok za podnošenje dokumentacije 21.11.2016. godine!

Da ne dužimo: kompletnu informaciju sa linkovima za tekst konkursa i sve ostalo što je potrebno možete pročitati na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za poljopirvredu, klikom na sledeći link:

http://www.psp.vojvodina.gov.rs/VestiCyr.aspx?Id=21040


Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,481
Najnoviji član: Vojo

Poslednje vesti
ОТВОРЕН 16. МЕЂУНАРОДНИ САЈАМ ЛОВА, РИБОЛОВА И ...
ШАКАЛ ВАСА ЈЕ ИМПРЕСИВАН ПЛИВАЧ И МАРАТОНАЦ
JAVNA RASPRAVA O NACRTU ZAKONA O ORUŽJU I MUNICIJI: Rasprava će trajati do 20. ap...
46. Međunarodni sajam nautike, lova i ribolova
Lovna sezona jelena svih polova traje do 15. februara

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


Vojo
Offline
· 30.05.2026. 09:29

Pozdrav kolege lovci, da li neko zna dobrog oružara Beograd ili okolina, treba mi zbog moje toz 34, ne radi mi levi indikator zapetosti udarnih igala,hvala, pozdrav?


avatarINTERMAKER
OfflineAdmin
· 19.11.2025. 12:42

Podunavac Bye


avatarPodunavac
Offline
· 17.11.2025. 20:08

Поздрав другари. Дуго ме није било.


avatarkrilas
Offline
· 25.07.2025. 13:27

Bog da mu dusu oprosti. Pozdrav Daki, vidimo se u vecnim lovistima !


avatararnotije
Offline
· 24.07.2025. 21:28

Бог да му душу прости, породици живот и здравље.



avatardavorcalic
Offline
· 24.07.2025. 19:00

Moje saučešće Darkovoj porodici i prijateljima, veoma sam ga poštovao... Nek mu je slava... Pozdravi Lalu i Mrvicu...


avataralex
Offline
· 24.07.2025. 18:30

Sada primio poruku da je DakiNS.preminuo. Predivan čovek,prijatelj,lj
udima,nemam reci kojim bih ga opisao! Darko lovi večnim lovištima sa svojim bretonima. 😞😞😞


avatarAcaNik
Offline
· 24.07.2025. 15:13

Наш колега и душа овог форума, DakiNS је умро данас. Нека му је лака земља и да има одличну екипу у вечним ловишти






Lela
Offline
· 17.05.2025. 12:37

Krivolov se odvija u Zapadnoj Srbiji, Opština Požega, okolna sela ! Ubijaju se srne !!!


tomo vrbas
Offline
· 20.04.2025. 08:48

Христос Васкресе.

66,767,014 posete www.srbijalov.com