DAR UOČI VASKRSA: Stigli jeleni i košute kod Manastira Tronoša
VEĆE radosti i boljeg poklona uoči Vaskrsa za ljude oko Manastira Tronoša, nemanjićke zadužbine, kod Loznice, stare više od sedam vekova, ali i za sve lovce Jadra, Vukovog kraja, od ove koja je stigla od „Srbijašuma“, koje su, na incijativu direktora mr Igora Braunovića, njegove „desne ruke“ Slaviše Nestorovića, izvršnog direktora za lov i ribolov, i Uprave šuma, darovali dva jelena i osam košuta iz zatvorenog lovišta iz okoline Kruševca.
Ovo je, kako kaže Miladin Dragićević, predsednik Lovačkog društva „Gučevo“ u Loznici, koje je jedno od najstarijih u Srbiji ali i na Balkanu,“veliki prilog svetinji, prirodi, živom svetu u njoj i svim ljudima koji vole prirodu i njene lepote i bogastva“.
Za koji dan ovdašnji vernici, po tradiciji dugoj vekovima, prilažu manastiru ratarske sveće visoke više od metar i po i teže od 50 kilograma, od čistog voska, a, po Dragićevićem rečima, „ovo je najbolji uvod u darivanje, koje je, uz sve, i bogougodno".
-Ovo je veliki doprinos unapređenju i lovnog fonda, ali i lovstva u našem kraju na čemu smo neizmerno zahvalni mr Braunoviću, Nestoroviću, njihovoj kompaniji -kaže Dragićević. - Jeleni i košute će da se razmnožavaju, a iz „Srbijašuma“ imamo obećanje da će da ovde da bude i te kakav repro centar za ove lepe, važne i atraktivne životinje.
U šumama Manastira Tronoša dan kada su stigli jeleni i košute sa Jastrepca bio je posebno svečan.Lovci su nekako pobožno ih prihvatali i puštali u ovdašnje šume.
- Ovo je dan koji su zauvek da zapamtim, po velikom važnom daru, pažnji prema nama i prirodi, ali i kao obavezu da uvek vodimo računa o živom svetu u našim skoro čarobno lepim šumama - kaže mladi lovac iz Vukovog Tršića Ivica Dragićević.
43. Međunarodni sajam nautike, lova i ribolova od danas na Beogradskom sajmu
Na Beogradskom sajmu danas će biti otvoren 43. Međunarodni sajam nautike, lova i ribolova, kao specijalizovana manifestacija za plovila svih vrsta, opremu za lov i ribolov, sportove na vodi i ronjenje, nautičku, kamp i outdoor opremu.
Sajam će trajati do 10. aprila a među eksponatima će biti ekskluzivne jahte, gliseri, jedrilice, čamci, brodski i vanbrodski motori, nautička i ostala oprema za sportove na vodi, objavljeno je na sajtu Beogradskog sajma.
Uz tradicionalnu berzu polovnih plovila, zaljubljenicima u vodu biće predstavljene i poznate regate, splavarenja i ostali vodni potencijali Srbije.
Poseban akcent se stavlja na segment lova i ribolova, koji svake godine zauzima sve značajniju poziciju, gde se mogu videti veliki ali i mali distributeri i proizvođači opreme za ova dva hobija ili sporta, kako za koga.
Sajam nautike, lova i ribolova uvek ima i bogat prateći sadržaj – stručna predavanja i izložbe, u kojima učestvuju poznati umetnici, muzeji i institucije.
U petak 24.03.2023. godine veče, zahvaljujući lovcima ugašen je šumski požar u Trešnjevaku, kako nas je obavestio predsednik Lovačke sekcije u ovom mestu Goran Radovanović.
Ovo nije prvi put da se lovci aktivno uključuju u ovakve akcije gašenja požara, ali je svakako bitno napomenuti da se, nažalost, uvek ponavlja isti problem paljenja šiblja, njiva, livada... i dovodi do velikih šteta imajući u vidu da su navedene lokacije često nedostupne vatrogasnim vozilima.
Lovcima LU "ŠUmadija" Kragujevac, Lovačkoj sekciji "Trešnjevak" svaka čast na gašenju požara i zaustavljanju širenja vatre koja je mogla dovesti do mnogo veće štete.
"Foto-lov bez granica" za razvoj potencijala na srpsko-makedonskoj granici
Osam čeka sa obe strane srpsko-makedonske gradnice, hranilišta i solišta neophodna za divljač prvi su rezultati projekta "Foto-lov bez granica” predstavljeni na konferenciji u Nišu. Jedan od glavnih ciljeva bio je razvoj foto-lovnog turizma, dok će u narednom periodu biti izgrađen i vizitorski centar, kao i drugi smeštajni kapaciteti.
Koordinatorka projekta Marija Spasić rekla je da su jednim projektom želeli da približe potencijale koji se nalaze sa obe strane, makedonske i srpske granice.
Pokušali smo da pružimo nešto što će biti novi turistički proizvod. Malo više smo se fokusirali na lovačke organizacije. Ipak, to ne znači da su oni jedini koji imaju benefit od celog projekta. Pored lovačkih udruženja, uključene su i lokalne samouprave, poljoprivredna gazdinstva, ugostitelji i svi koji mogu da imaju benefite od takvog vida turizma - kaže Marija Spasić.
Dosadašnji rezultat je i osam izgrađenih čeka, hranilišta i solišta za divljač. Predsednik Lovačkog saveza Srbije Bratislav Ćirković, koji je bio nosilac projekta, ističe da će se ciljevi ostvarivati tek u narednim godinama.
Mi smo u ovom periodu primetili da već na određenim čekama imamo kretanje divljači pre svega one koje nema svuda u Evropi. To je pre svega vuk, divlja svinja, šakal, lisica u zavisnosti od terena. U nekim terenima čak i medveda možemo snimiti. To je jako zanimljivo za one koji se bave foto-safarijem - kaže Bratislav Ćirković.
Ćirković najavljuje da je u planu za naredni period i izgradnja vizitorskih centara i drugih smeštajnih kapaciteta. Oni će koristiti i za foto safari i za foto hunting, ali i za klasičan tradicionalni lov. Pilot projekat prekogranične saradnje trajao je 18 meseci. Finansirala ga je Evropska unija i njegova vrednost je 170.000 evra.
Lovački savez Srbije realizovao je projekat sa Lovačkom federacijom Makedonije, bujanovačkim lovačkim udruženjem "Golub“ i makedonskim "Slaviško polje“, zvanično je završen. Rezultati su sumirani na konferenciji na kojoj su održana i predavanja na teme foto-lova i značaja lovnog turizma. Predstavljena je i studija o turističkom potencijalu ovog prekograničnog područja.