Lovački portal SRBIJALOV - Novosti: Odšteta za zgaženu srnu


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Odšteta za zgaženu srnu
Presuda: odšteta za zgaženu srnu 200 hiljada dinara!

Pred Osnovnim sudom u Novom Sadu, 12.09.2011. godine doneta je presuda, kojom se prihvata tužbeni zahtev LU 'Bač' iz Bača, za naplatu štete za zgaženu srnu. Tuženo je DDOR 'Novi Sad'.

Naime, pre nešto manje od godinu dana, na magistralnom putu u Baču, dogodila se saobraćajna nezgoda u kojoj je jedno vozilo usmrtilo srnu. Policija je obavila uvidjaj, a na lice mestaje došaoi predstavnik LU Bač, Jošić Boris. Tom prilikom je utvrdjeno da je na putu postojao znak upozorenja 'Divljač na putu', kao i sve druge okolnosti nezgode. Nadjena je i usmrćena srna.
Obzirom da je vozilo bilo osigurano, LU Bač se obratilo osiguravajućoj kući, sa zahtevom za naknadu štete, a u skladu sa 'Pravilnikom o visini štete za protivzakonito ulovljenu divljač ili na drugi način uništenu divljač'. Po tom Pravilniku, visina odštete za srnu iznosi 200.000 dinara! Osiguravajuća kuća je odbila da plati navedeni iznos, pa je pokrenuta parnica pred Sudom.
Imajući u vidu navedeni Pravilnik, Sud je glatko presudio predvidjenu visinu odštete, i obavezao tuženog (osiguravajuću kuću), da plati predvidjenu štetu zajedno sa pripadajućom kamatom, i pride još iznos od oko 47 000 dinara, na ime troškova postupka.
Treba reći, da je tužena strana prvo pokušala da svoju obavezu umanji tako, da isplati cenu odstrela srne, po cenovniku LSS (oko 8000 dinara), medjutim, LU Bač nije pristalo na tako nešto, pa je u sudskom sporu, potvrdjeno da LU ima pravo na daleko veću odštetu, u skladu sa pominjanim Pravilnikom.
Bitno je nekoliko stvari: da postoji saobraćajni znak 'Divljač na putu' (sa dopunskom tablom u kojoj dužini puta), da postoji tabla koja označava ulaz na teritoriju lovišta, da policija obavi uvidjaj i da se uzme primerak zapisnika, kao i broj polise osiguranja vozila. U takvim okolnostima, naplata predvidjene odštete nije sporna.
Ovaj slučaj, kao i još neki, pokazuju da ne treba olako tolerisati česte prizore zgažene divljači po putevima. Svaki podatak u vezi neke nezgode gde strada divljač (broj reg. tablice, opis vozila, vreme nezgode i sl.) treba javiti policiji, a ne bi bilo loše obavestiti i nadležno LU. Tako bi se šteta na divljači umanjila, a LU došla do sredstava potrebnih za održavanjelovišta i brigu o divljači.
 
Komentari
136 #1 Lala
dana 14.10.2011. 21:30
Ova vest može da bude putokaz upravama LU, kako da realizuju štetu na divljači, ali i kako da postupe i obezbede uslove, da se šteta, ako nastane, može naplatiti.
Upišite komentar
Molim Vas ulogujte se da biste upisali komentar.

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,467
Najnoviji član: SJ410

Poslednje vesti
DIVLJE LEPOTICE
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
Humanitarno takmičenje - Lovci za decu
56. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA - LORIST
Obaveštenje korisnicima lovišta

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarkrilas
Offline
· 25.07.2025. 13:27

Bog da mu dusu oprosti. Pozdrav Daki, vidimo se u vecnim lovistima !


avatararnotije
Offline
· 24.07.2025. 21:28

Бог да му душу прости, породици живот и здравље.



avatardavorcalic
Offline
· 24.07.2025. 19:00

Moje saučešće Darkovoj porodici i prijateljima, veoma sam ga poštovao... Nek mu je slava... Pozdravi Lalu i Mrvicu...


avataralex
Offline
· 24.07.2025. 18:30

Sada primio poruku da je DakiNS.preminuo. Predivan čovek,prijatelj,lj
udima,nemam reci kojim bih ga opisao! Darko lovi večnim lovištima sa svojim bretonima. 😞😞😞


avatarAcaNik
Offline
· 24.07.2025. 15:13

Наш колега и душа овог форума, DakiNS је умро данас. Нека му је лака земља и да има одличну екипу у вечним ловишти






Lela
Offline
· 17.05.2025. 12:37

Krivolov se odvija u Zapadnoj Srbiji, Opština Požega, okolna sela ! Ubijaju se srne !!!


tomo vrbas
Offline
· 20.04.2025. 08:48

Христос Васкресе.


avatarPlaninko011
Offline
· 04.11.2024. 07:37

Milane imas temu izbor prve puske za pocetnike mada tesko da ce neko nesto smisliti protiv Z6 e sad taj Lupo ne znam.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻




65,407,630 posete www.srbijalov.com