Kako javlja novosadski portal 021, u subotu je u Novom Sadu demolirano terensko vozilo udruženja gradjana Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. Sudeći po slikama, reč je o džipu terencu marke 'Isuzu', a ne o prethodnom Dacia Duster koju su godinama koristili. Ova organizacija DZPPS koja se zalaže za zabranu lova je poznata po višegodišnjem, pa i decenijskom sukobu sa lovcima, jer pod plaštom borbe protiv krivolova uporno generalizuje stvari i sve lovce trpa u isti koš sa krivolovcima, istovremeno iznoseći paušalne, neproverene i ničim dokazive tvrdnje o masovnom istrebljivanju ptica u lovištima Srbije. Po našim saznanjima ova nevladina organizacija je prilično obilno finansirana iz fondova stranih vlada, što je nonsens, a još veći nonsens je da su više puta dobijali i sredstva iz našeg republičkog Fonda za razvoj lovstva Srbije.
Osudjujemo svaki vandalizam, naravno, ali ne možemo da ne primetimo da su upravo zaštitari svojim agresivnim medijskim nastupima i spornim aktivnostima na terenu doprineli da neko uzme sebi za pravo i da demolira tudju imovinu. Dakle, moglo bi se reći da je bilo samo pitanje vremena kada će neko nerazuman i budalast na medijsku agresiju zaštitara odgovoriti fizičkom agresijom, ovaj put na zaštitarskoj imovini. Nadamo se da Pandorina kutija nije otvorena, i da svako nasilje, i verbalno i fizičko i medijsko sa svake strane mora momentalno da prestane.
Demoliranjem vozila je samozvanim zaštitarima dat debeo razlog i municija da dodatno ocrnjuju lovce i lovačke organzacije. Znamo da će mnogi, a naročito oni koji su na neki način oštećeni zaštitarskim akcijama, ovo demoliranje od strane NN počinilaca komentarisati rečima 'ruka im se pozlatila', ili 'e, neka su ih', ali to pre svega nije pametno, a zatim nije ni kulturno niti lovački. Kako bi se lovci osećali da im neko demolira čeke, ili lovački dom, npr.? Dakle, gospodo lovci i svi oni koji za sebe misle da su lovci ako je neko iz lovačke sfere umešan u dogadjaj, OVO NIJE NAČIN REŠAVANJA PROBLEMA SA ZAŠTITARIMA - naprotiv, ovakvim i sličnim potezima se samo nanosi dodatna šteta lovcima i lovstvu Srbije a ide se na ruku zaštitarima. Demolirano vozilo se lako popravi, ali demoliranom lovačkom imidžu trebaju godine da se oporavi. Oružje lovaca u raspravi sa zaštitarima treba da su činjenice i argumenti, a ne palice. A zaštitari bi mogli takodje da malo razmisle o tome da li išta postižu svojim nepromišljenim, agresivnim, drskim, bahatim i izazivačkim nastupima. Ili im je možda baš to cilj: provocirati lovce dok nekom 'ne pukne film' pa onda udariti svim sredstvima po lovcima. U saopštenju DZPPS se to već nagoveštava - traže garanciju bezbednosti u svojim aktivnostima, što može da znači svašta. Slažemo se sa DZPPS da policija treba da učini sve i pronadje počinioce, kako bi se ljaga koju zaštitari bacaju na sve lovce personalizovala - ko je ovo uradio nije lovac u duši, a ako je član neke lovačke organizacije, nije mu tu mesto jer nije dostojan da se zove lovcem, i treba da odgovara. Otkrivanje počinilaca želimo što pre kako bi se razvejale i neke sumnje da su možda zaštitari ovo sami izveli zbog svojih ciljeva, što se ne može isključiti kao mogućnost. Ne treba isključiti ni mogućnost običnog pokušaja provale u vozilo; da je reč o demoliranju ne bi bilo samo staklo razbijeno! Ali Ružiću i ekipi je najlakše unapred uperiti prst i sumnjati na lovce! A šta ćemo ako se ispostavi da nisu lovci, gospodo? Ne trčite pred rudu, cvećke zaštitarske, i ne lupajte u talambase protiv lovaca bez dokaza!
Rukovodstva lovačkih organizacija, pre svega lovački savezi, bi zaista morali da već jednom izadju iz senke i da krenu u medijsku kontraofanzivu ali bez lične samopromocije i da na svaku budalastu izjavu zaštitara odreaguju odmereno, sa činjenicama i podacima. To do sada nismo baš imali prilike da vidimo, iako se predsednik LSS Ćirković jedno vreme medijski eksponirao ali u druge svrhe.
Vest sa portala 021.rs prenosimo u celosti. Fotografiju je objavilo DZPPS.
Demolirano vozilo Društva za zaštitu i proučavanje ptica u Novom Sadu, boraca protiv krivolova
Terenski automobil Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije demoliran je prošle subote, saopštilo je ovo udruženje.
Na parkiranom vozilu razbijeno je staklo, a očevici kažu da su videli dvojicu maskiranih muškaraca s palicama kako razbijaju staklo i potom beže.
Pritom druga vozila na parkingu nisu oštećena.
Policija je u nedelju obavila uviđaj, prikupila dokaze i izjave.
"Imamo razloga da verujemo da ovaj kukavički napad ima veze sa našom beskompromisnom borbom protiv krivolova ptica. Institucije pozivamo da hitno reaguju i pronađu počinioce, te da nam garantuju bezbednost", poručuju u Društvu.
Kako dodaju aktivisti, ovakvi i slični napadi neće ih sprečiti da se bore za dobrobit ptica, prirode i ljudi.
Inače, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je najaktivnije udruženje građana u Srbiji koje se godinama zalaže za dobrobit ptica i ostalog živog sveta. Okupljaju kako ljubitelje ptica, tako i stručnjake poput ornitologa.
Godinama otkrivaju slučajeve krivolova i drugih krivičnih dela u vezi sa prirodom, alarmiraju nadležne organe i prate istrage, realizuju međugranične projekte i učestvuju u širim koalicijama za zaštitu životne sredine.
И, овог, 9. септембра 2021. године, најуже руководство Ловачког удружења „Шумадија“ са председницима секција, и у присуству Томице Радосављевића, председника и Дејана Томовића, секретара Ловачког савеза Централне Србије, одржало је годишњи помен краљу Милану Обреновићу, крај спомен чесме посвећене њему у манастиру Дивостин. Истог овог датума 1887. године, на иницијативу краља Милана, у Крагујевцу, формирана је Прва ловачка дружина у Краљевини Србији, чиме су постављени темељи организованог ловства, а краљ Милан понео је ловачку књижицу са бројем 1.
Ценећи све напоре које је уложио краљ Милан као страствени ловац, после његове смрти 1901. године, ловци Крагујевца и овог дела Шумадије изградили су спомен чесму посвећену краљу, која је освећене исте године 9. септембра, на дан формирања Крагујевачке ловачке дружине, у присуству краља Александра и краљице Драге. Спомен чесма висока је 9 метара са византијским крстом на врху и ликом краља Милана у ловачкој блузи, који је извајао Тома Роксандић, од претопљена два топа која су заплењена приликом ослобођења Ниша.
Од тада са прекидима у ратним и поратним временима, ловци Крагујевца повремено су одржавали помен, а од 2005. године, сваке године са благословом владике шумадијског господина Јована.
Присутне на овогодишњем помену у манастиру Дивостин, дочекао је и поздравио председник ЛУ „Шумадија“ Љубиша Ивановић.
Privilegija kraljeva i deo srpske tradicije – sokolarstvo
Sokolarstvo je lov pomoću ptica grabljivica i dresiranje ptica za lov. Ova stara disciplina rasprostranjena je u svetu, a zainteresovanih ima i u našoj zemlji. Svojevrsnom predstavom sa pticama grabljivicama upoznali su se i posetioci Prirodnjačkog centra u Svilajncu.
Najbrži je živi stvor na planeti. Loveći plen, isključivo u letu, soko dostiže brzinu i do 350 kilometara na sat. Svoje umeće u rukama vrhunskog sokolara vetruška kao najmlađa iz roda sokolova pokazuje i pred najmlađom publikom koja se ne plaši grabljivica.
Sokolar Hani Girgis, istakao je da je sokolarstvo umetnost i daleko od obične dresure, jer je potrebno poverenje čoveka i ptice da lakše dođu do plena.
Nastalo u Aziji i dugo samo privilegija kraljeva, sokolarstvo je bilo deo i srpske istorije. Đerekari, sokolari monasi, su nekada plaćali danak Turcima dresiranim pticama grabljivicama. Danas sokolarstvo štiti i Unesko kao najhumaniji način lova.
"Ovo je jako bitno za našu naciju, ne samo kao istorija jer oni ipak moraju znati šta su naši preci radili i šta se do dan danas radi sa pticama grabljivicama i isto tako jako bitno štititi ptice grabljivice jer su one strogo zaštićene vrste", istakao je Hani Girgis.
Svoje umeće pokazale su i sove Bart i Alba. Noćni predatori danju vide sedam puta bolje nego ljudi, a zahvaljujući antenama za eko lokaciju love i plen koji ne vide. Slove i za damske ptice jer su ih nekada u lovu koristile dvorske dame, potpuno bezbedno.
"Povrede se uglavnom dešavaju greškom sokolara, ptice grabljivice nikad ne greše, one su savršena bića", kaže Hani Girgis, sokolar.
Poznati srpski sokolar popularizuje i takozvanu biološku zaštitu jer se na prirodan način pomoću grabljivica kontrolišu vrste poput golubova, vrana, i čvoraka posebno na aerodromima, ali i za čuvanje useva na poljoprivrednim dobrima.
Iz redakcije magazina Predator nam je stigla najava novog broja:
'Na prvi pogled neutralna naslovna strana avgustovskog Predatora, krije niz stručnih tekstova, ali i nastavlja obračun sa nepravilnostima u JP Srbijašume. Da je redakcija u pravu, potvrdjuju i desetine hapšenja zaposlenih u tom JP.
U ovom broju se najavljuju i tekstovi o LU iz Vlasotinaca, Krnjeva, ŠG Kučevo...
Vredi pročitati, posebno za zaposlene u Srbijašumama.'
Novi broj magazina Predator će se pojaviti na kioscima u petak, 30. jula.
Češka liberalizuje nabavku, držanje i upotrebu oružja?
Češka namerava da menja Ustav zbog liberalizacije propisa u vezi oružja
Uprkos direktivi EU čiji je član Češka, u toj zemlji je, pozivajući se na ustavna prava gradjana, pokrenuta inicijativa za izmenu Ustava koje treba da gradjanima omoguće liberalizaciju propisa vezanih za oružje
Kako piše portal euractiv.rs, Republika Češka namerava da pristupi izmenama svog Ustava kako bi liberalizovala nabavku, držanje, nošenje i upotrebu vatrenog oružja, za šta po predlogu izmena smatra da se radi o ustavnom pravu gradjana. Da li će promena stava nekih zemalja članica EU uticati na državne organe Srbije da konačno izmene rigidni Zakon o oružju i municiji koji je na snazi i koji je ojadio mnoge vlasnike legalnog oružja, ostaje da se vidi. Svakako ne treba smetnuti sa uma da su planirane izmene Ustava Češke rezultat gradjanske peticije koja je masovno potpisivana, dok se kod nas neki pokretači peticija i potpisnici bave čisto političkim stvarima, umesto svakodnevnim životnim koje pogadjaju sve gradjane. Možda bi u tom smislu bilo dobro da se o demokratiji učimo od drugih, i da na ovom primeru vidimo da je svaka vlast dužna da poštuje volju gradjana ako već sama nije u stanju da dobro proceni. Tekst sa portala Euractiv prenosimo u celosti:
'Češka namerava da proglasi držanje oružja ustavnim pravom građana
Vlada Češke planira da izmeni ustav zemlje i da u spisak osnovnih prava i sloboda građana uvrsti i pravo da koriste vatreno oružje kako bi branili sebe i druge.
Češki Senat predložio je takav amandman nakon što je primio peticiju sa više od 100.000 potpisa, u kojoj su građani izrazili negodovanje zbog mogućih posledica koje bi na posedovanje vatrenog oružja u Češkoj mogla da ima Direktiva EU o tom oružju.
Očekivalo se da će vlada u tom pitanju ostati neutralna, ali je ona posle intenzivne rasprave odlučila da podrži predlog, piše portal EURAKTIV Češka.
Ipak, da bi amandman prošao, potrebni su glasovi tri petine svih poslanika u oba doma parlamenta.
EU je poslednjih godina usvojila politiku kojom se na celoj teritoriji Unije uvodi stroža kontrola određenih vrsta oružja i građanima otežava da legalno nabavljaju i registruju vatreno oružje.
Propisi EU o nabavci i držanju oružja znatno su pooštreni posle terorističkih napada u Parizu 2015. godine, a zabrane, čiji je cilj sprečavanje terorističkih napada, prvenstveno se odnose na poluautomatsko oružje i oružje za šaržerima velikog kapaciteta.
Češka se usprotivila zabrani korišćenja poluautomatskog vatrenog oružja u privatne svrhe.
Sud pravde EU presudio je, međutim, 2019. godine da mere koje su preduzeli Evropski parlament i Evropski Savet ne krše osnovna pravna načela Unije.'
Pozdrav kolege lovci, da li neko zna dobrog oružara Beograd ili okolina, treba mi zbog moje toz 34, ne radi mi levi indikator zapetosti udarnih igala,hvala, pozdrav?
INTERMAKER OfflineAdmin
· 19.11.2025. 12:42
Podunavac
Podunavac Offline
· 17.11.2025. 20:08
Поздрав другари. Дуго ме није било.
krilas Offline
· 25.07.2025. 13:27
Bog da mu dusu oprosti. Pozdrav Daki, vidimo se u vecnim lovistima !
arnotije Offline
· 24.07.2025. 21:28
Бог да му душу прости, породици живот и здравље.
davorcalic Offline
· 24.07.2025. 19:00
Moje saučešće Darkovoj porodici i prijateljima, veoma sam ga poštovao... Nek mu je slava... Pozdravi Lalu i Mrvicu...
alex Offline
· 24.07.2025. 18:30
Sada primio poruku da je DakiNS.preminuo. Predivan čovek,prijatelj,lj udima,nemam reci kojim bih ga opisao! Darko lovi večnim lovištima sa svojim bretonima. 😞😞😞
AcaNik Offline
· 24.07.2025. 15:13
Наш колега и душа овог форума, DakiNS је умро данас. Нека му је лака земља и да има одличну екипу у вечним ловишти
Lela Offline
· 17.05.2025. 12:37
Krivolov se odvija u Zapadnoj Srbiji, Opština Požega, okolna sela ! Ubijaju se srne !!!