Pronađene su tri eje močvarice i jedan mišar, zaštićene vrste ptica.
- Uginule ptice su sada u Veterinarskom institutu u Novom Sadu na daljoj analizi, ali postoji velika sumnja da je neko namerno ostavio otrovane crkotine i da su se ptice od njih otrovale. Zbog toga smo potražili pomoć od Ornitološkog društva u Mađarskoj koje ima specijalno dresiranog psa koji traži otrove i otrovane ptice grabljice. Obavešteni smo da je u toku rešavanje dokumentacije i da će najverovatnije u sredu pas biti dopremljen na Ludaš – kaže Oto Sekereš, čuvar zaštićenog područja u JP „Palić Ludaš“.
Najnovije trovanje ptica nije jedinstven slučaj u Vojvodini, ali po prvi put se povodom toga radi angažuje dresirani pas i radi detaljna istraga. Sekereš podseća da najviše uginuća zaštićenih ptica ima pored Dunava.
- Nedavno je bio slučaj uginuća orlova kod Martonoša i Adorjana, a prošle godine je neko trovao ždralove kod Čoke. Verujemo da je reč o ilegalnim poslovima i da se pticama, ali i lisicama i drugim zaštićenim vrstama baca otrov – kaže Oto Sekereš.
U JP kažu da je Specijalni rezervat prirode Ludaško jezero veoma važno stanište za ptice i da se u okviru Subotičke peščare, Selevenjske pustare i Palićkog jezera nalazi oko 260 obeleženih zaštićenih vrsta. Zbog toga je 2012. godine na severu Bačke i otvoreno hranilište za ptice grabljivice sa osmatračnicom koja služi za naučno–istraživački rad i evidenciju podataka o vrstama ptica.
Izvor: www.blic.rs
dana 21.03.2016. 21:42
dana 22.03.2016. 08:49