Ujedinjene nacije formirale radne grupu za borbu protiv nezakonitog lova na ptice selice u Mediteranskom basenu!
Na sajtu Deutsche Welle objavljen je članak-intervju u vezi novoformirane Radne grupe Ujedinjenih nacija za borbu protiv krivolova migratornih vrsta prica. Formiranje Radne grupe je delom isforsirano kampanjom koju je vodila NVO 'BirdLife International', čiji su članovi i neki od domaćih zaštitarskih organizacija. Da podsetimo, 'BirdLife International' je potpisnik Sporazuma sa lovačkom medjunarodnom organizacijom FACE (čiji je član i Lovački savez Srbije), baš u vezi održivog lova.
Iako će se u svom radu novoformirana Radna grupa UN baviti pre svega nelovačkim grupama ljudi koji hvataju ili ubijaju ptice selice, jedan deo problema koordinator Radne grupe UN vidi i kod lovaca. Osnovano ili ne, procenite sami. Svaki lovac koji poštuje divljač i prirodu je svakako protiv masovnog uništavanja čitavih jata ptica selica uz pomoć mreža, pisano je o tome na Srbijalov portalu. Takodje svaki normalan lovac je protiv nezakonitog odstrela zaštićenih vrsta ptica, i o tome smo pisali na forumu, i pozdravljali akcije stručnih službi i policije u hvatanju prekršilaca,neretko stranih državljana. Šta nas lovce u Srbij kao ivičnoj zemlji Mediteranskog basena čeka posle ovog poteza UN? Pročitajte pažljivo intervju, pa ćete мoći da steknete utisak kuda će sve ovo da vodi. Evo teksta pomenutog intervjua:
Нова радна група УН-а за борбу против лова птица селица
Више од 20 милиона птица селица се сваке године незаконито убије и тргује њима у медитеранском басену. Нова радна група УН је направљена тако да се ухвати у коштац са овим проблемом. Питали смо координаторку Цармен Навес да нам нешто више каже о томе. Птице селице лете милионе километара између њихових терена за размножавање и зимских станишта. Али по доласку у Европу, неке се сусретну са непријатаним крајем у рукама ловаца, који убијају милионе водених птица, птица певачица и грабљивица сваке године. Сада, Конвенција Уједињених нација о миграторним врстама је основала радну групу за заштиту ових птица - од којих су неки већ угрожени. Радна група је управо завршио свој први састанак икада, у Каиру.
DW: Како ће нова радна група радити у борби против илегалног лова птица?
Carmen Naves: Група је састављена углавном од државних званичника, представника из сваке од приморских земаља у Медитерану, а такође и једног броја посматрача, укључујући и међународне организације, невладине организације, агенције Уједињених нација, итд. Радна група ће се у основи фокусирати на спровођење закона и у ту сврху ће обезбедити средства за земље у борби против илегалног убијања птица у својим земљама.
DW: О којим птицама посебно говоримо?
Постоји велики број угрожених врста. Све оне су птице селице, који мигрирају нарочито у јесен и пролеће. У јесен мигрирају из Европе у Африку, а затим у пролеће се враћају у Европу путују како би се легле. Према студији Бирдлифе Интернатионал, процењена је да се 25 милиона птица селица убије сваке године. И то је само скромна процена.
DW: То је веома висок број. Да ли говоримо о птицама које се намерно убијене или птица убијених јер су погодили далековод или су укључени у неку врсту незгоде?
Не, ми говоримо о намерним убиствима, намерној акцији која иде против међународног закона. Царински органи су кључни у борби против илегалне трговине птицама певачицама. Различите методе убијања птицa се користе, укључујући и хватање са 'магла' мрежама. То су мреже које се постављају на самој обали поред мора. Птице нису у стању да их виде. То је једноставан начин да се ухвати велики број птица. Птице ухваћене у мреже онда обично умиру веома споро и болно. Ту је и метод лепљења. Ради се уз помоћ једне врсте лепка преузетог из дрвећа који се затим прошири на гране дрвећа, тако да птице које слете на грану бивају заробљене. Опет, то је веома болан и спор метод убијања птице. Неке птице су такође упуцане.
DW: Па зашто људи раде ово?
Постоји неколико разлога. Као прво, постоји комерцијална сврха и егзистецијални разлог - људи лове ове птице или као храну или да их продају као украсне птице за кавезе. У медитеранском региону висок број заробљених птица певачица заврши у кавезима где умиру постепено, тако да су посебно погођене овим проблемом. Ту је и културна компонента. Лов птица је традиционална пракса вековима. У многим земљама у региону, то је као спорт. Више од 25 милиона птица селица су убијене сваке године, према новој студији од БирдЛифе Интернатионал
DW: Радна група тражи решење у правним аспектима, али постоје и стварни волонтери који излазе и покушавају ухватити те људе. Како то функционише?
Ово значи јачање акције полицијских снага. Требамо хитну акцију у овом тренутку због великог броја птица селица које се убијају сваке године. Радна група ће такође помоћи обуку судија и полицајаца - такође је важно и да се повећају казне.
Carmen Naves је координатор Међувладине радне групе за противправно убијање, заробљавање и трговину птицама селица на Медитерану.
Izvor orginalnog teksta na engleskom: http://m.dw.com/ |
dana 29.07.2016. 11:42
dana 29.07.2016. 14:23
dana 01.08.2016. 09:56