Tragedija u ZOO vrtu kod Vršca - Divljač stradala od napada pasa lutalica
Vršac, 11.01.2024 - U srcu Vršačkih planina, nedaleko od grada Vršca, tragični događaj potresa porodični ZOO vrt porodice Stefanović.
Prema za sada neproverenim informacijama, veći broj jelenske divljači stradao je od napada pasa lutalica unutar privatno ograđene farme.
Na površini od tridesetak hektara, porodica Stefanović stvorila je svojevrsni zoološki vrt, naseljen evropskim jelenima, jelenima lopatarima, mladom vučicom i divljim svinjama. Ovi divlji stanovnici, koji su vremenom postali simbol harmonije između čoveka i prirode, odstupili su od svoje prirodne ćudi. Divlje svinje hrane se iz ruke, dok lopatari i bivoli uživaju u češkanju po leđima i vratu.
Supružnici Konstantin i Nevena Stefanović, 1994. godine, na licitaciji od Vojne ustanove, stekli su dve ženke i jednog mužjaka lopatara. Ističu da njihovi lopatari nisu obični - potiču iz ugledne brionske linije, oplemenjeni su lopatarom iz Mađarske.
Od 2024. godine ponovo lov na muflone i jelene lopatare u “Subotičkim šumama”
SUBOTICA - Nakon što je JP „Vojvodinašume“ obnovilo matični fond muflona i jelena lopatara, od 2024. godine ponovio je moguć lov na ovu divljač u „Subotičkim šumama“.
Za tim vlada veliko interesovanje lovaca iz zemlje i inostranstva, a da bi ponuda bila još bogatija planirana je izgradnja uzgajališta u „Hrastovači“ i na „Makovoj sedmici“ kod Subotice sa ciljem uzgoja i prodaje žive divljači drugim lovištima u Srbiji i regionu.
Mufloni sa peska i jeleni lopatari brend su lovišta posebne namene „Subotičke šume“. Nakon što je njihova brojnost spala na biološki minimum kao posledica migrantske krize, JP „Vojvodinašume“ investiralo je 100.000 evra u obnovu matičnog fonda, a Budžetski fond za razvoj lovstva AP Vojvodine sa 20 miliona dinara pomogao je u obnovi oštećenih i izgradnji novih ograda oko lovišta koje je sa 517 povećano na 764 hektara.
„Danas ovde živi oko 140 muflona i mi očekujemo dalju progresiju, odnosno rast populacije, s obzirom da je i ograđena površina lovišta značajno veća. Što se tiče jelena lopatara, koji su druga po važnosti gajena vrsta, a čije brojno stanje je sa 100 jedinki 2015. godine krajem 2020. godine bilo palo na svega 15, sada ih ponovo ima 100”, kaže Branislav Stankov, izvršni direktor lovstva u JP “Vojvodinašume”.
Nakon obnove matičnog fonda divljači koja je uvezena iz Češke i Slovačke, u lovištu „Subotičke šume“ od 2024. godine ponovo će otpočeti komercijalni odstrel jelena lopatara i čuvenih „muflona sa peska“, za čime vlada ogromno interesovanje lovaca.
„Lovci ne samo iz Srbije već i iz inostranstva, a koji su i bili najčešći i najbrojniji posetioci ovog lovišta, sa velikom željom su očekivali mogućnost da se ovde vrate. Zato mi praktično već sada možemo da ugovaramo lovove ne samo za 2024. već i 2025. i 2026. Godinu! To ilustruje koliko je velika tražnja za lovom u “Subotičkim šumama”, ističe Branislav Stankov, izvršni direktor lovstva u JP “Vojvodinašume”.
JP „Vojvodinašume“ planira da 2024. i 2025. godine, uz podršku Fonda za razvoj lovstva AP Vojvodine, investira 15 miliona dinara u izgradnju uzgajališta muflona u „Hrastovači“, a jelena lopatara na „Makovoj sedmici“ kod Subotice sa ciljem uzgoja i prodaje žive divljači drugim lovištima u Srbiji i regionu čime će „Subotičke šume“ ponovo zauzeti značajno mesto na lovno-turističkoj mapi Evrope.
Preporuka građanima je da ne ulaze u zaštićeno područje Specijalnog rezervata Slano Kopovo kod Novog Bečeja, jer su do sada čuvari prirode ovde pronašli više od 70 uginulih ždralova, čiji ostaci su uklonjeni na propisan način
Novi talas avijarne influence, poznatije kao ptičji grip, stigao je i u Srbiju, a ovog puta najugroženiji su ždralovi, piše RTS.
Žarište je u Mađarskoj gde je do sada izbrojano oko 10.000 uginulih ždralova, dok se u Srbiji ptičji grip pojavio na mestima koje ove ptice koriste za odmor prilikom preleta ka jugu. Kako navodi Javni medijski servis, postoji velika opasnost da se virus prenese na domaću živinu.
Preporuka građanima je da ne ulaze u zaštićeno područje Specijalnog rezervata Slano Kopovo kod Novog Bečeja, jer su do sada čuvari prirode ovde pronašli više od 70 uginulih ždralova, čiji ostaci su uklonjeni na propisan način. Stručnjaci apeluju na građane da obaveste nadležne ukoliko im iznenada ždral sleti u dvorište ili ih vide u naseljima da nemaju želju da polete.
To je obično prvi znak da su zaraženi. Do sada je na lokalitetima uz Tisu, u Kapetanskom ritu, okolini Čoke, Slanom Kopovu, Rusandi pronađeno oko 500 uginulih ždralova. U ovakvim situacijama ugroženi su i odgajivači domaće živine, koji treba da podignu mere opreza i zaštite svojih jata
Podsetimo, u oktobru u kanalu Vizelj u Borči, uginulo je 50 labudova. Uprava za veterinu, utvrdila je da su labudovi bili zaraženi ptičijim gripom, i to područje proglasila zaraženom zonom.
Milane imas temu izbor prve puske za pocetnike mada tesko da ce neko nesto smisliti protiv Z6 e sad taj Lupo ne znam.
MilanO Offline
· 15.10.2024. 05:38
Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6
tomo vrbas Offline
· 01.01.2024. 19:30
Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻
Planinko011 Offline
· 01.01.2024. 17:21
Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).
slavaplana Offline
· 15.12.2023. 13:46
Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo što to trpimo.
Stevo Kuzmanovic Offline
· 14.02.2023. 09:13
Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?
Stevo Kuzmanovic Offline
· 14.02.2023. 09:10
Pozdrav svima..
Anita Randjelovic Offline
· 11.02.2023. 15:09
Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?