Promašaji srozali lovni turizam, ugledati se na susede
U organizaciji zrenjaninskog Udruženja turizmologa, u sklopu zvaničnog programa jubilarnih, 25. "Dana piva", u subotu, 28. avgusta, u 11 časova, u Lovačkom domu u Mihajlovu održan je tradicionalni Skup turizmologa i turističkih radnika Srbije. Kako je istakla Gordana Beženar Vasiljević, član Upravnog odbora Udruženja turizmologa Zrenjanina, na osnovu ankete sporovedene među učesnicima prošlogodišnjeg Skupa, pokazalo se da je lovni turizam, kao oblik turističkog kretanja ostao nedorečen, pa je upravo zbog toga ovogodišnji sastanka bio posvećen ovom obliku turističkog kretanja, otvarajući mogućnost da ih vrsni poznavaoci ove materije upoznaju kako sa novim Zakonom o divljači i lovstvu kao i Zakonom o oružju i municiji, zatim istorijatu lovstva u turizmu i njegovoj budućnosti, tako i onom što je svakako najviše zanimalo turizmologe Srbije, kako ostvariti značajnije prihode od lovnog turizme nego što su oni danas.
Jedinstveni sadržalac diskusija kuda ide lovni turizam je bio da je lov bez sumnje najatraktivnija ponuda Vojvodine, finansijski dokazana ali i da su ga predhodnih dvadesetak godina dovele na niske grane. Istaknuto je da potencijali kojima raspolažemo, lovišta sa mogućnošću davanja usluga bilo na visoku ili nisku divljač postoje, ali da ne koristimo prirodne prednosti koje Vojvodini ima i da je rešenje očigledno u hitnoj reorganizaciji prema postojećem tržištu, jer se samo tako mogu ostvariti značajniji prihodi od lovnog turizma. Naglašeno je, kada je reč o lovnom turizmu, mada Vojvodina obiluje izuzetnim resursima, nismo dobro organizovani, da nas nema na tržištu i da, logično, onda nema ni finansijskih rezultata.
Naglašavajući da je lovni turizam najproduktivniji oblik razvoja turizma ali i generator razvoja lovstva jer mu donosi najviše novca, ne samo što se tiče naplate odstrela nego i unovčavanje ostalih pratećih delatnosti, kao što su smeštaj i sve ostale vrste pansionskih i vanpansionskih trošenja novca u sprezi sa ruralnim turizmom, Erne Varnju, pomoćnik pokrajinskog sekretara za privredu je podsetio da je ovaj vid turizma nekada bio jedna od vodećih deltanosti Vojvodine, koja je donosila značajan prihod, bila pristojno organizovana i obećavala da će trajati, ali da smo potom doživeli brojne promašaje i lažna obećanja i dogurali dovde dokle smo dogurali, na najniže grane, sa poukom da bi o ovom vidu turizma trebali da se ugledamo na najbliže susede, Mađarsku i Hrvatsku, koji su u ovoj oblasti odmakli daleko ispred nas.
U kalkulacijama kojima se bavio predsednik Komisije za lovni turizam i savetnik u Turističkoj organizaciji Vojvodine Dušan Vidak , 30 odsto profita čini cena divljači a čak 70 donose ostale usluge. Dakle, zarada je na ostalim pansionskim i vanpansionskim uslugama jer u toj ponudi, mada lovac prevashodno dolazi zbog lova, on mora i treba ostale usluge, smeštaj - koji već postoje po našim selima, potom ishrane i dodatne usluge vanpansionske potrošnje, koje nikako nisu zanemarljive, treba da dobije u okviru seoskog domaćinstva.
N. Nikšić |
dana 03.09.2010. 11:51
dana 03.09.2010. 18:21