 POPULACIJA ZEČEVA U VOJVODINI I CELOJ SRBIJI POSLEDNJIH GODINA BELEŽI VELIKI PAD
„Total” gori predator od šakala i lisica?
Prekomerna upotreba pesticida deluje na reproduktivne organe divljačii, samim tim i zečeva, što ostavqa degerativne promene na materici ženke i spermatozoidima mužjaka
“Eh, nekad smo na ovom terenu svi za sat vremena imali zeca, a sada za tri časa lova jedva polovina se namiri”, “do skora gotovo svake godine hvatali i prodavali zečeve, sada već dve godine to ne radimo”, u proleće i početkom leta ih vidjamo, ali već u avgustu, kao da u zemlju propadnu”... Ovakve priče i utisci postali su redovna pojava u većem delu vojvodjanskih lovišta gde se u poslednjee vreme uočava manji broj zečeva u odnosu na protekle godine, dok sadašnje stanje sa zečjom populacijom u odnosu na protekle decenije ne može da se poredi - zečeva je daleko manje.
Naravno, postavlja se pitanje zašto je to tako. Stručnjaci, lovci i lovni radnici se mahom slažu da ne postoji jedan uzroćnik smanjenja broja zečeva, već da je to kombinacija više faktora: cikličnost (rast brojnosti do odredjenog maksimuma populacije, pa onda opadanje, što se naizmenično ponavlja), uticaj predatora, u nekim slučajevima, mada retko, i nesavesnog lova i(li) krivolova, uništavanje staništa, te prekomerne upotrebe pesticida. Kada je ovaj poslednje navedeni faktor u pitanju, sve češće se spominje “total”, vrlo toksičan pesticid kog ratari, kažu informacije sa terena, sve više upotrebljavaju. Da zlo bude veće, jeftin je, lako dostupan, pa se u nedostatku kontrole, neumereno koristi.
Prema nekim istraživanjima proisteklo je mišljenje (mr Dara Djaković, dr Radmila Šovljanski) da prekomerna upotreba pesticida deluje na reproduktivne organe divljači, samim tim i zečeva, što ostavlja degerativne promene na materici ženke i spermatozoidima mužjaka, izazivajući sterilitet jedinki. Na taj način, praktično indirektno, zečice, koje su u normalnim uslovima sposobne da se ostavljaju potomstvo i pet puta godišnje (mada su najvažnija i najbrojnija druga i treća legla, najčešće u maju i junu), ostaju sterilne. Konkretno, u knjizi “Hemijske materije štetne za divljač, domaće životinje i ljude” dr Radmile Šovljanski, penzionisane profesorke novosadskog Poqoprivrednog fakulteta, uz objašnjenje kako otrovi mogu da izazivaju mutacije (promene genetske strukture kod živih bića), stoji i vrlo upečatljiva slika kako izgleda materica normalne ženke miša, a kako trovane ženke ove životinje, nastale nakon kontrolisanog ogleda. Kod trovane ženke bilo je moguće začeće samo jednog potomka, sa sumnjivim izgledima da okoti zdravog potomka. Sa druge strane, ženka koja nije trovana bila je spremna da na svet donese osam zdravih potomaka. Komentar nije potreban, uz podsećanje da po sistematici, zečevi se nalaze u istom redu (glodara) kao i miševi (tip kičmenjaka, klasa sisara). Ako se uzme u obzir da je divljač, samim tim i zečevi, osnovni pokazatelj stanja životne sredine, naslućuje se šta pesticidi, a naročito “total”, ostavljaju u zemljištu, automatski i u hrani koju jedemo.
Kada su zečevi u pitanju, 2011. je bila izuzetno teška za njih, s obzirom da je zbog velike suše, pre svega, zabeležen najmanji procenat mladih u populaciji u poslednjih 40 godina u Vojvodini. U prošloj godini bilo je nešto bolje, ali i dalje vrlo slabo, daleko od poželjnog.
- Cikličnost kod zečeva je izražena na svakih sedam godina, kada populacija beleži opadanje i rast od minumuma do maksimuma - kaže za “Dnevnik” lovni stručnjak Milenko Zeremski. - Veliki pad brojnosti zečeva bio je početkom sedamdesetih godina prošlog veka, pretpostavka je najvećim delom zbog uvodjenja mehanizacije i veće upotrebe hemikalija. U celoj Vojvodini tada se dve godine zečevi nisu lovili, a negde je pauza trajala i četiri godine. Slično je bilo i sa jarebicom, ali zečevi su se oporavili, jarebice nisu. Na brojnost zečeva sigurno utiču predatori, naročito šakali i lisice. Recimo, svaka aktivna lisičja rupa, od okota dok ne othrani mlade, “pojede” oko 40 zečeva! Lovci, pored kontrolisanog lova i kontrole prirasta mladih jedinki, treba da u svojim lovištima kontrolišu i broj predatora, pa ne bi bilo loše stimulisati ulov šakala i lisica - smatra Zeremski.
okvir:
Hteli da ga proglase štetočinom
Dvadesetih godina prošlog veka zečeva je bilo u izobilju. Naročito su bila bogata lovišta severnog Banata (Mokrin, Kikinda...). Joca Divild je zabeležio da je decembra 1929. godine u Mokrinu, u gostinskom lovu, odstreljeno 707 zečeva! Savezna uprava je zaključila da je zečeva bilo toliko “ da bi dogodine, kad se ovi rasplode, pravili velike štete na usevima”. Bilo je čak i predloga da se zec proglasi štetočinom, ali to se ipak nije desilo.
Već u proleće naredne godine, u Kikindi, u jednom danu gostinskog lovu, odstreljena su 1.343 zeca...
Dušan Knežić
(autor teksta je inženjer poljoprivrede i novinar koji duži niz godina prati dešavanja u lovstvu) |
dana 12.11.2013. 18:20
dana 15.11.2013. 19:54
dana 16.11.2013. 23:49
dana 18.11.2013. 17:09
dana 19.11.2013. 20:57