Lovački portal SRBIJALOV - Novosti


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme
DOZVOLE ZA LOV

Ovaj tekst je preuzet iz lista 'Dnevnik', pisac teksta je A.Ćeranić

Kako se koristi dozvola za lov?

U prethodnom periodu svi korisnici lovišta su izdavali dozvole za lov na jedinstvenom propisanom obrascu, koji je ujedno bio i izveštaj o izvršenom lovu.

Praksa je pokazala određene nedostatke, tako da su svi očekivali male izmene i dopune postojećeg jedinstvenog obrasca u cilju lakše primene i, naravno, monitoringa. Ali, administracija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede se nije odlučila na kontinuitet propisa koji je zaživeo u praksi, već se desio presedan da od jednog obrasca nastanu četiri.
Primena obrazaca je pokazala da su nesprovodivi na način predviđen odgovarajućim pravilnikom tako da su lovci posle pravilnika dobili instrukciju, potom uputstvo, onda tumačenje i na kraju je svima bilo jasno da ništa nije jasno!
Dok se ne urade neophodne izmene pravilnika, najbolji savet korisnicima lovišta, lovačkim udruženjima, je da dozvole za lov i izveštaje rade na način dogovoren sa šumarskim i lovnim inspektorom.

Perović: Nijedna država nije trajala kao LSS
news: lov_32.jpgPerović: Nijedna država nije trajala kao LSS.

Gospodine Peroviću, kako vi kao potpredsednik CIC-a (Međunarodnog saveta za lov) ocenjujete sadašnje razvojne puteve lovstva u svetu i na ovim prostorima?

- Već decenijama se države, bar kada je u pitanju lovstvo i očuvanje prirode, rukovode odlukama međunarodnih tela kao što su specijalizovane organizacije UN-a odnosno IUCN i naravno CIC. Pre svega mislim na Konvenciju o održivom korišćenju biološkog diverziteta iz Rio de Žaneira donetoj 1992. Njome su se vlade razvijenih država obavezale da prenesu znanja i obezbede zemljama Trećeg sveta pristup tehnologiji i finansijskim mehanizmima kao sredstvima za očuvanje prirode i divljači. 2002 god. su ove odluke proširene Principima iz Adis Abebe koji su stub održanja ukupnog života na planeti. Međutim, ovim dokumentom, što je za nas lovce najvažnije, lovu je priznat status nezaobilaznog sredstva na tom krucijalnom zadatku.

S. Madžarević dnevnik.rs

BESNE LISICE U NOVOM SADU?

Nema besnih lisica u Novom Sadu

LisicaPovodom napisa pojedinih medija da su se u Novom Sadu,na Novom naselju pojavile lisice, u Pasterovom zavodu za Radio 021 tvrde da nema mesta za brigu, jer oni u poslednje vreme nisu zabeležili nijedan slučaj besnila u Bačkoj. Prema rečima direktora ove ustanove, Dušana Laloševića, pojava lisica u gradskoj sredini nije ništa novo.
"Pojava ovih životinja u okolini ili perifernim delovima Novog Sada nije nikakva novost, jer zbog povećane populacije, lisice dolaze i u urbane sredine. Mi smo ih u poslednje vreme pojačano kontrolisali i nismo zabeležili nijedan slučaj besnila.
Lisice, naravno, nisu poželjne komšije čak i ako nisu nosioci ovog virusa. Ono što je u ovom trenutku potrebno uraditi je napisati nalog našem lovačkom društvu, kako bi oni mogli da organizuju hajku na lisice, kako bi one bile uklonjene iz urbane sredine", naglašava ovaj lekar.Kako za 021 kaže doktor Lalošević, u ovom trenutku je besnilo u Bačkoj iskorenjeno. Iako postoje slučajevi ovog opasnog virusa u Banatu i Sremu, za sad nema bojazni za Novosađane, jer se situacija redovno prati, a Bačka ima i tu prednost što je omeđena rekama, tako da je manja mogućnost širenja besnila.

JOŠ JEDAN POKUŠAJ ŠVERCA PTICA!

Sprečen šverc 700 ptica

Carinici su juče ujutro, na graničnom prelazu Neštin, prema Hrvatskoj, sprečili krijumčarenja 700 ptica s liste zaštićnih vrsta, čija je ukupna vrednost procenjena na 15 miliona dinara, saopštila je Uprava carina.
Ekspertizom republičkog inspektora Ministarstva zaštite životne sredine i ornitologa potvrđeno je da se radi o primercima zaštićenih vrsta ptica muljača, barska kokica, velika strmarica, čvorak, šljuka, poljska jarebica, prepelica, krga, liska i batokljun. Ptice su bile sakrivene u putnim torbama petoro rumunskih državljana, koji su putovali kombijem bugarskih registarskih oznaka.
Po procenama nekoliko domaćih organizacija koje se bave brigom o pticama u Srbiji, u ilegalnom švercu ptica godišnje nestane blizu milion različitih primeraka. Većinu tih ptica čine zaštićene ptice pevačice, među kojima su najčešće štiglići, slavuji i prepelice. Najčešće se prodaju i krujumčare žive i mrtve ptice pevačice, čija cena može dostići 150 evra, dok su barske ptice druge po brojnosti zloupotreba.
Na crnom tržištu uglavnom se nalaze mrtve ptice, po deset do 100 evra komad. Bastardi, ptice nastale genetskim inženjeringom, ukrštanjem divljih ptica pevačica s nekom ezgotičnom pticom, prodaju se po 100 do 200 evra.
Pticama grabljivicama, najčešće iz porodica sokolova, orlova, jastrebova i lunja, trguje se živim, a njihova cena kreće se od 500 do 50.000 evra, navedeno je u saopštenju.
(Tanjug)

LOŠA GODINA ZA ZEČEVE

Prirast zečeva veoma slab

U vojvođanskim lovištima nalazi se mali broj mladih zečeva, prirast populacije je slab i nedovoljan prvi su rezultati analize očnih sočiva zečeva koje je minulih dana obavila stručna služba Lovačkog saveza Vojvodine.
U vezi sa tim, lovačkim organizacijama se upućuju preporuke da smanje broj lovnih dana ili da redukuju broj jedinki koje su planirali da odstrele.
Jednosatvno, obistinjuje se bojazan kada su zečevi u pitanju, realan prirast je loš. Lovci će, kada je odstrel ove sitne divljači u pitanju, u sezoni koja je nedavno počela platiti ceh prolećnim i letošnjim kišama i poplavama koje su uništile najveći broj zečjih legala iz maja i juna. Istina, mnoga lovačka društva još nisu otpočela lov na zečeve, s obzirom da u atarima i dalje ima neobranog kukuruza i dosta vegetacije. Tek kada se lovišta očiste i krenu ozbiljniji lovovi na zeca, stvoriće se realnija slika o tome kako stoji zečja populacija u Vojvodini, a to je tek za oko dve nedelje. Za sada, prvi rezultati ne ohrabruju.

Izvor: Dnevnik


Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 13
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,464
Najnoviji član: Aca Baikal M...

Poslednje vesti
ПРЕГЛЕДАНО 1.000 ОЧНИХ СОЧИВА
Изабрано ново руководство Ловачког савеза Во...
СКУПШТИНА ЈЕДНОГЛАСНО УСВOЈИЛА ИЗВЕШТАЈЕ И П...
ЗАКАЗАНА СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ЛОВАЧКОГ САВЕЗА Ц...
СТРУЧНЕ ТРИБИНЕ ТОКОМ САЈМА

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


Lela
Offline
· 17.05.2025. 12:37

Krivolov se odvija u Zapadnoj Srbiji, Opština Požega, okolna sela ! Ubijaju se srne !!!


tomo vrbas
Offline
· 20.04.2025. 08:48

Христос Васкресе.


avatarPlaninko011
Offline
· 04.11.2024. 07:37

Milane imas temu izbor prve puske za pocetnike mada tesko da ce neko nesto smisliti protiv Z6 e sad taj Lupo ne znam.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?

64,753,338 posete www.srbijalov.com