Lov na srndaca ce nam brzo doci,pa mozda bi mogli malo o odgovarajucim kalibrima za ovu divljac. Zakon i praksa su rekli svoje,pa da ih usaglasimo ako ima potrebe za tim,naravno i sa nasim afinitetima.Nisam u toku sa zakonom,pa neka to neko drugi napise.Trebalo bi da su dozvoljeni kalibri od 5,6x41 pa navise.Zrna tezine od 3,5 gr.navise.Praksa je pokazala da je u trenutku udara u telo potrebna energija od 980J.Kod nemaca je recimo odredjeno,1000J na 100m.Znaci zakon odredi minimum,a sve ostalo se prepusta znanju,ukusu i etici lovca.Ustaljeno je i prihvaceno u svetu da su srneci kalibri(los termin,ali...)oni od 5,6 do 6,5mm.Ali.Veecina iz 5,6 grupacije nema dovoljnu energiju na svim takozvanim lovackim daljinama(do 300m)a ja sam blizi teoriji viska energije,pa bih se teze odlucio za ovu grupu kalibara.Ali to je priznajem zaista stvar afiniteta.Da bi se zatvorio okvir srnecih kalibara,ipak treba postaviti i maksimalnu granicu.Ona postoji,ali ako bi smo se povodili upotrbljivoscu,moramo bar spomenuti one vece.Ti takozvani srednje teski ili univerzalni od 7mmpa navise vrse posao,ali se mora mnogo vise obratiti paznja na konstrukcije zrna.Oko ovoga se moze diskutovati i navoditi primeri,ali na kraju se dodje do pomenutih grupacija od 5,6 do 6,5,sto je i opste prihvaceno.Mislim da bi u tom slucaju mogli dalje da se ogranicimo na razgovore o pomenutim kalibrima,koji su,koje su im prednosti akoje mane isl.
po meni i za mene 308win i nista vise.
prijatelj lovi sa 243win kaze da mu se desavalo da srna odnese,pa padne posle 100m tako da nije bas zadovoljan.
a po nekom mojoj statistici 308win bi bilo idealno.i to je sledeci kalibar koji kupujem.sad imam 30-06 i dobro se pokazao jes da je malo jaci sto se tice srnece divljaci,ali efikasan,odstrel je zagarantovan
Po meni za ovu divljač N'1 bi bio .243,ima dobru putanju i preciznost naravno ako se puca na razumnim distancama.Posle njega .25-06,6,5x68(koji je čak prejak za srndaća),6,5x55 i sl.
kile 308,30 06....ipak je rec o kalibrima za odstrel srnece divljaci.Sa 243 sam odstreljivao i mnogo krupniju divljac od srndaca.U jednoj fazi eksperimentisanja sam koristio rucno punjena spir zrna,sa njima sam prosvirao par srndaca....sa drugim konstrukcijama je pravio izlazne rane od desetak cm.ali to cemo na temi karabinska zrna.Evo bice napornije,ali i izgleda potrebno predstaviti u najkracim crtama najaktuelnije kalibre za ovaj lov,mada imamo vec neke predloge,lovaca koji imaju iskustvo sa njima.Bilo bi dobro i da se kaze zbog cega pojedini imaju prednost nad ostalima isl.Evo malo kasnije cu nastaviti,iskrslo mi je nesto.PS.Lalo nebrini nazvacemo ga krmeci kalibri.
Citao sam (mislim u Kalibru) da su pojedini lovci za odstrel srnece divljaci koristili .375H&H i da su tom prilikom cak hvalili taj izbor kalibra jer na odstreljenoj divljaci pravi mala ostecenja(navodili su da je prostrelna rana bila kao zumbom napravljena).
Na to je vecina komentarisala da to nije moralno i eticki jer se na divljac od 15-20kg puca tako snaznim kalibrom!
Moralno!?
I sa 5,6mm, 6mm, 6,5mm,...9,3mm ta divljac ce biti odstreljena!! Preciznim pogotkom manjeg kalibra ili i manje preciznim pogotkom veceg kalibra ishod je isti!
Prioritet kod odstrela je da divljac sto brze bude odstreljena tj da se ne muci! Zasto onda nije moralno koristiti i malo teze kalibre(7-8mm)?, pogotovo ako se koristi odgovarajuce(tvrdje) zrno?
Navodio sam vec da sam koristio .243Win i 6mRem i da sam bio zadovoljan najpre polozenom putanjom tih kalibara a dok vec sa "ostecenjem" na divljaci nisam bas zadovoljan. Velike brzine lakih zrna veoma mogu da ostete!!-oko velike ulazne rane ima dosta i krvnog podliva...
Recimo, koristeci 8x57JS sa zrnom RWS H-mantel 12,1gr nanese se manje ostecenje nego ovim laksim a odstrel je itekako uspesan.
I ja sam blizi teoriji viska energije i pre bih se odlucio za ove malo teze(jace) al sa odgovarajucim zrnima!
Nikako ne preporucujem nego sam navodio iz licnog iskustva!!
Najpre sam za 6,5x55 i 6,5x57,
mozda .270Win i 7x64
ali i za 7,62x54R!!
pa dobro nenade jeste rec o kalibru za srnecu divljac,misljenja se razlikuju,prakse i iskustva sigurno nisu ista.tako da ja kazem za mene 308win i to je to.
RWS Kegelspitz- je jedno od najmeksih zrna!
Sto nisi eksperimentisao sa Doppelkern ili H-mantel zrnom? Ima ih u tom kalibru!
Verovatno bi bio zadovoljniji i izlaznom ranom!
O korišćenju teških kalibara (kao npr. 9,3) na srneću divljač, već je napisano na otvaranju teme:
nenadx kaže:
Znaci zakon odredi minimum,a sve ostalo se prepusta znanju,ukusu i etici lovca.Ustaljeno je i prihvaceno u svetu da su srneci kalibri(los termin,ali...)oni od 5,6 do 6,5mm.Oko ovoga se moze diskutovati i navoditi primeri,ali na kraju se dodje do pomenutih grupacija od 5,6 do 6,5,sto je i opste prihvaceno.Mislim da bi u tom slucaju mogli dalje da se ogranicimo na razgovore o pomenutim kalibrima,koji su,koje su im prednosti akoje mane isl.
Experiment IN VIVO sa cal. 9,3 ... Kao, hajde baš da vidim kako izgleda kad trefim srnu ovim.
Etika onog koji to napisao?
I onda dodju mali 'zeleni', i pročitaju ovo.
E, ljudi, ljudi....
Drugari ,kalibri 222, 223, 22-250,i itekako ubojti pod uslovom da lovac ima iskustva iza sebe,,mislim da svi koji vec idu u lov na srnecu divlac bi trebali da znaju koje su vitalne regije za odstrel na mestu...a ko nije siguran treba da vezba na meti na strelistu a ne na zivotinjama..pozdrav za sve
ma daj bre pa i u naj osnovnijem prirucniku za lovce vam pise da 222 i 22-250 kalibar se koristi za lov sakala,vuka,lisice,v. tetreba .kakva crna srneca divljac minimum 223 i 4g zrno,nista ispod toga po meni i to je cak slabo ali tako kaze statistika.
Covek oduvek pokusava da klasifikuje sve oko sebe,pa eto i ovde navedeno.Istina je da se odrednice koje je sam postavio uvek mogu i trebaju stavljati pod lupu,ali zar nemozemo da doteramo do kraja temu a da se nerasplinemo.E falim te Boze,evo i kile..se odlepi od 308(da ga neureknem)i rece ono sto se ocekuje na ovoj temi.Pa da se nastavi u tom ritmu.222Rem(5,6x43)Proizveden 1950.Dovoljno jak za srnecu div.do 150m,preko te daljine retko pravi izlaznu rupu.1991napravljeno je teze zrno od 4gr.koje skoro uvek uspeva da napravi izlaz. 222Rem.Mag.Konstruisan 1958.Veliki promasaj jer je neznatno jaci od prethodnog i pored izvanredne balisticke tablice.5,6x39Bars.Na zapadu poznat kao 222RusianOvo je lovna verzija ruskog vojnog metka,a tradicija im je da kalibrima i zrnima daju naziv zivotinje(ovde je u pitanju snezni leopard)Po balistici slican 222,Zrno 3,5,V 925m.s.Nedovoljan za srnecu d. 223Rem(5,6x45)Vojni nato,na zlom glasu iz Vijetnama,uz malu doradu pravi grozne rane.Dosta rasiren zbog masovne proizvodnje i ..Zrno tezine 3,5gr.ima potrebnu energiju za srednje daljine.224 Viterbi,225Vincester,5,6x50(R)samo spominjem,jaci su od prethodnih za 30tak posto.22Savage(5,6x52R)Slican prethodnim ima teza zrna a losiju putanju.22 250Rem.(5,68x48)Zbog velike brzine zrna vec od 3,4gr moze se koristit za srndaca na daljine i preko 200m.5,6x61SE,solidan ali nedovoljno..220Swift,ima mozda najbrzi metak na svetu(1263m,s.)ali dzaba,isfriziran sa prosecnim efektom.I najjaci u seriji 5,6 je5,6 Super Expres von Hofe(R)Velika brzina mu omogucava gadjanje na eksremnim daljinama,sa zrnom do 6gr.Mozda mu je najveca mana veoma skupe i puske i municija.Ovo je otprilike grupacija 5,6.Licno sa vecinom nemam iskustva,a ovo bi bio mali rezime drugih lovaca,ali rekoh ajde da pomenemo.Dodao bih da netreba poistovecivati zakonske odredbe i etiku,ipak su to dve razlicite kategorije.
E još kad bi ljudi umeli da razlikuju zakon od etike... Bilo bi po zakonu i da je srna odstreljena sa Sako TRG 42, cal 338 lapua magnum, ali ne bi bilo etički.
Puno lovaca ga koristi za odstrel srnece divljaci i dosta je uspesna sa istim!
(u mojoj grupi ga niko ne koristi, verovatno sto vecina ima jedan "univerzalni" kalibar a zbog materijalne mogucnosti)
Kalibar je dovoljno snazan za uspesan odstrel ali moje je misljenje da je sa tim "slabijim kalibrima" potrebno vise vezbe i gadjanja na strelistu da bi i pogotci bili sto precizniji. Sam kalibar je veoma precizan(na lovnim daljinama) zbog polozene putanje, velike brzine, savremenih konstrukcija zrna... Spoljasnji faktori(vetar, atmosferski pritisak, temperatura...) imaju mnogo veci uticaj na ta laksa zrna nego na teza tako da treba obratiti vise paznje pri koriscenju istih.
Laka i brza zrna nikako ne trpe prepreke na putu do cilja!
Zbog lakoce i brzine prilikom susreta i sa vrlo lakim preprekama(trava, grancica, klas zita, stabljika kukuruza...) dolazi do vecih odstupanja i promena pravca kretanja te i do losijih pogodaka i promasaja.
Za koriscenje ovih kalibara, korisnik mora biti uvezban, siguran u svoje oruzje(sto se tice preciznosti), siguran u pravu priliku za pucanje(da je divljac postavljena sto bolje, da je na terenu bez prepreka), siguran u sebe(stalozen, "hladnokrvan" ) i odstrel ce biti uspesan!, a ako nesto od navedenog izostavi...
Znaci sto vise gadjanja na strelistu kao i za sve kalibre(ali i vise) i sa tom sigurnoscu ce i lov i odstrel biti siguran!!
-mada 60kom/godisnje
U lovu nisam koristio ispod 6mm ali itekako sam upoznat iz drugih okolnosti sta se moze sa kalibrima 5,56x45 i 5,45x39 a verovatno onda i sa ostalima iz porodice 5,6mm.
nenadex šta misliš o lovu vuka sa 223. Ja sam sa ovim mojim imao izuzetne uspehe u lovu na srneću divljač i na lisice. Imam ga 10god. i do sada sam odstrelio 9 srndaća ali nikad nisam pucao preko 120m. Od tih 9 srndaća samo je jedan odvukao 50m. Ja sam pristalica lova tako da se lovac malo potrudi (piršingom) a ne da puca na 200-300m. Mislim da ta rastojanja više imaju veze sa srećom nego sa znanjem. Već 2-3 godine imam poziv iz Žagubice da idemo u lov na vuka. Interesuje me tvoje mišljenje o ovom kalibru za taj lov. Inače jako volim taj kalibar i voleo bi da probam da odstrelim vuka sa 223. Imami kiplauff ruski u kal30-06. Hvala u napred za mišljenje
brzi, prvo trebas imati mnogo, mnogo srece da naletis na vuka, a posle je stvar znanja, preciznosti, tipa i kalibra puske... ;) Po meni je 223Rem. sasvim dobar kalibar za sve stetocine(vuk, sakal, lisica, d. macka) i srnecu divljac ;)