Управа за ветерину преко ветеринарских организација на терену, прати здравствено стање и спроводи стални надзор у популацији домаћих и дивљих свиња на афричку кугу свиња (АКС) на целој територији Србије и предузима свеобухватне мере у циљу спречавања ширења те заразне болести.
Поново апелујемо на све узгајиваче свиња да уколико примете промене здравственог стања или имају угинућа свиња на свом газдинству да хитно обавесте свог ветеринара, а неопходно је и да ловци предузимају прописане мере.
Подсећамо да је афричка куга свиња вирусна, веома опасна заразна болест домаћих и дивљих свиња за коју вакцина не постоји, а чија појава је у Србији забележена 2019. годинe.
Вирус афричке куге свиња, за који не постоји вакцина као превентива, напада искључиво свиње и дивље свиње и нема опасности за људе који могу да конзумирају свињско месо у регистрованим објектима који су под надзором ветеринарске инспекције.
ТОМИЦА РАДОСАВЉЕВИЋ И УРОШ ЂОКОВИЋ ПОНОВО НА ЧЕЛУ ЛСЦС
Четврта Изборна скупштина Ловачког савеза Централне Србије одржана је 29. јуна 2023. године, у Крагујевцу, на којој су 41 делегат од 50 изабраних, бирало најуже руководство овог Савеза, који је основан 2011. године.
После разматрања актуелних питања из рада ЛСЦС, остварених резултата, проблема и потешкоћа, посебно сада када је државни акцент дат на питања око оружја, посебна пажња посвећена је и даљем успешном раду ове ловачке асоцијације као сервиса ловачким удружењима у заједничким напорима на развоју лова и ловства на овим просторима а под окриљем Ловачког савеза Србије.
Овом приликом изабрано је и ново руководство Ловачког савеза Централне Србије за наредни четворогодишњи период, и то: за председника Скупштине изабран је поново Урош Ђоковић (ЛУ “Краљево“) а за његовог заменика Драгиша Јовановић (ЛУ „Параћин).
За председника Ловачког савеза Централне Србије и председника Управног одбора изабран је поново Томица Радосављевић (ЛУ „Сребрница“), а за заменика Мирослав Петровић (ЛУ „Јухор“).
У Надзорни одбор ЛСЦС изабрани су: Милинко Мијаиловић (ЛУ „Чемерница“), Ненад Јеремић (ЛУ „В. Милошевић“), Душан Миловановић (ЛУ „Каленић“), Мирослав Ћурчић (ЛУ „Рашка“) и Владета Миленковић (ЛУ „Копаоник“).
У Суд части изабрани су: Милосав Милановић (ЛУ „Лапово“), Иван Деспотовић (ЛУ „В. М. Обреновић“), Милан Пецић (ЛУ „ Морава“), Милија Ђорђевић (ЛУ “Хајдук Вељко“), Вељко Андрић (ЛУ „Баљевац“), Нермин Хаџифејзовић (ЛУ „Врхови“) и Илија Ђорђевић (ЛУ „Јасеница југ“.
DIVLJE SVINJE DOPLIVALE DO BETON HALE I UŠLE U LOKAL
Nesvakidašnja scena na popularnom gradskom šetalištu
SUGRAĐANI koji su se prepodne zatekli u Beton hali, prisustvovali su bizarnoj sceni - dve policijske patrole blokirale su prolaz do kafića, kako bi radnici "Veterine" izvukli dve divlje svinje koje su ušle u jedan lokal! Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kojem se vidi kako ove divlje životinje plivaju u Savi, zatim se penju stepenicama i trče po šetalištu.
Ubrzo su stigli pripadnici MUP koji su zatvorili taj deo, kako svinje ne bi otišle dalje i povredili nekog. Nadležni iz "Veterine" su uz pomoć puške za uspavljivanje savladali divljač, kako bi ih uneli u vozilo i kasnije zbrinuli.
Pretpostavlja se da su divlje svinje pobegle iz svog prirodnog staništa- Velikog ratnog ostrva ili sa leve obale Dunava, zbog vodostaja koji je ovih dana porastao usled čestih padavina.
Pre nekoliko godina, veliki broj ovih životinja pojavio se na Novom Beogradu, bilo ih je i oko garaže na Obilićevom vencu, a jedna je primećena čak i na zvezdari. Direktor JKP "Veterina Beograd" Budimir Grubić tada je rekao da su divlje svinje veoma opasne životinje i da građani, kad ih primete, ne treba prvo da ih fotografišu nego da odmah prijave nadležnima.
- Divlja svinja neće napasti čoveka osim ako sami ne krenete ka njoj, ali se one uoče već na 200, 300 metara i nema potrebe da joj se prilazi - objasnio je Grubić. - Ljudi nisu svesni da rizikuju kada ih slikaju ili snimaju, a mužjaci znaju da budu veoma opasni, pa i ženke naročito ako imaju prasiće. Apelujemo na ljude da se u ovakvim situacijama sklone i pozovu "Veterinu", a naše ekipe će odmah izaći na teren.
Iako su biljojedi, divlje svinje su opasne i za ljude i za domaće životinje. Teške su i do 200 kilograma, odlični su plivači pa neretko preplivaju reku i dođu u urbani deo kako bi našle hranu.
У јако успешној овој сезони лова на срндаће, одстрељени су неки импозантни примерци, чији трофеји оборају остварене досадашње рекорде, који су се чинили недостижним. Подаци у Ловачком савезу Централне Србије указују, да ове ловне дивљачи има довољно, те је у ловној 2022/23. години, планиран али и у потпуности реализован рекордни одстрел од 1.994 грла.
Трофејно најјачи срндаћ одстрељен је на подручју Централне Србије у сезони 2022/23. година, у Крушевцу, у ловишту „Расина“, а то је уједно и трећи трофејно најјачи срндаћ који је одстрељен на територији Централне Србије до сада. Ваља напоменути да је реч о вансеријском примерку, правилном шестерцу, старом 7 година, са нето тежином од 629 грама, који је оцењен са 171,80 ЦИЦ поена.
Други по јачини, на територији Централне Србије, је трофеј срндаћа који је одстрељен у Аранђеловцу, у ловишту „Букуља“. Овај, нешто млађи примерак (4-5 година), несвакидашње је форме, са неколико додатних парожака који се пружају из грана које имају форму шестерца, али који не умањују његову лепоту. Напротив, ради се о јединственом примерку завидне тежине и волумена, који је на званичном мерењу оцењен са 152,32 ЦИЦ поена.
Трећи трофеј оцењен златном медаљом на територији Централне Србије је трофеј срндаћа одстрељеног у Смедеревској Паланци, у ловишту „Јасеница-Југ“. Ово ловиште је познато по томе да сваке године изнедри неколико трофејних срндаћа, тако да овогодишњи одстрел прелепог правилног шестерца старости око 6 година није никога изненадио, као ни резултати званичне оцене који су показали да је овај трофеј заслужено добио 136 ЦИЦ поена.