Sremac75 kaže:
Toto, u pravu si, ovo jeste ne mali problem, ali ipak mislim da se ne radi o krivolovu nego o nepoštovanju lovačkog morala i kodeksa!
Ali ja sam doživeo da ponudim odstreljenu divljač prvom lovcu do sebe, a da on to odbije sa konstatacijom "uloviću ja sebi".
E onda ja nosim zeca u rancu do kraja lova, a onaj isti dođe i kaže da nema zeca i da želi da mu se da jedan.....kako ovo tumačiš?
Pa iskreno nisam imao nikada u zivotu ovakvu situaciju. Koji bi ja kreten bio kada bi odbio od druga divljač koju je on odstrelio i želi da mi je da? Milion puta se desilo da u lovu ne opalim ni metka, i da mi drugi lovac odstreli divljač(najčešće Deja, jer i u ovim godinama gadja bolje od mene to moram da priznam). Naravno uvek mu dam dva metka, takav je red
Prvo sto mi pada na pamet kada neko ne bi zeleo da uzme divljac od mene je, na zbornom mestu, po izlasku iz atara, pogledao bi da li neki lovac iz druge grupe nema divljač i dao bi njemu, i to pred dotičnim pa neka pukne. Valjda bi mu to bio nauk za ubuduće. Trebao si pitati tog lovca, da li sada kad si ulovio sebi i jos jednog viska, mozes da ides lenijom umesto po oranju, da li mozes da ne ides vise kroz trsku i kukuruze, jer ti imas divljac, neka ide on koji nema,.......mislim da bi mu postalo jasno kakav kreten je ispao.
Malo je duži tekst koji ću postaviti, ali mislim da je jako dobar. Tekst je deo šire analize, a objavljen na sajtu 'Humans for Animals', i predstavlja pravnu analizu krivičnog dela nezakonitog lova, pa može da pomogne upravama LU i stručnim službama. A pomoći će i potencijalnim krivolovcima, da se okanu svoje prljave rabote. Deo teksta sam ja naglasio.
1. Krivično delo nezakonitog lova u pozitivnom pravu Republike Srbije
Sve do stupanja na snagu važećeg Krivičnog zakonika Republike Srbije, krivično delo nezakonitog lova svrstavano je u krivična dela protiv privrede, da bi od 1. januara 2006. godine bilo sistematizovano u okviru njegovog XXIV poglavlja, posvećenog krivičnim delima protiv životne sredine u smislu skupa prirodnih i stvorenih vrednosti čiji kompleksni međusobni odnosi čine okruženje, odnosno prostor i uslove za život. To pokazuje da je zakonodavac uvideo da se ovim krivičnim delom napadaju ekološke vrednosti, obzirom da je ono upereno protiv prirodnog bogatstva zemlje njene faune (Joldžić, 2006: 212). Dakle, ovom inkriminacijom štiti se (prvenstveno) divljač, kao prirodno bogatstvo i kao integralni deo životne sredine, pa tek onda lovstvo kao privredna grana (Stojanović, 2006: 622).
Kao i većina krivičnih dela protiv životne sredine, krivično delo nezakonitog lova spada u krivična dela sa blanketnom dispozicijom. To znači da je za upotpunjavanje sadržaja obeležja bića ovog krivičnog dela neophodna analiza drugih vankrivičnopravnih propisa (Jovašević, 2006: 170-171). Najvažniji od njih je Zakon o divljači i lovstvu iz 2010. godine, čijim stupanjem na snagu je prestao da važi Zakon o lovstvu iz 1993. godine, koji je sadržao brojna prevaziđena rešenja (Vigo, Gajinov, 2011: 105).
Objekt radnje svih oblika krivičnog dela nezakonitog lova jeste divljač (Stojanović, 2006: 622). Pojam divljači određen je Zakonom o divljači i lovstvu kao prirodno bogatstvo i imovina Republike Srbije koja se koristi isključivo pod uslovima i na način predviđen tim zakonom, a obuhvata zakonom određene vrste divljih sisara i ptica. Krivično delo nezakonitog lova ima četiri oblika jedan osnovni i 3 teža. Svaki od njih kao posledicu ima smanjenje životinjskog fonda posledicu izrazito ekološkog karaktera (Joldžić, 2006: 212). Svi oblici krivičnog dela nezakonitog lova mogu biti učinjeni samo sa umišljajem kao oblikom krivice. (Stojanović, 2006: 624)
Prvi oblik postoji onda kada se divljač lovi za vreme lovostaja ili na području gde je lov zabranjen. Lov divljači podrazumeva aktivnost lovaca koja se sastoji u traženju, posmatranju, praćenju, dozivanju i čekanju divljači radi odstrela, zatim, odstrel divljači, hvatanje žive divljači, kao i sakupljanje žive divljači i njenih delova. Lovcem smatra ono fizičko lice koje je steklo lovnu kartu za tekuću lovnu godinu, ispunjava uslove iz propisa kojima se reguliše oružje i municija i koje je osposobljeno za lov divljači, ali se kao učinilac ovog krivičnog dela može javiti i bilo koje lice.
Lovostaj predstavlja zabranu lova u određenom periodu. Primenom ove mere štite se lovostajem zaštićene vrste divljači - one vrste divljači koje imaju status lovnih vrsta, ali koje je zabranjeno loviti u određenom vremenskom periodu. Ranije važećim Zakonom o lovstvu bile su taksativno nabrojane vrste divljih sisara i ptica koje su imale status lovostajem zaštićene divljači, uz propisivanje da se lovostaj može utvrditi i za druge zakonom predviđene vrste divljači ako bi na određenom području bio ugrožen njihov opstanak (divljač van režima zaštite).1 Sadašnji Zakon o divljači i lovstvu ne sadrži listu lovostajem zaštićenih vrsta divljači, već dužnost proglašavanja ovih vrsta prebacuje na odgovarajuća ministarstva, odnosno ministra nadležnog za poslove lovstva i ministra nadležnog za poslove zaštite životne sredine koji ove vrste određuju na osnovu procene ugroženosti pojedinih vrsta , brojnosti populacija i obaveza iz potvrđenih međunarodnih ugovora. U skladu sa tim, lovostajem zaštićene vrste divljači taksativno su nabrojane u posebnom podzakonskom aktu Pravilniku o proglašavanju lovostajem zaštićenih vrsta divljači, trajanju lovne sezone na lovostajem zaštićene vrste divljači u otvorenim i ograđenim lovištima, ograđenim delovima lovišta i poligonima za lov divljači, kao i merama zaštite i regulisanja brojnosti populacija trajno zaštićenih i lovostajem zaštićenih vrsta divljači.
Osim za vreme lovostaja, prvi oblik krivičnog dela nezakonitog lova može biti učinjen i van tog vremenskog perioda ukoliko se lovi divljač na području gde je lov zabranjen. Naime, na nekim mestima postoji trajna zabrana lova. (Stojanović, 2006: 623). Zakon o divljači i lovstvu ove oblasti naziva nelovnim površinama, svrstavajući u njih: naseljena mesta i parkove u naseljima; plantažne voćnjake i vinograde, rasadnike i druge šumske i poljoprivredne površine koje su ograđene ogradom kroz koju dlakava divljač ne može da prolazi; objekte za lečenje, odmor i rekreaciju; aerodrome, groblja, javne saobraćajnice, aktivne površinske kopove i druge komunalne površine; površine koje se koriste za vojne namene; površine koje su na udaljenosti manjoj od 200 m od naselja i stambenih i pomoćnih objekata izvan naseljenog mesta, dvorišta seoskog domaćinstva ili industrijskih i drugih objekata; farme i parkove divljači i ostale površine i objekte na kojima je u skladu sa drugim propisima zabranjen lov. Za postojanje ovog oblika krivičnog dela nezakonitog lova ne zahteva se da je divljač u konkretnom slučaju i ulovljena. Dovoljno je da je učinilac pod zakonom propisanim okolnostima preduzeo bilo koju radnju koja se može okarakterisati kao lov u smislu navedene odredbe Zakona o lovstvu. Zbog toga se u pojedinim slučajevima može javiti problem razgraničenja svršenog krivičnog dela nezakonitog lova i njegovog nekažnjivog pokušaja. (Stojanović, 2006: 623).
Nošenje lovačkog oružja za vreme lovostaja ili na području na kome je lov zabranjen samo po sebi ne predstavlja radnju izvršenja prvog oblika krivičnog dela nezakonitog lova. Međutim, to krivično delo će postojati ukoliko se za vreme lovostaja ili na području gde je lov zabranjen nosi lovačko oružje i pri tome traži divljač (Stojanović, 2006: 623). Osim traženja divljači prilikom nošenja lovačkog oružja, tome bi se moglo dodati i njeno posmatranje, praćenje, dozivanje i čekanje radi odstrela, budući da se, u skladu sa Zakonom o lovstvu, sve ove aktivnosti smatraju lovom. U takvom slučaju bi postojanje krivičnog dela praktično zavisilo od procene da li je na strani lica koje je nosilo lovačko oružje i za vreme lovostaja ili na području na kome je lov zabranjen tražilo, posmatralo, pratilo, dozivalo ili čekalo divljač, postojala i namera da istu odstreli.
U praksi se javlja i pitanje da li u slučaju odstrela ili hvatanja više jedinki divljači postoji jedno ili više krivičnih dela. Postoji saglasnost da je reč o jednom krivičnom delu ukoliko je to učinjeno u toku jednog lova. Međutim, sporna je dužina vremenskog razmaka između odstrela ili hvatanja pojedinih životinja. Naime, nije izvesno da li je za postojanje jednog dela potrebno da taj vremenski razmak bude kratak kao i da li u takvoj situaciji ima prostora za primenu instituta produženog krivičnog dela. Preovladava shvatanje da ukoliko u toku jednog lova bude ulovljeno više životinja nema potrebe za korišćenjem konstrukcije produženog krivičnog dela jer se tada radi o prirodnom jedinstvu dela a ne o sticaju. U tom smislu, okolnost da je radnjom ovog krivičnog dela ulovljeno više životinja može biti relevantna samo prilikom odmeravanja kazne (Stojanović, 2006:623).
Učiniocu prvog oblika krivičnog dela nezakonitog lova može se izreći novčana kazna ili kazna zatvora do 6 meseci. Od svog stupanja na snagu, 1. januara 2006. godine pa do danas, Krivični zakonik Republike Srbije pretrpeo je određene izmene i dopune, od kojih su se neke sastojale u propisivanju strožih kazni za pojedina krivična dela, uključujući i neka od krivičnih dela iz grupe krivičnih dela protiv životne sredine. Tako je, na primer, osnovni oblik krivičnog dela ubijanja i zlostavljanja životinja bio najpre zaprećen novčanom kaznom ili kaznom zatvora do 6 meseci, da bi nakon izmena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srbije koje su usledile 2009. godine ona bila zamenjena novčanom kaznom ili kaznom zatvora do 1 godine. Time je naš zakonodavac nedvosmisleno pokazao da pitanju zaštite životne sredine pridaje veći značaj nego što je to činio ranije. Ipak, ostaje nejasno, zbog čega tom prilikom strože kažnjavanje nije propisano i za nezakonit lov, koji je na globalnom nivou priznat kao kriminalna delatnost od ekstremene opasnosti po životnu sredinu.
Drugi oblik krivičnog dela nezakonitog lova čini lice koje neovlašćeno lovi na tuđem lovištu i ubije ili rani divljač ili je uhvati živu. Ovaj oblik zaprećen je novčanom kaznom ili kaznom zatvora do godinu dana. Radnja izvršenja ovog oblika obuhvata ubijanje, ranjavanje ili hvatanje žive divljači. Za postojanje ovog oblika traži se da je radnja preduzeta na tuđem lovištu i to neovlašćeno, dakle, bez saglasnosti vlasnika odnosno korisnika lovišta. Zakon o divljači i lovstvu određuje lovište kao zaokruženu prirodnu celinu u kojoj postoje uslovi za trajnu zaštitu, upravljanje, lov, korišćenje i unapređivanje populacije divljači, dok korisnika lovišta definiše kao pravno lice kome je dato pravo na gazdovanje lovištem. Za razliku od osnovnog oblika, za postojanje drugog oblika krivičnog dela nezakonitog lova zahteva se da je divljač ulovljena. Ukoliko to nije slučaj, postojaće osnovni oblik ovog krivičnog dela, jer se može smatrati da lice koje neovlašćeno lovi na tuđem lovištu zapravo lovi na području na kome je lov zabranjen (Stojanović, 2006:623).
Ukoliko se neovlašćeno na tuđem lovištu lovi i ubije ili rani ili uhvati živa krupna divljač, postojaće treći oblik krivičnog dela nezakonitog lova, odnosno kvalifikovani oblik neovlašćenog lova na tuđem lovištu (Joldžić, 2006: 213). Za ovaj oblik krivičnog dela nezakonitog lova može se izreći novčana kazna ili kazna zatvora do dve godine. Jedina razlika između ovog i prethodno opisanog oblika jeste u objektu radnje. Ovde je to krupna divljač, koja je ranije nazivana i visokom divljači. šta se smatra visokom (sada: krupnom) divljači određeno je podzakonskim aktima (Stojanović, 2006:624). Ciljevi ove inkriminacije su, kao i kod prethodne, dvostruki: ekonomski i ekološki. Neovlašćen lov krupne divljači bez plaćene dozvole nanosi veliku ekonomsku štetu lovnim gazdinstvima, a zbog njene retkosti svaki njen neovlašćen ulov može voditi ka ekološkoj posledici: značajnom smanjenju populacije ove vrste divljači (Joldžić, 2006: 213).
Najteži oblik krivičnog dela nezakonitog lova (lov koji dovodi u pitanje opstanak divljači) postoji kada se lovi divljač čiji je lov zabranjen ili kada se lovi bez posebne dozvole određena vrsta divljači za čiji je lov potrebna takva dozvola ili kada se lovi na način ili sredstvima kojima se divljač masovno uništava. Za ovaj oblik propisana je kazna zatvora do tri godine. Radnja izvršenja ovog oblika određena je alternativno i obuhvata: 1) lov divljači čiji je lov zabranjen; 2) lov divljači koja se može loviti samo sa posebnom dozvolom, a takva dozvola nije izdata i 3) lov na način ili sredstvima kojima se divljač masovno uništava.
Divljač čiji je lov zabranjen određena je u Zakonu o divljači i lovstvu kao nelovna divljač, odnosno kao divljač koja ima status trajno ili strogo zaštićene vrste divljači. Za razliku od svog prethodnika Zakona o lovstvu, važeći Zakon o divljači i lovstvu ne nabraja taksativno koje se vrste divljači imaju smatrati trajno zaštićenim.
Kada je u pitanju lov divljači koja se može loviti samo sa posebnom dozvolom, u Zakonu o divljači i lovstvu nije izričito naglašeno za koje vrste divljači se takva dozvola zahteva. Inače, dozvola za lov krupne divljači određena je kao isprava kojom se lovcu dozvoljava da lovi krupnu divljač, dok je dozvola za lov sitne divljači definisana kao isprava kojom se grupi lovaca dozvoljava da lovi sitnu divljač. Takođe, propisano je da ovlašćeno lice korisnika lovišta izdaje dozvolu za lov krupne divljači na ime lovca, s tim što se dozvola za grupni lov divljih svinja izdaje na ime vođe grupe. Dozvolu za lov sitne divljači ovlašćeno lice korisnika lovišta takođe izdaje na ime grupe. Izgled i sadržinu obrasca dozvole za lov krupne divljači i dozvole za lov sitne divljači bliže propisuje ministar nadležan za poslove lovstva. Ova pitanja detaljnije su regulisana podzakonskim aktom - Pravilnikom o uslovima i načinu organizovanja lova, izgledu i sadržini obrasca lovne karte, izgledu i sadržini obrasca dozvole za lov krupne divljači i dozvole za lov sitne divljači, kao i izgledu i sadržini obrasca izveštaja o izvršenom lovu. U slučaju inostranog lovca, dozvolu za lov (kao i sve druge zakonom propisane dokumente) dužna je da obezbedi turistička agencija koja ima zaključen ugovor o pružanju pružanju lovno-turističkih usluga sa korisnikom lovišta.
Zabranjeni načini lova nabrojani su i opisani u Zakonu o divljači i lovstvu. Kao primeri nedopuštenih načina lova mogu se navesti: lov divljači koja je ugrožena požarom, poplavom, snežnim nanosima, poledicom i drugim elementarnim nepogodama; lov divljači upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnoh izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja, živih mamaca kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima; lov upotrebom pasa koji nisu lovački rasni psi, pasa koji nisu vakcinisani obeleženi u skadu sa propisima kojima se uređuje veterinarstvo i pasa onih rasa čija upotreba nije predviđena lovnom osnovom; lov zamkama i klopkama; lov gađanjem iz motornog vozila i gaženjem divljači motornim vozilom; lov divljači vojničkim oružjem i vojničkom municijom. Spisak nedopuštenih načina lova u Zakonu o divljači i lovstvu nije konačan, već je, pored navedenih načina, zabranjeno loviti divljač i ostalim nehumanim metodima i sredstvima koji mogu da izazovu lokalni nestanak ili ozbiljan poremećaj u populaciji divljači. Međutim, ovaj oblik krivičnog dela nezakonitog lova postojaće samo ukoliko je način (sredstvo) lova koji je upotrebljen bio takav da se njime divljač masovno uništava, što će biti procenjeno na osnovu analize okolnosti svakog pojedinačnog slučaja.
Kao učinilac svih oblika krivičnog dela nezakonitog lova može se javiti bilo koje lice član lovačkog udruženja ili neko drugo lice (Lazarević, 2006: 704). To može biti i lice koje nema dozvolu za nošenje lovačkog oružja. Tada će postojati sticaj sa krivičnim delom nedozvoljene proizvodnje, držanja, nošenja i prometa oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. Krivičnog zakonika Republike Srbije (Stojanović, 2006: 624).
pomalo obeshrabruje sto su kolovodje skoro uvek one cike koje bi trebale da apse.kome da ga prijavim njemu samom ili njegovom pretpostavljenom koji krivolovi na visokom nivou.
Sremac75 kaže:
Toto, u pravu si, ovo jeste ne mali problem, ali ipak mislim da se ne radi o krivolovu nego o nepoštovanju lovačkog morala i kodeksa!
Ali ja sam doživeo da ponudim odstreljenu divljač prvom lovcu do sebe, a da on to odbije sa konstatacijom "uloviću ja sebi".
E onda ja nosim zeca u rancu do kraja lova, a onaj isti dođe i kaže da nema zeca i da želi da mu se da jedan.....kako ovo tumačiš?
Pozdrav i postovanje Sremac,
Nositi ceo dan zeca sa 5-10 kg blata na cizmama do kraja lova a vec mu bio ponudjen ..Onda ipak -pristane da istog uzme Da se covek nasmeje, ali i rastuzi kakvih ``lovaca ``sve ima.Svaka cast za pravi lovacki gest.
Podsetilo me na pricu dede ..ulovio zeca, podelio na 3 ( tri ) dela sa drugarima, sledece nedelje oboje ulove po jednog..a deda dobije -jadac ..Ima tome 40 godina, ali svet se nije mnogo izmenio ..
Meni se svideo isto ovako lep gest, kada se starijem lovcu koji je u godinama odnese na kucu fazan ili zec... pocnu lepe price, dobro druzenje... Ali takvih slucaja je danas mnogo manje...
Sremac75 kaže:
Toto, u pravu si, ovo jeste ne mali problem, ali ipak mislim da se ne radi o krivolovu nego o nepoštovanju lovačkog morala i kodeksa!
Ali ja sam doživeo da ponudim odstreljenu divljač prvom lovcu do sebe, a da on to odbije sa konstatacijom "uloviću ja sebi".
E onda ja nosim zeca u rancu do kraja lova, a onaj isti dođe i kaže da nema zeca i da želi da mu se da jedan.....kako ovo tumačiš?
Zaista je zastrasujuc odnos prema ulovljenoj divljaci, lovacka nekultura je kod nas na visokom nivou.
Samim tim sto je kasnije ipak trazio zeca dokazao je da je ipak "mesar" a ne sportista.
Mnogi od nas idu u lov sa logikom da je "divljac svrha lova", i jeste tako , ali divljac je svrha kada postoji u lovistu a ne samo u rancu.
Divljac je svrha i kada je u njenom trku odgledate onako sa divljenjem ili je kvalitetnom kamerom uslikate..ma jednostavno merak je kada je ima...
Sto bi rekao moj kolega iz grupe: " Vise volim da ga promasim..(zeca) nego da ga ubijem..ubijes i tu je kraj..ovako cemo uz spricere do dugo u noc razgovarati o promasaju."
Lovacku nekulturu treba po meni leciti na "duze staze". Stalno podizati lovacku svest,davati " dobre primere" , primere fer-pleja prema divljaci itd.
MOLITVA ZA LOV
Jesam.
I moja puška i moj pas.
Lovac sam,
al' pravičan.
Kao što Plakida bejaše, čuvši glas
Gospodnji Isusa Hrista,
i posta Evstatije.
Čuvaj me Gospode bože iskušenja
i u pravdi održi me,
da se po zapovedima tvojim vladam
i podari mi plen koji mi i uistinu pripada.
Poštujući tebe, poštujem i tvoje darove,
što njeno veličanstvo priroda ima,
a zavet Gospodu, da ne skrnavim delo
Božjih ruku, dajem i molim
za pušku i mog psa.
Amin.
Manje vise svi znamo ,svako u svom kraju:ko krade divljac,ko krade ribu,ko sece sumu,ko valja drogu itd.Uopsteno je misljenje da ako neko prijavi recimo lovokradju ne zarad licne osvete vec zbog zelje da ako jednog dana njegovi naslednici budu zeleli da se bave ovim nasim lepim hobijem imaju puna lovista i u njima uzivaju,taj isti biva proglasen budalom cinkarosem i sl.Uvek se za ove druge nadje prigodna odbrana;nemoj ga ostao je bez posla,taj nema od cega da zivi,vidis kolika nam je clanarina itd.E sad tu na scenu treba da stupi drzava.do skoro je retkost bila videti vozaca sa zavezanim pojasom,sada je to najnormalnija stvar.Naravno nije to iz razloga sto nam je proradila svest o opasnostima kojima se izlazemo ukoliko pojas nije vezan vec cika plavi ako te navata ne gine ti 5000 plus kazneni poeni pa ponovis tri cetiri puta pa ponovo na polaganje(500)jevrica.Nisu tu potrebni ni cinkarosi ni javni apeli ZAKON POSTOJI _SPROVODITE GA!Koliko je prijava podneto od strane lovocuvarske sluzbe koju MI placamo da nam cuva lovista?
mrwa22250 kaže:
Manje vise svi znamo ,svako u svom kraju:ko krade divljac,ko krade ribu,ko sece sumu,ko valja drogu itd.Uopsteno je misljenje da ako neko prijavi recimo lovokradju ne zarad licne osvete vec zbog zelje da ako jednog dana njegovi naslednici budu zeleli da se bave ovim nasim lepim hobijem imaju puna lovista i u njima uzivaju,taj isti biva proglasen budalom cinkarosem i sl.Uvek se za ove druge nadje prigodna odbrana;nemoj ga ostao je bez posla,taj nema od cega da zivi,vidis kolika nam je clanarina itd.E sad tu na scenu treba da stupi drzava.do skoro je retkost bila videti vozaca sa zavezanim pojasom,sada je to najnormalnija stvar.Naravno nije to iz razloga sto nam je proradila svest o opasnostima kojima se izlazemo ukoliko pojas nije vezan vec cika plavi ako te navata ne gine ti 5000 plus kazneni poeni pa ponovis tri cetiri puta pa ponovo na polaganje(500)jevrica.Nisu tu potrebni ni cinkarosi ni javni apeli ZAKON POSTOJI _SPROVODITE GA!Koliko je prijava podneto od strane lovocuvarske sluzbe koju MI placamo da nam cuva lovista?
mrwa22250 kaže:
Manje vise svi znamo ,svako u svom kraju:ko krade divljac,ko krade ribu,ko sece sumu,ko valja drogu itd.Uopsteno je misljenje da ako neko prijavi recimo lovokradju ne zarad licne osvete vec zbog zelje da ako jednog dana njegovi naslednici budu zeleli da se bave ovim nasim lepim hobijem imaju puna lovista i u njima uzivaju,taj isti biva proglasen budalom cinkarosem i sl.Uvek se za ove druge nadje prigodna odbrana;nemoj ga ostao je bez posla,taj nema od cega da zivi,vidis kolika nam je clanarina itd.E sad tu na scenu treba da stupi drzava.do skoro je retkost bila videti vozaca sa zavezanim pojasom,sada je to najnormalnija stvar.Naravno nije to iz razloga sto nam je proradila svest o opasnostima kojima se izlazemo ukoliko pojas nije vezan vec cika plavi ako te navata ne gine ti 5000 plus kazneni poeni pa ponovis tri cetiri puta pa ponovo na polaganje(500)jevrica.Nisu tu potrebni ni cinkarosi ni javni apeli ZAKON POSTOJI _SPROVODITE GA!Koliko je prijava podneto od strane lovocuvarske sluzbe koju MI placamo da nam cuva lovista?
Nazalost surova realnost! Mnogo puta sam razmisljao sta bi mi kao obicni ljudi mogli da promenimo po pitanju krivolova kao i u kaznenoj politici koja bi trebalo da regulise to pitanje. Mislim da bi bilo dobro raditi sto vise na podizanju lovacke svesti,uvesti neki vid "stimulacija " za ucinjen lep gest prema divljaci kako od straneLU tako i od strane resornog ministarstva..jer ipak je divljac nacionalno dobro.Mnogo je primera u svakodnevnom zivotu,u medijima, o krivolovu a malo primera iz lova gde se hvali humani odnos prema divljaci,"fer-plej"..
Mozda je resenje u uvodjenju i "nagrade za promasaj godine","propustenu sansu" itd...
Sigurno je da ovo ne bi resilo problem krivolova ali mozda bi bilo intersantno da se npr. na nekoj godisnjoj lovackoj zabavi ili balu dodeli i takva "utesna nagrada"!
Naravno da je resenje u kaznenoj politici,sprecavanju mita i korupcije jer priznacete malo je onih koji "kradu zbog gladi" ,obicno su to "cike"na polozaju..a lovocuvari tada obicno "ne vide dobro"!!!!
Tezak je i mukotrpan rad na smanjenju krivolova-smatram da su potrebne sistemske promene na nivou drzave .
Ciscenje "svih dvorista"-i policije i sudstva i svih drugih institucija koja imaju veze sa lovstvom!
Misljenja sam i da bi sa mladim lovcima bilo neophodno poraditi na ucenju da je lov-sport!!!!"
mrwa22250 kaže:
Manje vise svi znamo ,svako u svom kraju:ko krade divljac,ko krade ribu,ko sece sumu,ko valja drogu itd.Uopsteno je misljenje da ako neko prijavi recimo lovokradju ne zarad licne osvete vec zbog zelje da ako jednog dana njegovi naslednici budu zeleli da se bave ovim nasim lepim hobijem imaju puna lovista i u njima uzivaju,taj isti biva proglasen budalom cinkarosem i sl.Uvek se za ove druge nadje prigodna odbrana;nemoj ga ostao je bez posla,taj nema od cega da zivi,vidis kolika nam je clanarina itd.E sad tu na scenu treba da stupi drzava.do skoro je retkost bila videti vozaca sa zavezanim pojasom,sada je to najnormalnija stvar.Naravno nije to iz razloga sto nam je proradila svest o opasnostima kojima se izlazemo ukoliko pojas nije vezan vec cika plavi ako te navata ne gine ti 5000 plus kazneni poeni pa ponovis tri cetiri puta pa ponovo na polaganje(500)jevrica.Nisu tu potrebni ni cinkarosi ni javni apeli ZAKON POSTOJI _SPROVODITE GA!Koliko je prijava podneto od strane lovocuvarske sluzbe koju MI placamo da nam cuva lovista?
Nazalost surova realnost! Mnogo puta sam razmisljao sta bi mi kao obicni ljudi mogli da promenimo po pitanju krivolova kao i u kaznenoj politici koja bi trebalo da regulise to pitanje. Mislim da bi bilo dobro raditi sto vise na podizanju lovacke svesti,uvesti neki vid "stimulacija " za ucinjen lep gest prema divljaci kako od straneLU tako i od strane resornog ministarstva..jer ipak je divljac nacionalno dobro.Mnogo je primera u svakodnevnom zivotu,u medijima, o krivolovu a malo primera iz lova gde se hvali humani odnos prema divljaci,"fer-plej"..
Mozda je resenje u uvodjenju i "nagrade za promasaj godine","propustenu sansu" itd...
Sigurno je da ovo ne bi resilo problem krivolova ali mozda bi bilo intersantno da se npr. na nekoj godisnjoj lovackoj zabavi ili balu dodeli i takva "utesna nagrada"!
Naravno da je resenje u kaznenoj politici,sprecavanju mita i korupcije jer priznacete malo je onih koji "kradu zbog gladi" ,obicno su to "cike"na polozaju..a lovocuvari tada obicno "ne vide dobro"!!!!
Tezak je i mukotrpan rad na smanjenju krivolova-smatram da su potrebne sistemske promene na nivou drzave .
Ciscenje "svih dvorista"-i policije i sudstva i svih drugih institucija koja imaju veze sa lovstvom!
Misljenja sam i da bi sa mladim lovcima bilo neophodno poraditi na ucenju da je lov-sport!!!!"
" Ne volim da pričam o sebi, ali uzmite moj slučaj"
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
mrwa22250 kaže:
Manje vise svi znamo ,svako u svom kraju:ko krade divljac,ko krade ribu,ko sece sumu,ko valja drogu itd.Uopsteno je misljenje da ako neko prijavi recimo lovokradju ne zarad licne osvete vec zbog zelje da ako jednog dana njegovi naslednici budu zeleli da se bave ovim nasim lepim hobijem imaju puna lovista i u njima uzivaju,taj isti biva proglasen budalom cinkarosem i sl.Uvek se za ove druge nadje prigodna odbrana;nemoj ga ostao je bez posla,taj nema od cega da zivi,vidis kolika nam je clanarina itd.E sad tu na scenu treba da stupi drzava.do skoro je retkost bila videti vozaca sa zavezanim pojasom,sada je to najnormalnija stvar.Naravno nije to iz razloga sto nam je proradila svest o opasnostima kojima se izlazemo ukoliko pojas nije vezan vec cika plavi ako te navata ne gine ti 5000 plus kazneni poeni pa ponovis tri cetiri puta pa ponovo na polaganje(500)jevrica.Nisu tu potrebni ni cinkarosi ni javni apeli ZAKON POSTOJI _SPROVODITE GA!Koliko je prijava podneto od strane lovocuvarske sluzbe koju MI placamo da nam cuva lovista?
Nazalost surova realnost! Mnogo puta sam razmisljao sta bi mi kao obicni ljudi mogli da promenimo po pitanju krivolova kao i u kaznenoj politici koja bi trebalo da regulise to pitanje. Mislim da bi bilo dobro raditi sto vise na podizanju lovacke svesti,uvesti neki vid "stimulacija " za ucinjen lep gest prema divljaci kako od straneLU tako i od strane resornog ministarstva..jer ipak je divljac nacionalno dobro.Mnogo je primera u svakodnevnom zivotu,u medijima, o krivolovu a malo primera iz lova gde se hvali humani odnos prema divljaci,"fer-plej"..
Mozda je resenje u uvodjenju i "nagrade za promasaj godine","propustenu sansu" itd...
Sigurno je da ovo ne bi resilo problem krivolova ali mozda bi bilo intersantno da se npr. na nekoj godisnjoj lovackoj zabavi ili balu dodeli i takva "utesna nagrada"!
Naravno da je resenje u kaznenoj politici,sprecavanju mita i korupcije jer priznacete malo je onih koji "kradu zbog gladi" ,obicno su to "cike"na polozaju..a lovocuvari tada obicno "ne vide dobro"!!!!
Tezak je i mukotrpan rad na smanjenju krivolova-smatram da su potrebne sistemske promene na nivou drzave .
Ciscenje "svih dvorista"-i policije i sudstva i svih drugih institucija koja imaju veze sa lovstvom!
Misljenja sam i da bi sa mladim lovcima bilo neophodno poraditi na ucenju da je lov-sport!!!!"
Lepo da neko sa ovog naseg juga, ima ovako lepo misljenje, i lepe ideje. Kolega
''Kao ptica koja jebez krila, Srbija bibez goniča bila''
Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
mrwa22250 kaže:
Manje vise svi znamo ,svako u svom kraju:ko krade divljac,ko krade ribu,ko sece sumu,ko valja drogu itd.Uopsteno je misljenje da ako neko prijavi recimo lovokradju ne zarad licne osvete vec zbog zelje da ako jednog dana njegovi naslednici budu zeleli da se bave ovim nasim lepim hobijem imaju puna lovista i u njima uzivaju,taj isti biva proglasen budalom cinkarosem i sl.Uvek se za ove druge nadje prigodna odbrana;nemoj ga ostao je bez posla,taj nema od cega da zivi,vidis kolika nam je clanarina itd.E sad tu na scenu treba da stupi drzava.do skoro je retkost bila videti vozaca sa zavezanim pojasom,sada je to najnormalnija stvar.Naravno nije to iz razloga sto nam je proradila svest o opasnostima kojima se izlazemo ukoliko pojas nije vezan vec cika plavi ako te navata ne gine ti 5000 plus kazneni poeni pa ponovis tri cetiri puta pa ponovo na polaganje(500)jevrica.Nisu tu potrebni ni cinkarosi ni javni apeli ZAKON POSTOJI _SPROVODITE GA!Koliko je prijava podneto od strane lovocuvarske sluzbe koju MI placamo da nam cuva lovista?
Samo što 99% lovočuvara smatra da mu platu daje PreCednik LU!
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"
"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić
"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
od precednika i upravnih odbora i treba da krene cistka,njima lovocuvarska sluzba treba da podnese izvestaj.koliko je izvrseno kontrola i broj prekrsaja?da li je moguce da nema cak ni opomena zbog manjih nepravilnosti u izvrsavanju lova?ako je tako ja sam najsretniji covek na svetu i ovom prilikom se javno izvinjavam(malo morgen).ove sezone 15 izlazaka na prepelicu,5 na predatore cekanjem,2 na zeca(koga nisam ni video) i 9 izlazaka na fazana-jedna kontrola prvi dan na zeca .svi moji ispravni(kolega nije poneo papire za psa usmeno opomenut) i to je sve od kontrole za ovu sezonu sto za posledicu ima sledece:januar odstrel srna-u 5 od sest revira nismo uspeli da pronadjemo trag u snegu od srnece divljaci???u sestom reviru (revir moje grupe) u tri odvojena krda 79 kom.(revir je 2,5 puta 2 km).onda krecu izgovori;lisice,susa,otisle u Madjarsku itd.sad da li su im zamrzivaci madjarske proizvodnje ne znam?sami od sebe krademo i jos se iz petnih zila trudimo da objasnimo kako je to u redu,jer ako ne ukrademo mi ukrasce neko drugi.
E moj mrwa, svagde je tako, ali sada je najbolji izgovor i razlog pustih lovišta ŠAKALI!!...mamu li im njihovu, ala su se namnožili!!
MOLITVA ZA LOV
Jesam.
I moja puška i moj pas.
Lovac sam,
al' pravičan.
Kao što Plakida bejaše, čuvši glas
Gospodnji Isusa Hrista,
i posta Evstatije.
Čuvaj me Gospode bože iskušenja
i u pravdi održi me,
da se po zapovedima tvojim vladam
i podari mi plen koji mi i uistinu pripada.
Poštujući tebe, poštujem i tvoje darove,
što njeno veličanstvo priroda ima,
a zavet Gospodu, da ne skrnavim delo
Božjih ruku, dajem i molim
za pušku i mog psa.
Amin.
Krivolov se odvija u Zapadnoj Srbiji, Opština Požega, okolna sela ! Ubijaju se srne !!!
tomo vrbas Offline
· 20.04.2025. 08:48
Христос Васкресе.
Planinko011 Offline
· 04.11.2024. 07:37
Milane imas temu izbor prve puske za pocetnike mada tesko da ce neko nesto smisliti protiv Z6 e sad taj Lupo ne znam.
MilanO Offline
· 15.10.2024. 05:38
Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6
tomo vrbas Offline
· 01.01.2024. 19:30
Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻
Planinko011 Offline
· 01.01.2024. 17:21
Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).
slavaplana Offline
· 15.12.2023. 13:46
Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo što to trpimo.
Stevo Kuzmanovic Offline
· 14.02.2023. 09:13
Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?
Stevo Kuzmanovic Offline
· 14.02.2023. 09:10
Pozdrav svima..
Anita Randjelovic Offline
· 11.02.2023. 15:09
Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?